Teremtsünk termőföldet!
Gépesítés - 2023.01.08
Az egészséges talaj megtartása, gyarapítása közös érdek, amihez a HORSCH technológiát és gépeket is kínál
Az elmúlt minimum 50 évben alkalmazott, korszerűnek vélt – ma már korszerűtlen – szuperintenzív termesztéstechnológiák mellett oda jutottunk, hogy a legtöbb termőterületről eltűnt az igazi termőréteg!
Az ökröt és a lovat lecseréltük traktorra, azonban az eszközök zöme maradt. Újabbak, modernebbek lettek, de a technológia nem változott. Amíg korábban a paraszt hátul ballagott, és látta a munka eredményét, a traktorra váltásnál már ez is megszűnt. A sok és egyre több lóerő egyre több olyan dolgot engedett meg a termelőknek, amit korábban nem tudtak elvégezni, így a lóerővel a hibafaktor is egyenes arányban nőtt.
Ami fenntartható, az egészséges is
Az intenzív talajművelés mellett az olcsó és nagy mennyiségű műtrágya, valamint a nagy hasznot hozó kultúrnövények egyoldalú termesztése elvezetett oda, hogy a termesztett növények nagy arányban veszítettek beltartalmi értékükből. Egyre többen mondják, hogy az egészségesebb termőtalajból egészségesebb élelmiszert lehet előállítani. Az orvostudomány fejlettségi szintjének megfelelően jelenleg a lakosság átlagos élettartama jó 100 év kellene, hogy legyen. De mégsem annyi. Egyik oldalon túl jól élünk, a világ másik végén viszont keservesen. Közben, az elmúlt közel száz év alatt a Föld lakosságszáma 2 milliárdról elérte és meghaladta a 8 milliárd főt, és ezt az embertömeget el kell látni élelemmel.
Azonban ha így megy tovább, akkor a következő generációk valószínű tücsköt és bogarat fognak enni, mert a hagyományos intenzív technológiák mellett a termőföld el fog veszni. Vagy jön még néhány vírus, ami megtizedeli a Föld lakosságát.
Egyre többen mondják, hogy az egészségesebb termőtalajból egészségesebb élelmiszert lehet előállítani.
Humuszpótlás
Egyedül a termelő képes földet előállítani. Az összes más tevékenység következtében csak földet, termőföldfelületet veszítünk. Termőréteget, humuszt készíteni jó átgondolt technológiával lehetséges. A lényeg az, hogy a termőföld minél több ideig legyen növényekkel borítva. Abban az esetben, ha a föld csupaszon van, elkezdi gyógyítani magát, és megjelenik például a „mindenki” által üldözött parlagfű.
A nyári aratás után két lehetőség van a tarló kezelésére. Az egyik az egyszerűbb, amikor nem csinálunk vele semmit. Azonban tudni kell, hogy minél magasabb a tarló, több a nódusz, annál kevesebbet fog párologtatni. Ha alacsony a tarló, és nem csinálunk vele semmit, betonszárazra fog kiszáradni a föld. A hosszú tarló később okozhat esetleg gondot, de ez már más dolog.
Az alacsony tarlón azonnal végezzünk tarlóhántást, amit történhet rövidtárcsával, kultivátorral vagy éppen késhenger segítségével (1. kép).
1. kép: Cultro – sekély tarlóhántás kemény és kiszáradt talajon
Minél sekélyebb, annál jobb. Az ultrasekély talajművelésnek a feltétele, hogy egyenletes talajfelszínnel rendelkezünk. Ezt el lehet érni, ha a mélyítő műveleteknél jó minőségű kultivátort használunk és odafigyelünk a beállításra. A tarlóhántás lényege, hogy a kapillaritást megszüntessük, a kihullott magokat a földdel összekeverjük, és a szalmát a felszínen terítsük (2. és 3. kép).
Egyujjnyi vastag tarlóhántás
3.kép: Csírázó magok a tarlóhántásban
Vízvisszatartás takarónövényekkel
Az idei aszály után nagyon sokan nem is akarnak hallani a takarónövényekről. Az igaz, hogy vizet visznek el a talajból, de amikor olyan az időjárás, akkor vissza is tartanak. Azok a gazdák, akik sikeresen végzik a talajtakarást, általában ősszel, augusztus–szeptember folyamán vetik el, és télen, illetve tavasszal terminálják, amennyiben télálló növények is vannak a koktélban (4. kép).
4. kép: Talajreform – takarónövény-keverékek
A takarónövények zömében a tavaszi kultúrák elé kerülnek, így az ősszel elhasznált vizet vissza tudják termelni a földbe. Nagyon jó páracsapdák, és az erózió ellen is nagyon jól lehet velük védekezni, ugyanis a felszín nem csupasz, amit a szél gyorsan ki tudna szárítani, majd elszállítani.
A tavaszi kultúrák vetése előtt többféleképpen lehet terminálni a takarónövényeket. Hengereléssel ledönteni, mulcsolással vagy késhengerrel darabolni. A tömegétől függően esetleg sekélyen vagy mélyen bedolgozni. Azonban azt is vegyük figyelembe, mit mikor végzünk, mert egy nagyobb tömegű takarónövényt a talajba dolgozva a rothadása leköti a nitrogént, és éppen ez hiányozhat majd a kultúrnövény számára (5. kép).
5. kép: Takarónövény novemberi terminálása – Cultro 12 TC
Mivel vessünk takarónövénybe?
A takarónövénybe történő vetésnek előnyei és hátrányai is vannak. A nedvességet jobban megtartja. Kevesebb talajművelésre van szükség. Jobb a talajélet. Ellenben olyan vetőgépre van szükségünk, amellyel ezt el lehet végezni. Különböző területeken a csigák is megjelenhetnek.
A tavaszi vagy őszi sűrű soros vetésre alkalmas, és erre is lett kifejlesztve az Avatar. Tulajdonképpen egy no till vetőgépről beszélünk. Óriási a csoroszlyanyomása, hogy a szármaradványt át tudja vágni és a magot biztonságosan, precízen a talajba juttatni (6. és 7. kép).
6. kép: Avatar – no till vetés a takarónövénybe
7. kép: Avatar csoroszlya a magfogó kerékkel
Az Avatar akár három tartállyal is szerelhető, így különböző növényeket együtt vethetünk, illetve a vetéssel egy időben műtrágya vagy peletált szerves trágya is kijuttatható (8. kép).
8. kép. No till kukoricatarlóba – a magok a barázda aljában, egyenletes mélységben
A tavaszi kapásnövények vetése sem okoz gondot a takarónövényes területeken. A novemberben terminált takarónövény tavaszra „eltűnik” (9. kép), ekkor egy sekély műveléssel egy menetben elkészül a magágynyitás is. Amikor áttelelő takarónövénnyel dolgozunk, és ezt tavasszal termináljuk, akkor érdemes figyelni a csapadékra is.
9. kép: Tavaszi magágykészítés – Cultro 12 TC
Tavasszal nehogy átessünk a ló másik oldalára, és nagyon rövid idő alatt sok vizet veszítsünk a talajból! A megfelelő időben, jól terminált takarónövény után az állomány jobban érzi magát (10. és 11. kép).
10. kép: Joker RT – elfagyott takarónövény tavaszi bedolgozása
11. kép. Joker RT – késhenger és tárcsa kombinációja
Sokszor feltevődik a vadkár kérdése is. Elméletileg ez is kár, ha a vadak lelegelik vagy feltúrják a takarónövényt. Azonban például a vaddisznó is csak sekélyen túr, mert sekélyen találja meg a gilisztát. Áttelelve a takarónövények és a vadak is jobb állapotban lesznek, értékesebbek!
A gyér soros vetésnél, ha a takarónövényt bedolgoztuk a talajba, akkor egyszerű a vetés. Amennyiben csak ledöntöttük, akkor kellhet a szemenkénti vetőgépre a csoroszlya elé egy vágótárcsa, illetve itt is az határozza meg, hogy mikor volt a terminálás, mekkora növénytömeg van a felszínen. Kisebb mennyiség esetén lehet, hogy egy sávtisztító is elégséges (12. kép).
12. kép: Maestro SV L NoTillMaestro SV L NoTill
A Horsch Maestro akár 350 kg csoroszlyanyomással is tud dolgozni. A kérdés csak az, hogy kell-e ekkora nyomás. Sokszor úgy gondoljuk, hogy igen. Azonban ha az AutoForce rendszerrel szereljük, akkor látni fogjuk, hogy nem kell mindig. Ez a rendszer csak akkora nyomással dolgozik, hogy a vetőmag pontos mélységbe kerüljön, így elkerüljük, a vetőbarázda túltömörítését. (13. kép)
13. kép: Maestro AutoForce – automatikus hidraulikus csoroszlyanyomás-állítás
A kukoricamag körül mindennek optimálisnak kell lennie, ugyanis a termés nagy részét a vetésnél alapozzuk meg. A jó magbeágyazás egyöntetű kelést eredményez. A kötöttebb talajokon a vetőbarázda bezárása is gondot szokott okozni. Nedves talajban a vetőtárcsa elkeni a vetőbarázda falát, esetleg nagyobb csoroszlyanyomással is dolgozunk, ami összepréseli a falat, és ekkor a V tömörítő kerekek már nehezen tudják bezárni azt. A levegős magágy nem optimális, heterogén kelést okoz. Ennek a kiküszöbölésére használjuk az ujjas tömörítőkerekeket. (14. kép)
14. kép: Maestro SX L – nemcsak vetés, hanem logisztika is
A Horsch Maestro nemcsak a precíz vetésről szól, hanem a logisztikáról is. Ugyanis a kolhozvírus a világ minden táján jelen van, és a logisztika szervezettségével fordított arányban jelentkezik az intenzitása. A kevésbé jól szervezett folyamatoknál erősebb a jelenlét!
Az egészséges talaj egészséges növényt táplál és egészséges embert nevel.
Továbbra is az a véleményem, hogy ültessünk minél több bokrot és fát a parcelláin köré!
A megfelelő időben, jól terminált takarónövény után az állomány jobban érzi magát.
Szász Zoltán
+36 30 743 0302
Címkék: horsch, talaj, termőtalaj, tarlóhántás, avatar, no till, cultro 12 tc, joker rt, maestro
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
Ahol hisznek az ésszel végzett forgatásos talajművelésben, ott ...
A szőke szépség (2. rész) – Haflingi ló felvezetésben, ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Ragadós száj- és körömfájás jelent meg Németországban
Terméshozam és ellenállóképesség – Jönnek a szezon legjobb ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig