
Gyomirtó gépek biogazdálkodóknak
Vető- és talajművelő gépek - 2019.08.13
Az eszközök pontosan és teljesen vegyszermentesen dolgoznak Az ökológiai gazdálkodás térhódításával a biotermelőknek kínált gépek választéka is jelentősen bővül. Az I. Hajdúnánási Öko Expo rendezvényen már egy komplett technológiai eszközsor munkáját is megtekinthették az érdeklődők.
Hajdúnánáson régi hagyománya van a biogazdálkodásnak, a hajdúsági városban Nánási Portéka márkanévvel ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszer-termékeket is előállítanak és árusítanak. A jelenlegi polgármester, Szólláth Tibor maga is termelőként kezdte, sőt 2003-ban elnyerte Az év biogazdája címet. Az előzmények ismeretében nem csoda, hogy május közepén Hajdúnánáson rendezték meg az első Öko Expót, amelyet konferencia, szakmai kiállítások, illetve gépbemutatók kísértek. Utóbbiak helyszíne Hajdúnánás-Kendereskert volt, ahol két meghívott forgalmazó mutatta be speciális munkagépeit, berendezéseit.
Termikus gyomirtás
A szentkirályi Agroskill Kft. a holland HOAF és a közelmúltban a német Lemken tulajdonába került Steketee cég mechanikai gyomirtásban, gyomszabályozásban használható eszközeit hozta el a rendezvényre. Ezek kiválóan alkalmasak az élőmunka kiváltására, hiszen a különféle kapásnövényekben képesek azt a gyommértéket biztosítani, amely nem okoz gondot a kultúrnövények fejlődése során. „Mentalitásváltásra van szükség idehaza, tudomásul kell venni, hogy kapálni akkor kell, amikor a gyom még nem látszik” – emelte ki bevezetőjében Kis Pál, az Agroskill Kft. ügyvezető igazgatója. A gyommentes állományt természetesen posztemergens módon, a kultúrnövény és a gyomok kelése utáni kezeléssel, sorközműveléssel is meg lehet valósítani, ám ennek hatékonysága attól is függ, milyen volt a preemergens védelem. A vetés utáni, kelés előtti megoldások közül ők a termikus gyomirtást javasolják, és egy ehhez megfelelő berendezést is bemutattak a HOAF gyártócégtől. „A mi javaslatunk az, hogy egy »hamis« magágy készítését követően hagyni kell kigyomosodni a területet, majd megtörténhet a vetés, de mielőtt a csíra elhagyná a felszínt, termikus kezelést kell alkalmazni a gyomflóra ellen. Mivel ezzel az eljárással nem mozgatjuk a talajt, hosszabb hatástartam érhető el általa” – magyarázta Kis Pál.
HOAF termikus gyomirtó
A Hajdúnánáson bemutatott, 1,5 méter munkaszélességű termikus gyomirtó a HOAF KB széria legkisebb darabja, egyébként a gép 6 méteres változatig elérhető, óránkénti területteljesítménye pedig 0,75–3 hektárig terjed. Működése azon alapul, hogy ha a növényi sejteket 80-100 Celsius-fok közé melegítjük, akkor a szövetek elhalásával járó károsodás lép fel. A kultúrnövény ezáltal 2-3 hetes előnybe kerül a gyomokkal szemben, ami bőven elegendő ahhoz, hogy a sorközművelést már fejlettebb, erősebb növényeknél (napraforgónál akár 4-6 leveles, kukoricánál 3-4 leveles állapotban) végezhessük el. Például gumiujjas kapákkal, amelyek így már nem bántják a kultúrnövényeket, viszont a fejletlen gyomokat könnyen „kipörgetik” a sorokból. A propángázzal üzemelő termikus gyomirtó egy és két égősoros változatban kapható, s a burkolat alatt 1000 Celsius-fokos hőt állít elő, ezzel képes a hatékony működésre. A rászerelt infrahőmérő a gép utáni talajfelszín-hőmérsékletet mutatja, és ehhez viszonyítva lehet beállítani a megfelelő menetsebességet.
A termikus gyomirtót – technológiai sorrendben haladva – egy posztemergens módon alkalmazható Steketee IC-Light kamerás kultivátor követte, mégpedig a legkisebb, négysoros változata (létezik 12 soros verzió is, bár az nem két, hanem négy támasztókerekes). A munkagép speciális képalkotó rendszerrel azonosítja a kultúrnövények sorát, s míg az elméleti pontossága 1 cm, addig a gyakorlati pontossága 2 cm, vagyis 3 cm-es védőtávolságot alkalmazva olykor még 1 cm-re is megközelíti a gyökérzetet, tövet. A bemutatón kétleveles állapotú napraforgóban próbálták ki, a viszonylag fejletlenebb kultúrnövény miatt oldalanként 5-5 cm-es védőtávolságot használva, kevésbé agresszívre állítva a gumiujjas kapákat. A Steketee megbízható és strapabíró, minimális karbantartást igénylő kamerás kultivátora nemcsak kiforrott elektronikával, de ehhez igazodó kifinomult mechanikával is rendelkezik, amely tökéletesen képes végrehajtani az „agy” parancsait. Ráadásul a gépnek távoli elérés funkciója is van, így probléma esetén a szervizesek akár a szántóföldön is orvosolni tudják a gondot.
Steketee IC-Light kamerás kultivátor
Gép végzi a kapálást
Hajdúnánáson nagy érdeklődés mutatkozott a Steketee IC-Weeder kapálórobot iránt is, amely egy traktorfüggesztésű eszköz, bár ténylegesen autonóm gépnek is mondható, hiszen képes önállóan azonosítani a növényeket. A káposztakultúrában bemutatott, háromsoros, 60 cm sortávolságú gépnek természetesen nagyobb testvérei is vannak (egész 8 méter munkaszélességig), s mindegyiknél a pneumatikus munkahengerekkel mozgatott kapák számítanak a legfőbb részegységeknek, ugyanis ezekkel irtják a gyomot, illetve kerülik ki a kultúrnövényt. Állítható, hogy mikor nyissanak-zárjanak a növény előtt-után, vagyis mennyire menjenek közel hozzá, ráadásként pedig a kapálórobot pneumatikus növénytisztító rendszerrel is el van látva, hogy a felvert földet levegővel fújja le a kultúrnövényekről (ez a salátatermesztők számára különösen hasznos megoldás). A gép a burkolat alatt saját fényforrással rendelkezik, mert a kamerák megfelelő képalkotásához szükséges, különböző hullámhosszú fényekkel folyamatosan pásztázza a területet. Önszintezős rendszere révén pedig mindig azonos magasságon tartja magát, ami szintén a kamerák tökéletes működéséhez szükséges.
Steketee IC-Weeder kapálórobot
Prémium talajápolók
A simasági telephelyű Sato-Gép Kft. a prémiumkategóriát képviselő Hatzenbichler talajápoló gépeket hozta el a bemutatóra. A harmadik generáció által irányított osztrák családi vállalat a gyomfésű kifejlesztőjének számít, Hajdúnánáson azonban egy hidraulikus csukású, hatsoros sorközművelő kultivátort mutattak be tőlük. „A tövek közötti gyomirtást speciális gumiujjas elemekkel végzi a gép, és igazából akkor végez kitűnő munkát, ha pontos a vetés” – mondta Walloschek András, a Sato-Gép Kft. ügyvezetője. A kukoricaföldön dologra fogott kultivátor növényvédő tárcsával volt ellátva, de kérhető rövid vagy hosszú növényvédő lemezzel is, így ugyanis a kapák nem dobják rá a földet a kevésbé fejlett kultúrnövényekre. A sortávolság fokozatmentesen, rendkívül pontosan beállítható, a precíz irányítást pedig a peremes vagy gumi támasztókerekek garantálják. A szántóföldi és kertészeti kultúrákhoz egyaránt javasolt gép mechanikus és pneumatikus műtrágya-kijuttatóval is felszerelhető (soronként 2 kimenettel), sőt igény esetén akár a folyékonyműtrágya-kijuttatás is megoldható frontfüggesztésű tartállyal. A még tökéletesebb sorkövetés és még nagyobb munkasebesség a Hatzenbichler kormányzássegítő kamerával érhető el.
Hatzenbichler sorközművelő kultivátor
Szerző: AgrárUnió
Címkék: kultivátor, gyomirtás, sorközművelő kultivátor, gyomirtó gép, kapálórobot
Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Szántóföldi növénytermesztésünk – Ennek eredményei a ...

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...