
Eljárhatnák az esőtáncot a gazdák
Egyéb - 2017.09.16
Az AgrárUnió „Így csináljuk mi” című sorozatában a gazdák aktuális tennivalóikról, az ezeket segítő eszközeikről, technológiákról vagy éppen saját módszereikről nyilatkoznak.
A sorozatban – amely lapuk áprilisi számában kezdődött – a megszólaltatott gazdálkodók a gazdasági év tervezésétől a végéig közreadják tapasztalataikat, amelyek végigkísérik, segítik munkájukat. A sorozatot ennek megfelelően lapunk is egész évre tervezi. Célunk kettős: minél több gazdának lehetőséget adni tapasztalataik, követésre méltó módszereik közreadására és hasznos tanácsokat adni másoknak. Ezúttal hárman számolnak be a nyári időszakról, arról, hogyan készültek fel az aratásra, mekkora területen termesztettek kalászosokat, milyen eszközökkel végezték a betakarítást, milyen volt a termés, hol értékesítik, illetve tárolják. Természetesen foglalkoznak a következő hónapok teendőivel, az augusztus–szeptemberi munkákkal is. Valamint hogyan, milyen eszközökkel dolgoznak, van-e valamilyen sajátos módszerük?
Giricz Petrik (Gyomaendrőd, Békés megye)
„Egyéni vállalkozásunk 1993-ban alakult – mondta el a fiatalember, aki idén szerzett agrármérnöki diplomát a Corvinus Egyetemen, és földműves nagyapja, Giricz Máté hatására választotta ezt a szakmát. – Kezdetben csak rizstermesztéssel foglalkoztunk, háromszáz hektárnyi területen gazdálkodunk, amelynek egy részét saját, másik részét bérelt földek teszik ki. Kalászosokat, rizst, kukoricát, repcét, napraforgót, cirkot termesztünk. A kalászos-termésterület mintegy száz hektár volt, öt-hét tonna hektáronkénti átlaggal termett.
Gépesítettségünk jó közepesnek mond--ható, mindenféle gép megtalálható nálunk. Valtra traktorokkal és két Claas kombájnnal rendelkezünk. Rendkívüli esemény nem hátráltatta a munkánkat, összességében elégedettek vagyunk a termés mennyiségével és minőségével. A termények egy részét előre lekötött szerződéssel, másik részét betakarítás után értékesítjük megbízható partnereknek.
Ami a soron következő munkákat illeti, a kombájnokat készítjük fel az indián rizs aratására. Folyamatos a szükséges szervizek elvégzése, a termények betárolása és tisztítása. Ezek mellett a repcetalajokat készítjük elő” – összegezte Giricz Petrik.

Szakál Antal (Kunágota, Békés megye)
Szakál Antal a kukoricáját szemléli
Gazdálkodó huszonöt éve mezőgazdasági vállalkozó, gazdaságában a növénytermesztés a meghatározó. Hatvan hektáron gazdálkodnak, búzát, kukoricát, napraforgót, szóját termesztenek. „Környékünkön a kalászos növények termésátlagát nagyban befolyásolta az aszályos időjárás, így csak gyenge-közepes termés volt várható – panaszolta. – Szerencsénkre a tavalyi betakarítás elhúzódott, így vállalkozásunkat az aszály nem érinti. A kukoricánk, napraforgónk és szójánk jelenleg szép képet mutat, de az esőt nagyon várják. A betakarításhoz, a kombájn kivételével, megfelelő gépparkkal rendelkezünk. Az elmúlt évek tapasztalatából kiindul-va a napraforgó betakarítását érésgyorsítóval előrébb hozzuk, hogy az őszi árpa időben a földbe kerülhessen. Az idei évben kockázatot kellett vállalnunk, csak őszi kultúrnövényeink vannak, ezért ezek termésátlaga és felvásárlási átlaga jelenti idei bevételünket.”
Niedermayer Attiláék (Elek, Békés megye)
Őstermelők, 70-80 hektáron gazdálkodnak, hét-nyolc növénykultúrával foglalkoznak. „A tervezett időben befejeződött a legnagyobb nyári munka, az aratás – mondta. – Huszonhat hektáron termesztettünk kalászosokat, káposztarepcét pedig tizenhét hektáron. Az őszi árpát követte a repce, őszi búza, fénymag. A termések jó közepesnek mondhatók, kiváló termést hozott a fénymag, közel harminc mázsát is meghaladó a termésátlag. Az őszi árpa értékesítése folyamatban van, amelyre most nyomott ár a jellemző. A többit később értékesítjük. Gépi erő, a kombájnon kívül, saját eszköz állt rendelkezésre. Rendkívüli esemény nem hátráltatta a munkát, csupán az eső hiánya. Csapadék nagyon kellett volna. Összességében az eredményekkel elégedettek vagyunk. Ami a legesedékesebb munkákat illeti, az a tarlóhántás, a föld megfelelő porhanyósítása, lezárása volt.
Ezután következik az őszi káposztarepce fejtrágyázásának előkészítése az augusztus végi vetésre, amelyet a talaj többszöri szellőztetésével, kultivátorozásával tudok vetésre alkalmas állapotba hozni. Az őszi kalászosok területi előkészítése is folyik.”
A legesedékesebb munka a tarlóhántás, a föld megfelelő porhanyósítása, lezárása volt. Ezután következik az őszi káposztarepce fejtrágyázásának előkészítése az augusztus végi vetésre.
Felhívás
Mint a bevezetőben jeleztük, célunk lehetőséget adni a gazdáknak tapasztalatik, módszereik közreadására. Ezért várjuk gazdálkodók, mintagazdaságok jelentkezését, illetve azzal
a kéréssel fordulunk olvasóinkhoz, hogy ajánljanak olyan gazdálkodókat, akik jó gyakorlattal szolgálhatnak mások számára is.
A legnépszerűbb gazdálkodókhoz az AgrárUnió is ellátogat. Jelentkezésüket a www.agrarunio.hu címen vagy az 52/751682 és az 52/751692 telefonon várjuk.
Szerző: S-t
Címkék: gazdák, kalászosok, árpa, aratás, őszi káposztarepce
Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között