TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 84.764,69 Ft (tonna)
Napraforgómag: 240.982,71 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 79.267,09 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 81.329,25 Ft (tonna)
Repcemag: 211.991,73 Ft (tonna)
Full-fat szója: 204.015,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 595 Ft
Benzin ára: 585 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 407,65
USD: 358,25
CHF: 438,66
GBP: 474,32
Hirdetés
Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

Gépesítés - 2025.04.13

Vízmegtartás. Ez a jövő egyik, talán legnagyobb feladata a mezőgazdaságban. Arról, hogy többek között ezt hogyan és milyen gépek támogatják, az alábbi összeállítás nyújt segítséget.

Ma már egyértelmű mindannyiunk számára, hogy a mezőgazdászok a jövőben egyformán meg kell birkózzanak az aszállyal és a nagy mennyiségű csapadékkal, mindezzel egy éven belül, egy vegetáció alatt. Az idei évünk csapadék szempontjából nem valami fényesen indult. Sőt, az elmúlt télről is kijelenthető, hogy aszályos volt – az őszi csapadékos idő után beállt a szárazság, hó közel semmi.

Vagyis a talajban való nedvesség megőrzése egyre fontosabbá válik. Ezt pedig a talajművelés drasztikus megváltoztatásával lehet elérni. A tavaszi nyitott talajok és az intenzív talajművelés mintegy bebiztosítja a nagy mennyiségű csapadék, ezen felül a talaj elvesztését is! (1. kép)

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

1. kép: Nyitott, sérülékeny, vízvesztett talaj

Kezdjük az egészet az aratásnál!

Annak függvényében, hogy az aratás után mit teszünk a tarlóval, egyértelműen meghatározunk egy bizonyos mennyiségű nedvességveszteséget. A kombájn mögött azonnal elvégezve a tarlóhántást − minimális nedvességvesztéssel − sokkal jobbat teszünk, mintha otthagynánk az egészet, majd az aratás végeztével térnénk csak vissza a területre. Ugyanis néhány nap alatt is nagy mennyiségű vizet képes veszíteni a talaj, ami lehet, hogy éppen a kihullott magok és a gyommagok csírázáshoz elég lett volna. (2. kép). A sekély művelést mindenféle eszközzel el lehet végezni, amire viszont mégis érdemes figyelni: hogyha szükséges, akkor már most el kell kezdeni a szalma terítését és a felszín egyengetését.

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik   Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

2. kép: HORSCH Cruiser 6 XL kultivátor: sekély tarlóhántás – talajfelszín-egyengetés

Az ultrasekély tarlóhántást a Cultro késhenger és nehézgereblye kombinációval végezzük, a sekély tarlóhántást a Jokerrel, a talajfelszín-egyengetést a Cruiser vagy Finer sekély kultivátorokkal. A 6 gerendelyes, sokkapás kultivátor kiválóan egyengeti a felszínt, így a sekély művelésnél ezt is kitűnő minőségben tudjuk elvégezni.

Annak függvényében, hogy az aratás után mit teszünk a tarlóval, egyértelműen meghatározunk egy bizonyos mennyiségű nedvességveszteséget.

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

Hirdetés

A szalma egyenletesen az egyengetett felszínre terítve védi a földet az extrém felmelegedéstől, hiszen minél inkább a legoptimálisabb hőmérsékletet tudjuk tartani a talajban, annál tovább van élet (magas hőmérséklet hatására csökken a talajélet!). (3. kép)

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

3. kép: Finer SL: a tarlóápolásfontos a talajnedvesség megőrzésének szempontjából

Az őszi alapművelésnél érdemes megválasztani a kultivátorokon a művelő eszközök milyenségét, például: kell-e szalmát bedolgozni vagy csak lazítunk és tápanyagot juttatunk ki? A keskeny eszközök (LD vagy ULD) minimális talajbolygatást végeznek, és mindegyik mögé ki lehet juttatni a tápanyagot. A depó műtrágyázás hatására a növények mélyre gyökereznek, és így a szárazság okozta stresszt sokkal jobban átvészelik. Az alapműveléssel és műtrágyázással egy menetben ki lehet juttatni a takarónövényeket is. (4. kép)

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

4. kép: Művelésintenzitás-csökkentés és depó műtrágyázás

Páracsapda, sekély művelés

A takaró- vagy köztesnövény közel olyan fontos kellene legyen, mint a főnövény. Először is, mert az is pénzbe kerül, ezen kívül jól megválasztva nagyon sok hasznot eredményez. A vetése után egy darabig vizet visz ki a talajból, de bizonyos idő után már páracsapdaként működik. Olyan télen, mint az idei, egy jó takarónövény elég nagy mennyiségű vizet képes „kicsapolni” a levegőből. Emlékezzünk csak a zúzmarás fákra: amikor a pára lefolyik a növényekről, hamarosan szépen beszivárog a talajba. A köztesnövények esetében érdemes olyan növényeket választani, amelyeknek nagyobb a gyökérzetük, illetve legyen a kiválasztottak között sekély és mélygyökerezésű is (egy „színes” talajkeverék azt is biztosítja, hogy a talajéletet szintén sokszínű legyen). (5. kép)

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

5. kép: Cultro 5 TC & Joker 5 CT: őszi takarónövény terminálása

Tél vége fele a takarónövényt terminálni kell, ennek egyik legegyszerűbb módszere, ha lefújjuk totális gyomirtóval, további lehetőség a mechanikus terminálás. Utóbbi lehet késhengeres vagy sekély kultivátoros. A sekély művelet esetén arra kell odafigyelünk, hogy teljes átfedéssel dolgozzunk annak érdekében, hogy minden takarónövényt kivágjuk. A legjobb, ha egy ilyen eszközön henger sincs annak érdekében, hogy a kivágott növényzet, amelyikben még árvakelés is lehet, ne tudjon visszaeredni. Amennyiben hengeres eszközzel dolgozunk, akkor szükséges hátulra a gereblye, ami majd a felszínt visszalazítja. (6. kép)

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

6.kép: Joker 5 RT: Takarónövény-bedolgozás

A Terrano, Cruiser és a Finer HORSC gépek közül mindegyik alkalmas a sekély műveletre. Arra kell nagyon odafigyelni a használatukkor, hogy tavasszal nehogy mélyen elkenjük a talajt, mert egy betömörödött záróréteg hátráltatni fogja a növények fejlődését. A terminálás után, amikor a növények elszáradtak, keskeny kapával mélyebb műveleteket is elvégezhetünk: fellazítjuk a felszínt, egyengetünk, illetve bekeverjük a felszínre kiszórt műtrágyát. (7. kép)

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

7.kép: Finer: - sekély művelés és felszínrendezés

Az ultrasekély tarlóhántást a Cultro késhenger és nehézgereblye kombinációval végezzük, a sekély tarlóhántást a Jokerrel, a talajfelszín-egyengetést a Cruiser vagy Finer sekély kultivátorokkal.

Őszi kultivátoros alapművelés után, amikor nincs a területen takarónövény, majd tél után beköszönt a tavasz, akkor a keskenykapás sekély kultivátorral kezdünk − picit mélyebben −, bekeverjük a földbe műtrágyát, egyengetjük a felszínt és kivágjuk az árvakeléseket. Ugyanezzel az eszközzel vetés előtt már csak sekélyen, lúdtalp kapával elkészítjük a magágyat − a kapa nem jár mélyebben, mint a vetési mélység, így a kicsírázott magokat és a kikelt gyomokat kivágjuk,ezzel fejlődési előnyt biztosítunk a vetendő kultúrnövénynek. (8. kép)

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – Talajművelési módok és eszközeik

8. kép: Finer 7 SL: Sekély, teljes átfedésű gyomirtás

A talajművelés intenzitását csökkentsük, amennyire csak lehet, továbbá fontos, hogy minden művelettel a felszínt egyengessük is! Tavasszal a csupaszon hagyott föld felszíne erőteljesebben melegszik fel, ennek hatására a felette levő levegőréteg is. A meleg levegő nagyobb mennyiségű vizet tárol, így a talajból való kipárolgás erőteljesebb is lehet. A nagy légtömegek, nagy légnyomás-különbségek hatására egyre erőteljesebb a levegő áramlása, és erősödik a szél, ami kikezdi a talajt. Vagyis az lenne jó, ha mindenki valamivel borítaná a termőtalajt, így lehetne vizet tárolni és a tavaszi felmelegedést is valamelyest csökkenteni.

A tavaszi nyitott talajok és az intenzív talajművelés mintegy bebiztosítja a nagy mennyiségű csapadék, ezen felül a talaj elvesztését is!

Mindezeken felül az is jó lenne, ha minden termelő, minden évben és minden parcellája mellé egy csemetét ültetne!

Szász Zoltán
06-30 / 743-0302 

 



Címkék: horsch, talajművelés, tarlóhántás, kultivátor, cultro, joker, cruiser, finer, sekély talajművelés, ultrasekély művelés
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Újabb három kuvasz segíti a polgárőrség munkáját

Immár nyolcadik alkalommal állnak kuvaszok az Agrárminisztérium támogatásának köszönhetően a Országos Polgárőr ...