
Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
Állattenyésztés - 2025.04.15
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása befejeződött. A hatósági munka azonban, többek között a telepek fertőtlenítése, még folyamatban van. Újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, de nem lankadhat a figyelem, hiszen a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap – áll a hivatal április 14-én kiadott közleményében.
A fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik
A Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin április elején igazolta a Nébih az RSZKF betegséget. A telepeken még aznap megtörtént a szarvasmarhák vakcinázása, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. Az állományok felszámolása mostanra befejeződött. A két telepen 3588, így összesen mintegy 8300 állat ártalmatlanítására került sor március eleje óta.
A fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik. Ezidáig több mint 1200 haszonállattartó telepről, valamint 700 vadból származó mintát vizsgált a Nébih laboratóriuma, és újabb fertőzést nem igazoltak a szakemberek.
Fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden előírást és állategészségügyi szabályt
A Nébih-közlemény hangsúlyozza: a kedvező eredmények ellenére most a legfontosabb, hogy továbbra se lankadjon a figyelem, közös erővel tegyünk azért, hogy a vírus ne jelenjen meg újra. A fertőzött telepeken zajlik a fertőtlenítés. Az országos mintavétel szintén folytatódik és a hatósági intézkedések is élnek. Ezekről a Nébih portálon tájékozódhatnak az érintettek: https://portal.nebih.gov.hu/-/ragados-szaj-es-koromfajas-jarvany-kapcsan-elrendelt-hazai-intezkedesek
Kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden előírást és állategészségügyi szabályt, hogy még véletlenül se hurcolhassák be a fertőzést a gazdaságukba. A védekezés segítése érdekében a Nébih több mint 1250 db 10 literes fertőtlenítőszert juttat el a héten a korlátozott területen lévő településekre, valamint csaknem 100 000 tájékoztatót oszt szét a kormányhivatalok segítségével a helyi lakosoknak. A Hatóság országszerte helyszíni ellenőrzéseket is végez az állattartó telepeken és ellenőrzi az előírások betartását.
A Nébih, a kormány- és járási hivatalok szakemberei minden erejükkel küzdenek az RSZKF betegség megfékezéséért. A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat! – áll a friss közleményben.
Címkék: ragadós száj- és körömfájás
DélKerTÉSZ: Így veszik fel a harcot a klímaváltozással a magyar ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Hatalmas károk a mezőgazdaságban, gyorsítani kell a biológiai ...

Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...