TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.871,84 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.529,28 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.673,12 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 77.181,38 Ft (tonna)
Repcemag: 197.911,28 Ft (tonna)
Full-fat szója: 205.273,00 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 632 Ft
Benzin ára: 619 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 412,7
USD: 391,97
CHF: 442,95
GBP: 498,66
Hirdetés
Csúcstechnológia a MILKMEN-nél

Csúcstechnológia a MILKMEN-nél

Állattenyésztés - 2024.07.14

Május végén átadták a CERES HOLDING-hoz tartozó MILKMEN Kft. megújult Pusztahencse- Földespuszta területén található szarvasmarhatartó telephelyét. A fejlesztésére, korszerűsítésére, kapacitásbővítésére, illetve versenyképesség-javításra elnyert projekt üzemátadóján Gyenei Ferenc, a CERES HOLDING Zrt. vezérigazgatója köszöntötte a megjelenteket.

A 21. századi technikát képviselő beruházás 4,006 milliárd forintba került, melyből 1,977 milliárd forintot pályázat útján, támogatás formájában nyert el a cég. A 480 férőhelyes, pihenőbokszos istállóban 8 LELY fejőrobot szolgálja ki az állományt, melyet szabadforgalmú rendszerben alakítottak ki, továbbá borjúnevelési technológia, telepi infrastruktúra és takarmánytároló is része a beruházásnak. A korszerű technológia előnyeit mi sem mutatja jobban, mint az alábbi számok:

Abrakfelhasználás/fejt egyed (kg/db)

Robot rendszerben: 17,7

Fejőházi fejésnél: 18,9

Fejési idő/egyed (perc)

Robot rendszerben: 7,18

Fejőházi fejésnél: 39,0

Csúcstechnológia a MILKMEN-nél

A szalagátvágás ünnepélyes pillanata (Fotó: Pelsőczy Csaba)

Hatékonyság és eredményesség

A robotizált fejési átlag 43−44 kg/tehén/nap, ami 22 százalékos hozamnövekedést jelent a fejőházi átlaghoz képest. Az állatok viselkedése is pozitívan változott, csakúgy, mint az állatjólét, a genetika és az etológia. A telep felügyeletét egyetlen ember látja el, tudtuk meg dr. Volman László ügyvezetőtől, aki ismertette a projektet és visszatekintést adott a kezdetekről.

A felszólalók közül Demkó-Szekeres Zsolt, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, „a menedzsment helyesen értékelve az ágazatot sújtó nehézségeket, arra a következtetésre jutott, hogy hosszú távú versenyelőnyt csak az biztosíthat, ha csúcstechnológiát implementálnak, és a leginnovatívabb eljárásokat valósítják meg a beruházás keretein belül.”

Süli János, országgyűlési képviselő kitért a további fejlesztések kérdésére, arra, hogy vajon szabad-e megállni az innovációval, vagy érdemes további feldolgozásban gondolkodni a helyszínen, mivel Paks környékén sok tejivóra lehet számítani.

Csúcstechnológia a MILKMEN-nél

Az új beruházással az állattartás körülményei is nagy mértékben javultak (Fotó: Hatala László)

Dr. Nagy István, agrárminiszter köszöntőjében aláhúzta, hogy a magyar agrárium és a vidéki életminőség fejlesztését célzó elkötelezettség jegyében, a magyar kormány folytatja az állattartó telepek modernizációját támogató beruházásokat. A vidék ugyanis a 21. századi Magyarország megújulásának és sikerének a kulcsa. Kiemelte, hogy a MILKMEN Kft. pályázata átgondolt fejlesztési koncepcióba illeszkedik. Beruházásuk célja ugyanis az országos viszonylatban is kiemelkedő genetikájú állatállomány lehetőségeinek kihasználása, illetve fokozása volt, növelve ezzel a társaság eredményességét, és példát mutatva a vidék megújulási képességére, a lehetséges jövőbeni fejlődési irányaira. Az miniszter továbbá emlékeztetett arra, hogy a magyar állattenyésztők és állattartók számára uniós összehasonlításban a legnagyobb számú támogatási jogcím áll rendelkezésre. A 80 százalékos kiegészítő nemzeti finanszírozásnak köszönhetően számottevően gyarapodtak azok a lehetőségek, amelyek a KAP Stratégiai Terv keretei között valósulhatnak meg. A 2027-ig tartó Közös Agrárpolitika rendszere tehát nemcsak elvárásokat jelent, hanem a magyar hozzáállás okán lehetőségeket is.                                                                                                     

Hérom évtizede a paksi járásban

A MILKMEN Kft. több mint 30 éve működik a dél-dunántúli régióban, a Paks melletti Földespusztán. A cég fő tevékenysége a tejelő szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés. A vállalkozás egyetlen telephelyen, 8,9 ha üzemterületen folytatja működését, megközelítőleg 850 Holstein-fríz tehén és szaporulata, összesen mintegy 1850 állat tenyésztésével. Ezen felül többségében bérelt területeken, saját termelésben termeszti az állattartáshoz szükséges ipari takarmányokat, közel 800 hektáron; nagy hangsúlyt fordít a kutatás-fejlesztésre és a folyamatos technológiai fejlődésre is.




Szerző: Hatala László   

Címkék: szarvasmarha
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...

Vízmegtartó megoldások. Érthető módon ez a hazai mezőgazdaság fókusztémája. Hogyan lehet észszerűbb ennek ...