TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.090,20 Ft (tonna)
Napraforgómag: 172.304,12 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 76.131,33 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.722,94 Ft (tonna)
Repcemag: 183.048,46 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.764,51 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 607 Ft
Benzin ára: 606 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 408,43
USD: 375,81
CHF: 434,26
GBP: 487,91
Hirdetés
7573 milliárd forint juthat az agráriumnak – Háromszor annyi pénzt szánnak vidékfejlesztésre 2023–2027 között, mint korábban

7573 milliárd forint juthat az agráriumnak – Háromszor annyi pénzt szánnak vidékfejlesztésre 2023–2027 között, mint korábban

Agrárgazdaság - 2022.07.02

Az Európai Bizottsághoz benyújtott magyar KAP Stratégiai Terv alapján a 2023–2027 közötti időszakban a magyar kormány által biztosított jelentős nemzeti társfinanszírozás révén kimagasló mértékű forrás juthat a magyar mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak, amennyiben az Európai Bizottság a nyár folyamán jóváhagyja azt.

Hazánk 2021. december 30-án nyújtotta be a 2023–2027-es időszak agrár-élelmiszeripari támogatásait magában foglaló KAP (Közös Agrárpolitika) Stratégiai Tervet az Európai Bizottság számára. 2019 nyarán kezdődött a stratégiai tervezési munka, amelyben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is aktív szerepet vállalt. Az eddigi agrártámogatási rendszerrel ellentétben az új stratégiai terv együtt kezeli az I. és II. pilléres forrásokat. A stratégia meghatározó eleme, hogy a kormány 2021 januárjában hozott határozata alapján 2021-től kezdődően az egész unióban egyedülálló mértékű, 80 százalékos nemzeti társfinanszírozást biztosít a vidékfejlesztési források esetében. Ennek köszönhetően az előttünk álló időszakban 4265 milliárd forint juthat a magyar vidék és az élelmiszeripar fejlesztésére (ennek több mint a fele a hatékonyságot növelő beruházásokat, a modern technológiai megoldások elterjedését szolgálja majd). Mindez azt jelenti, hogy 2027-ig háromszor annyi vidékfejlesztési forrás áll a termelők rendelkezésére, mint korábban. Emellett a Közös Agrárpolitika első pilléres, közvetlen támogatásai révén 3272 milliárd forintnyi, 100 százalékban uniós forrás segíti a gazdákat, s a vidékfejlesztési pillérrel együtt összesen 7537 milliárd forintot lehet az agrárium megerősítésére fordítani. A megemelt kormányzati forrásnak köszönhetően már 2021 és 2022 között is magasabb összeg, 1529 milliárd forint áll a vidék rendelkezésére, mint amekkora az összesen elérhető forrás volt a 2014 és 2020 közötti 7 éves ciklusban. Az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) támogatásra a korábbinál szintén háromszor több forrás juthat.

Stratégiai cél a gazdaságok fiatalítása

Az új KAP-szabályok több beavatkozás esetében is kötelező ráfordítási arányok alkalmazását írták elő. Magyarország a közvetlen támogatások 1,4%-át fordítja a fiatal gazdák jövedelemtámogatására, termeléshez kötött támogatásokra pedig a maximálisan megengedhető 13+2%-ot csoportosított. A generációs megújulás előmozdítása kiemelt célkitűzésként szerepel a KAP Stratégiai Tervben, ezért a fiatal mezőgazdasági termelők hektáronkénti támogatása az eddigi összeg két és félszeresére emelkedik, valamint a területi felső korlát is 300 hektáros birtokméretre módosul.
Az I. pilléres beavatkozások egyik új eleme az Agroökológiai Alapprogram (AÖP), amely a környezet és klíma szempontjából kedvező többletvállalásokat jutalmazza évenkénti hektáralapú kifizetési rendszerben, a mezőgazdasági üzem teljes területére. A gazdálkodók AÖP-hez csatlakozása önkéntes, az új zöld beavatkozásra a közvetlen támogatások 15%-át fordítják.

Szintén új elem a kis és közepes birtokmérettel rendelkező gazdaságok támogatása, ami a közvetlen kifizetések 10%-ának újraelosztását jelenti. Magyarország a következő időszakban a kisgazdaságok és a családi gazdaságok megerősítését az újraelosztó támogatás bevezetésével kívánja elérni, ami a legfeljebb 1200 hektárral rendelkező gazdaságok számára nyújtható. A kifizetés ezen belül maximum 300 hektárig történik két sávban, így az alaptámogatáson felül 10 hektáros birtokméretig hektáronként további 20 ezer, míg 11 és 300 hektár között hektáronként további 10 ezer forint támogatásban részesülhetnek a gazdálkodók.

Alap-jövedelemtámogatást vezetnének be

A jelenlegi SAPS és zöldítési jogcímeket az úgynevezett alap-jövedelemtámogatás váltja fel. A támogatás lehívásához egy olyan feltételrendszer (kondicionalitás) előírásait kell teljesíteni, amely ötvözi a kölcsönös megfeleltetést és a zöldítés bizonyos elemeit. Az alap-jövedelemtámogatás egy hektárra jutó pontos összege egyelőre nem ismert, mivel maradványelven számítódik, de a többi közvetlen támogatási jogcím ráfordítási arányait összegezve körülbelül 58% fordítható majd erre a jogcímre.

2027-ig rendkívüli mértékű fejlesztési forrást különítettek el a mezőgazdaság és élelmiszeripar versenyképességének, valamint a vidéki térségek életképességének és vonzerejének növelésére. A megemelt társfinanszírozás új távlatokat nyitott a vidékfejlesztési források tervezése során, aminek mintegy 51%-a gazdaságfejlesztési célokra kerül. Ezen belül is kiemelt jelentőségű az élelmiszeripar megújítása, illetve a mezőgazdaságban az egy hektárra vetített hozzáadott érték emelését segítő és a hatékonyságot növelő beruházások ösztönzése.

Kiemelt jelentőségű az élelmiszeripar megújítása, illetve a mezőgazdaságban az egy hektárra vetített hozzáadott érték emelését segítő és a hatékonyságot növelő beruházások ösztönzése.

Már az új KAP keretrendszerének kialakításakor megfigyelhető volt az a trend, amely még fenntarthatóbb irányba kívánja orientálni az európai mezőgazdaságot és élelmiszeripart. A környezet és éghajlat védelmét szolgáló beavatkozások tehát jelentős súllyal, a II. pilléres források minimum 35%-ának felhasználásával szerepelnek a stratégiai tervben. A zöld intézkedések közül továbbra is kiemelt jelentősége lesz az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) programnak, valamint az ökológiai gazdálkodás (ÖKO) támogatásának.

Az élelmiszer-feldolgozás fejlesztésére 2027-ig 750 milliárd forint beruházási támogatás juthat a hazai élelmiszeripari vállalkozásoknak, ezzel legalább 1500 milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg az ágazatban. A jelenleginél nagyobb összeg áll majd rendelkezésre öntözésfejlesztésre, erdészeti célokra pedig a teljes, 2021 és 2027 közötti keret 11 százaléka lesz elkülönítve.

Az Európai Bizottság e hónapokban végzi el a KAP Stratégiai Terv értékelését, valamint ezzel párhuzamosan kétoldalú egyeztetéseket folytat hazánkkal annak tartalmára vonatkozóan. A terv tehát csak akkor tekinthető véglegesnek, amikor a bizottság hivatalosan is jóváhagyja azt – erre várhatóan a nyár folyamán sor kerül.




Szerző: AgrárUnió

Címkék: támogatás, pályázat, agrárium
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...

Megfelelő, jól időzített rovarok elleni védekezéssel sikerült megelőzni az aflatoxin szennyeződést a Nébih ...