Az EKÁER alapjai
Az alábbiakban megpróbálom Önöknek leegyszerűsítve megfogalmazni, hogy miről is szól tulajdonképpen az EKÁER, vagyis az elektronikus közúti áruforgalmi rendszer. Jelen írásban kizárólag a fogalmak magyarázatára vagy értelmezésére koncentrálva, hogy egyáltalán az alapokkal tisztában legyenek az érintettek.
Kit érint az EKÁER?
Útdíjköteles gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó
– a) az Európai Unió más tagállamából belföldre irányuló Közösségen belüli termékbeszerzést vagy egyéb célú behozatalt,
– b) belföldről az Európai Unió más tagállamába irányuló termékértékesítést vagy egyéb célú kivitelt,
(Megjegyzés: az „egyéb cél” alatt a bérmunka céljából történő fuvarozást is érteni kell. A saját tulajdonban lévő termék belföldről másik tagállamba, illetve másik tagállamból belföldre történő mozgatása az áfakötelezettség szempontjából termékértékesítésként, illetve beszerzésként kezelendő, így ezeket a tényállásokat is bejelentési kötelezettség terheli.)
– c) belföldön nem közvetlen végfelhasználó részére történő első általános forgalmi adóköteles termékértékesítést (a továbbiakban együtt: közúti fuvarozással járó tevékenység) kizárólag érvényes EKÁER-számmal rendelkező adózó folytathat.
Útdíjköteles gépjármű
Az Útdíjtörvény (2013. évi LXVIII. törvény) 2. § 21. pontja szerint: a 3,5 tonnánál nagyobb megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsi, vontató – ideértve a nyerges vontatót is –, valamint az ilyen gépjárműből és az általa vontatott pótkocsiból, félpótkocsiból álló járműszerelvény útdíjköteles gépjárműnek minősül. Ez volt az a törvény, amellyel először a mezőgazdasági lassú járművekre is kiterjesztették az útdíjfizetési kötelezettséget, és később ezt törölték a törvényből. Fentiek alapján a traktor nem minősül útdíjkötelesnek.
Mi az EKÁER-szám?
Az EKÁER-szám a szállítandó áruhoz/termékhez kapcsolódik és 15 napig érvényes. Csak ennek birtokában lehet fuvarozást végezni. Nagyon fontos, hogy a 15 nap naptári napot jelent, nem munkanapot! Az EKÁER-számot a fuvarozási tevékenység megkezdéséig kell igényelni, az igénylés ingyenes. A kompenzációs felárra jogosult mezőgazdasági termelőnek nem kell EKÁER-számot kérni. A mezőgazdasági termelők tevékenysége ugyanis az arra vonatkozó különös áfabeli szabályok miatt nem felel meg az EKÁER hatálya alá tartozó adóköteles termékértékesítésnek.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: Dr. Jobbágy Krisztina