Ennél kisebb nincs: gazdálkodás egy négyzetdeciméteren
Hírek - 2020.10.08
A pixel farming kifejezés magyarra talán pontgazdálkodásként fordítható, és különböző zöldségnövények elkülönítetlen termesztését takarja. A megoldás nemcsak helytakarékos, de a hozamok akár 25 százalékkal megnövelhetők általa.
A termésmennyiség emelkedését a hollandiai Wageningen University & Research egyetem és kutatóközpont vizsgálatai is megerősítették. A pixel farming előnye abból származik a hagyományos monokultúrás gazdálkodással szemben, hogy itt nem egyszerre takarítják be a növényeket, hanem az érettségi állapotukat is figyelembe veszik. Ami még nem megfelelő, azt egyszerűen a földben hagyják.
A különböző növényeket ugyanazon a táblán termesztik, az alapegységet pedig 10×10 centiméteres (egy négyzetdeciméteres) területek jelentik, minden ilyenbe csupán egyetlen mag kerül, vagyis egyetlen növény fejlődik rajta. A megrendelő fogyasztó a saját igényei szerint határozhatja meg a termelt növények fajtáit. A biodiverzitás megteremtésével ez a termesztési mód sokféle hasznot eredményez. A sávos műveléshez hasonlóan növeli például a felbukkanó rovarok egyedszámát, és javítja a talajéletet.
A pontgazdálkodást a robottechnológia ugrásszerű fejlődése teszi lehetővé. A termesztést végző robot előre meghatározott kijuttatási terv alapján helyezi a magot a földbe a tábla GPS-szel meghatározott pontján, aztán egy kis vizet locsol rá, és a megrendelő ezután is folyamatosan figyelemmel kísérheti az általa megrendelt növény fejlődését. Műtrágyát és növényvédő szert nem használnak, a természet maga gondoskodik a termés egészségéről.
A kitalálók jelenleg 21 600 „pixel” (vagyis 10×10 centiméteres terület) művelését végzik. Robot One nevű robotjuk a 10 karja segítségével egyszerre többféle munkát is el tud végezni (például önállóan gyomlál), a területteljesítménye napi 5–10 hektárra rúg. Ezzel a módszerrel egy hektárról akár 100 ezer euró értékű termés is lehozható egy évben.
Címkék: precíziós gazdálkodás, zöldségtermesztés, robotizálás, pontgazdálkodás, pixel farming
A csodasövény „ára”: Miért veszélyes a szibériai szil, és mivel ...
A hulladéktól az erőforrásig
Egyszerű cső, összetett közösség – Újra víz van a kiszáradt ...
Strip-till művelés Hajdúböszörményben
Mennyit számít a bálatömörség?
Myxomatózis – élvonalban a Soproni Egyetem kutatócsoportja
A ló egészsége a szénával kezdődik – szakmai összefogás indult a ...
Hatékony tarlókezelés száraz nyárban – A talajnedvesség ...
Készüljünk az új repceszezonra! – Hibridválasztás, ...
A málna metszése szüret után: Így készítsd fel a bokrokat a jövő ...