
Több ezer tehén és három tucat robot
Hírek - 2019.01.07
Harmadával kevesebb emberi munkaerőre van szükség abban a tehenészetben, amelyben tavaly vezették be a szinte teljes robotizálást a fejésnél. A tehenek ráadásul 2,5 kilogrammal több tejet produkálnak a nyugodtabb körülmények miatt.
Egy Indiana állambeli családi tehenészetben szinte már több robot dolgozik, mint ember. Brian Houin a 2200 jószága ellátását jórészt 36 automata gépre bízta, amelyek az egyik legnehezebb munkafolyamatot, a fejést végzik el a gazdaságban. Természetesen efféle próbálkozások már máshol is történtek, az amerikai farmer azonban új szintre emelte a robotizálást.
A három tucat Lely gép kereken egy éve, 2018. január 1-jén kezdte meg működését. A gazda szerint az első kilenc hónapban 30–40 százalékkal kevesebb humán munkaerőre volt emiatt szüksége, összehasonlítva a karusszel fejőállásokhoz képest. Ráadásként a termelékenységet is sikerült növelnie, a tehenek nagyjából 2,5 kilogrammal produkálnak több tejet, és mindezt extra takarmány-ráfordítás nélkül.
Ami a fenntarthatóságot illeti, Brian Houin ezen a téren is jó tapasztalatokkal rendelkezik. Míg a karusszel esetében havonta, tehenenként 17,36 dolláros költséggel kellett számolnia, addig a robotoknál ez negyedével csökkent (13,06 dollárra). Az állatok is sokkal nyugodtabbak (ez eredményezi a magasabb produktumot is), hiszen akkor vonulnak fejésre, amikor ennek szükségét érzik.
A tehenészetet a Houin család még 1945-ben hozta létre. A jelenlegi vezető 2003 óta dolgozik benne, miután befejezte egyetemi tanulmányait. Az azóta történt fejlesztések közé tartozik a 2015-ben épített három borjúnevelő is, ahol folyamatosan gépek felügyelik és ellenőrzik az állatok megfelelő táplálkozását. A borjak csoportokban nevelődnek, az érintkezési lehetőség pedig szintén jó hatással van a fejlődésükre.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: állattenyésztés, Lely, robotizálás
Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

„Szerencsém volt, hogy parasztnak születtem” – Tradíció és ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

Virág- és becőkárosító kártevők a repcetáblákon – Kártételeik ...

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

Az örökség megőrzése, a fenntarthatóság erősítése: Biharugra ...