
A robotok teremtenek nyugalmat a tehenészetekben
Hírek - 2018.10.17
A tejtermelő gazdaságokat is egyre jobban sújtja a munkaerőhiány. Érdemes tehát elgondolkozni a fejőrobotok beszerzésén, hiszen alkalmazásukkal nemcsak gyorsabbá és automatizálttá válik a napi rutin elvégzése, de az állatok is nyugodtabbak, egészségesebbek lesznek, ha nem a gondozókhoz kell igazítaniuk az életritmusukat.
A holland Lely cég 2017-ben vált meg silózó- és szálastakarmány-gépes üzletágától. Azóta a tejgazdasági berendezések fejlesztésére koncentrál, és a napokban írországi gazdáknál tartott nyílt napokat a technológiája bemutatására. A középpontba ezúttal az Astronaut robotizált fejőrendszerek kerültek.
Thomas Prendergast 90 darab holstein-fríz tehénnel rendelkezik, amelyeket általában március közepén hajt ki a mintegy 30 hektáros legelőjére. A tejhozam évi 7000 liter körül alakul egyedenként, ami átlagosnak nevezhető, de nem is a „csúcsra futtatás” a cél. Az írországi gazda azért választotta a fejőrobotos megoldást, mert megspórolja vele az élő munkaerőt. Mivel maga is rengeteg időt tölt az állománnyal, a két Lely robot révén érezhetően fellélegezhetett – számolt be az AgriLand oldal.
A napi rutinjába 10-10 perces reggeli és esti „rövidprogramot” kellett csupán beterveznie, amikor kicseréli a szűrőket, és lemossa a berendezést. A tehenek érezhetően nyugodtabbak, mint a korábbi karusszeles rendszernél, és a napi kétszeri fejésük így is megtörténik. A tőgygyulladás (mastitis) eddig sem volt jellemző náluk, a Lely Astronaut segítségével pedig még hamarabb kiszűrhető, ha valamelyik jószágnál ilyen probléma kezdene kialakulni.
Thomas Prendergast legjobb tehene 42,4 kg tejet produkál, és átlagosan napi 3,6 alkalommal vonul a fejőrobothoz. Ez a berendezés sokkal higiénikusabb is, hiszen ennél nem lehet mindenfelé tejtócsákat találni, mint a karusszelek esetében. Az állat hamar megtanulja, mikor kell a géphez mennie, sőt a gazda azt is észrevette, hogy a „szégyenlősebb” tehenek kifejezetten azokat az alkalmakat keresik, amikor ő nem tartózkodik a közelben.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: állattenyésztés, tejtermelés, szarvasmarha, Lely, fejőrobot
Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?