
Magasabb sebességre kapcsol a John Deere
Hírek - 2018.10.07
Kétszáz éve 300 munkaórába telt annyi búza előállítása, mint amennyit most 1 óra munkabefektetéssel megtermelünk. A haladás tempója szédítő, ám az 5G technológia pillanatokon belüli bevezetésével még ennél is nagyobb csodákat láthatunk majd.
A 180 éve alapított, és kereken 100 esztendeje traktorokat is gyártó John Deere a mezőgazdaság digitalizálásának egyik globális éllovasa. Az amerikai óriásvállalat tavaly vásárolta fel a Blue River nevű, mesterséges intelligenciával foglalkozó startup céget, hogy a gépeit még inkább a precíziós gazdálkodás követelményeihez igazítsa.
A nem is annyira távlati cél az, hogy az önvezető rendszerek, a komputeres érzékelés és adatfeldolgozás, a műholdas navigáció és a különféle mobil applikációk ötvözésével a gazdák képesek legyenek megduplázni, vagy akár megháromszorozni a jelenlegi termésszinteket. Ne feledjük, hogy 2050-ben már 9 milliárdan fogják lakni a Földet, így a maitól eltérő léptékben kell gondolkodnunk az élelmiszer-előállításról. A legoptimistább becslések szerint is legalább 70 százalékkal kell addigra bővítenünk a jelenlegi termelést.
Ebben segíthet az 5G technológia, vagyis az ötödik generációs mobilhálózat, amely gyorsabb és minden eddiginél jobb minőségű jelközvetítésre alkalmas, akár 1GB/s adatátviteli sebességgel. A John Deere által is forszírozott előrelépés már rövid időn belül új lehetőségeket nyit meg a vidéki Amerika életében. Olyan területeken is lehetővé válik ugyanis a precíziós gazdálkodás, ahol eddig a lefedettség hiánya, a rossz jelminőség miatt ez nem volt kivitelezhető.
Hamarosan azonban a gépek egymás közötti kommunikációját semmi sem akadályozza majd, a felhő alapú szolgáltatások révén pedig pillanatokon belül elérhetővé válnak a gazdálkodáshoz, megfelelő döntéshozatalhoz szükséges adatok és információk. Milyen nagy lesz az előrelépés? Ha ma két kombájnunk dolgozik ugyanazon a táblán, a jelenlegi technológia mellett 30–60 másodperces késlekedést tapasztalhatunk a kommunikációjukban. Az 5G segítségével viszont egy szempillantás alatt feljuthatnak az adataik a felhőbe, vagyis azok szinte rögtön – 1 másodpercen belül – elérhetővé válnak a másik gép számára.
A hegyek, erdők és más tereptárgyak árnyékolása miatt nem lesz könnyű biztosítani a nagysebességű adatforgalmat, ám a fehér foltok felszámolásában több gigacég, például a Microsoft is részt vesz Amerikában. Az 1800-as évek elején még 300 munkaórát emésztett fel 2,5–3 tonna búza előállítása, ma viszont 1 óra is bőven elegendő ehhez – emlékeztet a John Deere közleménye arra, hogy máris szédítő mértékű előrelépést értünk el a gazdálkodásban.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: élelmiszertermelés, precíziós gazdálkodás, John Deere, mezőgazdaság, 5G
Mi várható kukorica és cirok fronton?

TRIKA ESPERT, startolunk és védünk!

Tájékoztatás az állatok ártalmatlanításáról ragadós száj- és ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Újabb rovarölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Talajfertőtlenítés, helyesen! – A fertőtlenítés okai, ...