TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
Legyőzhető a PRRS, de van egy kis bökkenő

Legyőzhető a PRRS, de van egy kis bökkenő

Hírek - 2018.06.26

Részben a légzőszervi és reprodukciós problémákat okozó PRRS-vírusra fogható, hogy Magyarországon évek óta stagnál a sertésállomány. Skót kutatók most alighanem gyógyírt találtak a betegségre, bár ehhez génszerkesztést alkalmaztak, aminek a közvélemény aligha fog örülni.

A PRRS a sertések egyik gyakori és veszélyes vírusos betegsége, amely reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel jár, s mára világszerte elterjedt az állományokban. Magyarországon is felbukkant a kilencvenes években, 2014-ben pedig PRRS-mentesítési program indult hazánkban – többek szerint indokolatlanul, súlyosabb károkat okozva az ágazatnak, mint maga a betegség.

Az enyhe lázzal, nehezített légzéssel, köhögéssel, orrfolyással, valamint vetéléssel és életképtelen malacok ellésével járó kórt vakcinázással elvileg egyensúlyban lehet tartani, és a világ legtöbb táján így is védekeznek ellene. Nálunk azonban szigorúbb módszerekhez, akár 10 havi termeléskiesést okozó teljes állománycseréhez is fordultak, ami komoly szerepet játszik abban, hogy a hazai sertésállomány létszáma évek óta 3 millió alatt stagnál.

Az edinburghi egyetem kutatói most talán megoldást találtak a globális problémára, ugyanis génszerkesztéssel sikerült olyan malacokat előállítaniuk, amelyek ellenállóak erre a veszélyes (bár emberre nem ártalmas) betegségre. PRRS-vírussal fertőzték meg a kísérleti állatokat, ám azokon a jellemző tünetek egyike sem jelentkezett. A kór évente 2,5 milliárd dolláros kárt okoz csak az USA-ban és Európában, egy hatásos vakcina tehát óriási előrelépés volna az ágazat számára.

A vírusnak a fertőzéshez a CD163-as fehérjére van szüksége receptorként, az újfajta módszer pedig ennek a fehérjének az inaktiválásával védi meg az állatokat. Az eredmények biztatóak, de még sok év telik el, mire PRRS-rezisztens malacok röföghetnek az ólakban. Közben a közvéleményt is meg kell győzni arról, hogy a génszerkesztett sertésekből származó húsok nem károsak az emberi egészségre.






Szerző: AgrárUnió

Címkék: állattenyésztés, sertés, betegség, sertésstratégia, vakcina, PRRS
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

A talaj a legtöbb fertőzés kiindulási helye, hiszen a legtöbb kórokozó talajból indulva fertőz. Az éghajlat ...