
Amalgerol, ha stressz van, és ha nincs…
Hírek - 2018.05.15
2018 tavaszán sem egyszerű a növénytermesztők élete. Márciusban még „tél” volt, áprilisban a belvizes táblák miatt volt nehéz talajt készíteni, majd május elején aszály és nyári kánikula köszöntött be az ország jelentős területén.
A kapás kultúrákban a „pre” szerek így nemigen tudtak hatni, a kalászosokban a vetésfehérítő okozott hirtelen károkat, különösen az őszi gyomirtásos területeken (mivel itt nem volt mihez kapcsolni tavasszal a rovarölő szeres kezelést, így néhol az el is késett).
Az említett stressztényezők (belvíz, aszály stb.) súlyossága ráadásul nagyban függ a talaj állapotától, szerkezetétől is. Itt jön a képbe az Amalgerol®.
A készítmény összetevői révén egyaránt alkalmas a talaj és a növény kondicionálására, regenerálására. Magas széntartalma könnyen felvehető tápanyagot, olajtartalma életteret biztosít a talaj hasznos mikrobáinak, hatására a mikorrhiza népesség meghétszereződik. A következmény levegősebb, jobb vízgazdálkodású, morzsalékosabb talaj, amelyben a gyökér is gyorsabban fejlődik és könnyebben is művelhető. Állománypermetezéssel kijuttatva (auxin-, gibberellintartalmánál fogva) felgyorsítja a növények anyagcseréjét, így azok gyorsabban, könnyebben átvészelik a stresszes helyzeteket. Az Amalgerol® olyan nyomelemeket is tartalmaz (wolfram, szelén, vanádium), amelyek kis mennyiségben szükségesek, de alapvető fontosságúak a növény számára. Az Amalgerol® növényi olajtartalma az esetlegesen egyszerre kijuttatott növényvédő kezelések (kalászos kalászvédelem, napraforgó gomba- és rovarvédelem) hatását is fokozza, alkalmazásával a tapadószerek elhagyhatók.
A sikeres felhasználásokról (stresszoldás, stressz nélküli kezelések, szántó, gyümölcs stb.) számos videóriport is megtekinthető a www.fmcagro.hu oldalon, ebből néhány termelői tapasztalatot az alábbiakban mutatunk be:
Őszi búza belvízkár stresszoldása és kukorica, alma állománykezelése Amalgerol®-lal (Rácz László Prügy, 2017.10.25.)
;feature=youtu.be" target="_blank" rel="noopener">Videó
„Körülbelül 8-10 éves tapasztalat, hogy a belvíz levonulása után, olyan helyen, ahol nem pusztult ki a búza, levegőtlenné válik a talaj és nagyon nehéz a tápanyagfelvétel a belvíznyomás miatt, ezeknek a területeknek a helyrehozására nagyon-nagyon alkalmas az Amalgerol®.”
Kukorica hőstressz ellen Amalgerol® (Zsuga Róbert Encs, 2016.08.12.)
„2015-ben 400 ha-on vetettünk kukoricát, ennek több, mint a felén alkalmaztuk az Amalgerol®-t. Az első hőstressz előtt fújtuk ki 5 l/ha dózisban és itt a forrói dombtetőn állunk most és szemmel látszik, hogy – bár a negyedik hőstressznél járunk -, a kukoricán a megtermékenyülés megtörtént, a csöveknek 4/5-e, meg hol egész csövek berakódtak. Hát remélhetőleg még egy kis esőt kapunk és akkor talán egy közepes termést be tudunk takarítani.”
Csemege kukorica (búza, fagykáros borsó, cukorrépa) állománykezelése Amalgerol®-lal (Dr. Lipták József Tiszavasvári, 2017.09.26.)
„Az Amalgerol®-t használtuk búzában, egy fagykárt szenvedett borsóban is, ahol egyértelműen látszott, hogy sokat javított a borsó állapotán. Használtuk a fő- és másodvetésű csemege kukoricában, sőt kipróbáltam a cukorrépában is. ...úgy tűnik, hogy a talajéletre is egyszerűen előre nem látható, vagy meglepően jó eredménye van, mert területünkön korábban gilisztát alig találtunk, újabban nagyon sokat látunk. Ez nyilván azt jelenti, hogy a talajélet is más, könnyebb a művelhetősége a talajnak, a különböző eszközök könnyebben haladnak a talajban.”
Amalgerol® alkalmazása kukorica vetéskor (+búza, repce állománykezelés) (Moravszki Béla, Buj, 2016.07.05. és 08.05.)
Videó
„Az Amalgerol®-t én már nagyon régóta használom, sokféleképpen. Például én 80 mázsás búzákat vágok ..., repcében is 40 mázsákat vágok... Ez a kukorica két hónapos korára mutatja magát. 2 liter Amalgerol®-lal sorba lett vetve, de ha újrakezdeném, egy literrel több Amalgerol®-t tennék a sorba is, mert a szárazságot jobban bírná. Így is jól bírja, mert látszik rajta, hogy jól bírja, hál’ Istennek volt csapadék is, de azokon a részeken, ahol nem volt csapadék, ott látszik az Amalgerol a jótékony hatása.”
Repce, őszi búza, kukorica, napraforgó vetés előtt és állománykezelés Amalgerol® készítménnyel (Gyalog Imre Bököny, 2017.11.15.)
Videó
„Az idei évben búzából 7 tonna, kukoricából 12 tonna, napraforgóból 4,5 tonna és repcéből 5,5 tonna/ha termést sikerült betakarítanunk. Ezek a termésátlagok több tényező összetevőjeként születtek, ezek közül kettőt szeretnék kiemelni. Az egyik a víztakarékos mulcsos talajművelés, a másik az Amalgerol® évek alatti rendszeres használata.”
Amalgerol® használata almában (Takács János, Rakamaz, 2015.09.09.)
Videó
„Rakamazon vagyunk a szuperintenzív almaültetvényemben. 30 éve foglalkozom almatermesztéssel, ez az ültetvényem 10. éves korban van. Öt éve kezdtem el használni az Amalgerol®-t. Elsőképpen talajra, de levélzetre is juttattam már ki többször. Nagyon jók a tapasztalataim, azt hiszem, hogy érdemes használni. Tavasszal rügyfakadás után juttatom ki a talajra gyomirtózással együtt 3 alkalommal 3 l/ha dózisban. Sokkal jobb a talajélet, a talaj tápanyagtartalma sokkal intenzívebb lett, jobban felveszik a tápanyagot a növények, sokkal nagyobb mennyiségű gyümölcsöm és jobb minőségű terem azóta. Sokkal több a földigiliszta a talajban, aprómorzsásabb lett a talajszerkezet, könnyebb művelni, sokkal jobb a levegőzöttsége, jobb a vízáteresztő képessége és ezáltal sokkal jobb a tápanyag felvétele is a növényeknek.”
Rácz Tibor
FMC-Agro Hungary Kft.

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...