
Beigazolódott, hogy a neonikotinoidok veszélyesek a méhekre, állítja az EFSA
Hírek - 2018.03.20
A neonikotinoid rovarölők használata a legtöbb esetben kockázatot jelent a vadméhekre és a mézelő méhekre, jelentette az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA). Ez a konklúziója a hatóság régóta várt kockázatértékelési jelentésének, amely a klotianidin, imidakloprid és tiametoxam hatóanyagokról készült.
Az elkészítése azért tartott ennyi ideig, mert nagyon nagy mennyiségű adatot kellett figyelembe venni. Az Európai Bizottság szerint ez tudományosan is megalapozza annak az előterjesztésnek a szükségességét, amely betiltaná a három hatóanyag kültéri használatát. Tavaly el kellett halasztani az EU-tagállami szavazást az előterjesztésről, mert az országok meg akarták várni az EFSA jelentését. A bizottság most vizsgálja az új értékelést, hogy megállapítsa, szükség van-e a tiltások további kiegészítésére, és erről márciusban tárgyalni szeretne a tagállamokkal. Hozzá kell tenni, hogy a Bayer cég egyáltalán nem ért egyet a EFSA következtetéseivel, és amellett érvel, hogy ne korlátozzák még jobban a neonikotinoidok felhasználását.
Az új értékelés a 2013-as korábbi frissítése, amely miatt akkor a bizottság nem engedélyezte a három hatóanyag használatát bizonyos növényeken. Ez alkalommal az EFSA a vadon élő poszméheket, a magányosan élő, valamint a mézelő méheket vizsgálta. Az értékelés kiterjed a három hatóanyag csávázószerként és granulátumként való használatára is. A méhekre gyakorolt hatást három helyzetben vizsgálták: szermaradványok a pollenben és a nektárban; porként való elsodródása vetés, illetve magkezelés során; és szennyezett víz fogyasztása.
A hatóanyagok bármelyik típusú felhasználás esetén legalább az értékelés egy szempontja alapján magas kockázatot jelentettek a méhekre, állítja az EFSA. Például az őszi és tavaszi repcében az imidakloprid kis kockázatot jelentett a mézelő méhekre a nektárban és pollenben mint szermaradék, de magas volt a kockázat a por elsodródása esetén. Míg a nektár- és pollenszermaradványok kis kockázattal jártak a mézelő méhekre, nagy veszélyt jelentettek a poszméhekre. Jose Tarazona, az EFSA növényvédőszer-részlegének vezetője szerint az eredmények eltéréseket mutatnak olyan szempontokat figyelembe véve, mint a méhek faja, a növényvédő szer tudatos alkalmazása és a kitettség módja.
Az EFSA a szerint az iránymutatás szerint járt el, amelyet 2013-ban fejlesztett ki a méhveszélyesség megítélésére, noha a dokumentumot akkoriban az iparág bírálta amiatt, hogy irreális elvárásokat támaszt és a praktikussági szempontokat nem figyelembe vevő méréseket vesz alapul. A Bayer támadja az „alkalmatlan” és „használhatatlan” útmutatót, amely miatt „nem lehet úgy vizsgálatot elvégezni, hogy ne találjanak valamilyen kockázatot”. Tagállamok többször kérték az iránymutatás felülvizsgálatát, állítja a Bayer.
Az EFSA legutóbbi jelentését követően az EB már szigorúbb korlátozásokat akar bevezetni, miután a megerősítő adatok igazolták a magas kockázatot a méhekre. A jelenlegi EB-előterjesztés azokra a növényekre korlátozná a három hatóanyag használatát és a vetőmagkezelést, amelyeket kizárólag üvegházakban termesztenek. Korábban azt mondták, hogy nem fogják őket teljes mértékben betiltani, noha arról is szó volt, hogy az EFSA eredményei alapján a három hatóanyag felhasználási feltételeiben még további változásokat is javasolhatnak.
Forrás: Agrow
Címkék: rovarölő szer, hatónyag, EFSA, neonikotinoidok , méhek
Szántóföldi növénytermesztésünk – Ennek eredményei a ...

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...