
A gazdák feje most az acél és alumínium miatt fájhat
Hírek - 2018.03.05
Amerika a hazai ipara védelmében tett lépésekkel könnyen romba döntheti a mezőgazdaságát. Egyelőre nem tudni, hogy az acélra és alumíniumra kivetett védővámok megdrágítják-e az onnan származó mezőgépeket, de a gazdáknak így van okuk az aggodalomra.
Az Egyesült Államokba irányuló acélexportra 25 százalékos, az alumínium-bevitelre pedig 10 százalékos védővámot rendelt el Donald Trump elnök. A döntés súlyosan érinti az Európai Uniót, bár a legnagyobb exportőrnek számító Németország is csupán 3 százalékkal részesül az USA összimportjából. „Nem dugjuk homokba a fejünket, védővámot fogunk kivetni a Harley-Davidsonra, a whiskyre és a farmerre” – jelentette ki durcásan Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
Az intézkedés az egyre inkább a világ vezető hatalmára törő Kínát sem érinti különösebben hátrányosan, hiszen az ázsiaiak is csupán 2 százalékot vállalnak magukra az amerikai felhasználásból. A döntés Kanadának fájhat a legjobban (16% a részesedése az USA importjából), és mellette Brazíliának (13%), Dél-Koreának (10%), illetve Mexikónak és Oroszországnak (9-9%).
Van egy érdekes mezőgazdasági aspektusa is az új védővámoknak, amint arra több amerikai búzatermesztő szövetség is rámutatott. Kerek-perec kockázatosnak tartják az acél és alumínium ilyen mértékű mesterséges megdrágítását, bár ez aligha érinti hátrányosan a mezőgépgyártókat, amelyek a hazai gyártásból valószínűleg ki tudják majd elégíteni szükségleteiket.
A növénytermesztők tehát nem a gépek megdrágulásától tartanak, hanem attól, hogy az érintett külföldi partnerek hasonlóan fognak eljárni az amerikai árukkal, például a gabonaterményekkel szemben. Kína – a szövetségek félelme szerint – alighanem ezt a döntést is arra fogja kihasználni, hogy keresztbe tegyen az országba irányuló amerikai exportnak, és ennek a gazdák lehetnek a legnagyobb vesztesei.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: gabonatermesztés, mezőgazdaság, USA, Kína, védővám
Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Szántóföldi növénytermesztésünk – Ennek eredményei a ...

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!