TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 88.159,16 Ft (tonna)
Napraforgómag: 239.125,61 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 80.915,04 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.038,42 Ft (tonna)
Repcemag: 215.601,36 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.538,43 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 614 Ft
Benzin ára: 597 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 397,95000
USD: 363,42000
CHF: 413,17000
GBP: 472,52000
Hirdetés
Meglepő pert nyert a belevaló gazda

Meglepő pert nyert a belevaló gazda

Hírek - 2017.11.20

A klímaváltozás miatt perelt be egy energetikai óriásvállalatot az a gazda, akinek házát egy megduzzadt tó készül elönteni. Talán ő maga sem hitte, hogy a bíróság neki ad majd igazat. De így történt, a döntés pedig kiszámíthatatlan lavinát indíthat el szerte a világban.

A perui farmer, Saul Luciano Lliuya fontos győzelmet aratott a bíróságon a német energiaóriás RWE ellen. Azzal vádolta meg a céget, hogy részben az is felelős a klímaváltozásért, amely a gazda Andokban lévő otthonát fenyegeti. Bármilyen különös, de a törvénykezés igazat adott neki ebben, és a kártérítési igényét jogosnak találta.

A gazda azt szorgalmazta, hogy a nagy szén-dioxid-kibocsátók közé tartozó RWE köteles beszállni azokba a költségekbe, amely a házának megvédésébe kerül. A Huarazban (Peru középső részén) lévő épületet egy lassan túlcsorduló gleccsertó fenyegeti, amelynek medre az olvadó hó és jég miatt telítődött.

A bírósági ítéletet a környezetvédelmi aktivisták óriási diadalként ünneplik, és reményeik szerint ezt újabb sikeres perek követik majd. Az RWE szerint viszont a panasz nem megalapozott, ők úgy gondolják, hogy egyetlen vállalat nem tehető felelőssé a globális éghajlatváltozásért. Ha véglegesen ellenük döntenek az ügyben, az RWE kénytelen lesz 17 ezer eurót (bő 5 millió forintot) fizetni a perui gazdának árvíz elleni védekezés címén. A 37 éves férfi ráadásként azt a közel 6500 eurót (2 millió forintot) is vissza akarja kapni, amelyet eddig a megelőző intézkedésekre fordított.

Saul Luciano Lliuya egy 2013-as tanulmányra alapozta beadványát, ez ugyanis konkrétan megemlíti az RWE nevét, mint a globális károsanyag-kibocsátás 0,5 százalékáért felelős céget. A Németország második legnagyobb áramtermelő vállalatának számító RWE részben széntüzelésű erőműveket alkalmaz, de már eurómilliárdokat fektetett a megújuló energiaforrásokba is. A mostani pár ezer eurós büntetés nem vágja földhöz, csupán azt akarja elkerülni, hogy az ügy precedenst teremtsen, és újabb követelésekkel kelljen szembenéznie.


Forrás: szantoveto.blog.hu

 

 

 

Címkék: mezőgazdaság, Németország, klímaváltozás, energiatermelés, Peru
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Az aranylilék és a bíbicek első csapatai már megjelentek

Február első napjaiban már népes csapatokban bukkantak fel az aranylilék és bíbicek a Körös-Maros Nemzeti Park ...