
Mégis lehet GMO-kukoricát termelni az unióban?
Hírek - 2017.09.25
Egy olasz gazdálkodó vette a bátorságot, és szembefordult az állammal, hogy génmódosított kukoricát termelhessen a földjén. Váratlan és meghökkentő fordulat, hogy az Európai Bíróság neki adott igazat. Vajon ezek után Magyarországon is szabadon dönthetne mindenki a kérdésben?
Az olasz állam büntetést helyezett kilátásba az ország északkeleti részén gazdálkodó Giorgio Fidenato részére, mert a gazda önkényesen termesztett génmódosított kukoricát a saját tulajdonú földjén. A Luxemburgban működő Európai Bíróság azonban a napokban a renitens farmernek adott igazat, arra hivatkozva, hogy egyelőre semmilyen tudományos eredmény nem támasztja alá a GMO-növények egészségkárosító hatását.
Fidenato még az 1990-es években kapott kedvet a génmódosított kukorica termesztéséhez, amikor az Egyesült Államokban megtapasztalta, hogy kevesebb vegyszer-felhasználással magasabb termésátlag (és profit) érhető el általa. Olaszországban, és szerte Európában azonban még idegenkednek a laborokban „kimesterkélt” növényi szervezetektől, így Fidenatóra sem csupán az állam csapott le, de GMO-ellenes aktivisták még a termését is megkárosították.
A peres ügy 2013-ban kezdődött, és most egyelőre a gazdálkodó áll nyerésre benne. A döntés pedig precedenst teremthet, hiszen ezután elvileg bármelyik uniós tagállamban „fellázadhatnak” a gazdák az esetre hivatkozva. Magyarország az alaptörvényben is rögzíti hazánk GMO-mentességét.
Címkék: per, GMO, kukorica, Olaszország, Európai Bíróság

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben