
Kétezer karakter a bennünket körülvevő világról
Hírek - 2017.06.29
Az a megtiszteltetés ért nemrég, hogy az ország egyik legtisztességesebb, legkorrektebb cége, a Karintia Kft. országjáró kalászosroadshow-jának vendégelőadója lehettem.
Dr. Nógrádi György
Olyan témákról beszéltem, amelyek a gazdáknak, a vállalkozóknak fontosak: mik a globális kihívások, és hogyan gyűrűznek be ezek hozzánk? Mit jelent nekünk az amerikai elnökválasztás, az Európai Unió helyzete, az orosz–ukrán konfliktus, a migráció, a terrorizmus, a növekvő élelmiszer- és ivóvízhiány?
Induljunk ki abból, hogy több globális „játékos” van a világban, az egyik az Egyesült Államok, a második Kína, a harmadik Oroszország. Mindig elmondom, 1945 óta nem volt a világnak egyetlen békés napja, és tartok tőle, nem is lesz. Nekünk ebben a nemzetközi környezetben kell megtalálni a legjobb megoldásokat. Számunkra létfontosságú az export, a jelenlét a meghatározó nyugati, a keleti és az újabb piacokon egyaránt. Nem elhanyagolható szempont tehát, hogy mi történik a világban, a környező országokban. Mi speciális helyzetben vagyunk, a rendszerváltás előtt öt szomszédunk volt, ma hét. Létkérdés továbbá, hogy az EU agrárpolitikájával Magyarország ne járjon rosszul.
Mit ajánlok a magyar gazdáknak? Figyeljék a világpiacot, minőséget állítsanak elő, és a boldogulásukat próbálják meg az EU-n belül keresni, mert ez egy stabil felvevőpiac. Ami a világot illeti, globális probléma az élelmiszer- és a vízhiány. Egyik megjegyzésem: Afrika lakosságának száma 1960-ig évszázadokon át stagnált, a legfrissebb jelentések szerint viszont mára olyan drasztikus a növekedés, hogy ekkora népességet nem lehet ellátni. A másik: az ENSZ, az EU és sok más nemzetközi szervezet elmúlt évtizedekben készült előrejelzései tévesnek bizonyultak. A harmadik: a kereslet és a fizetőképes kereslet nem ugyanaz, nyilvánvaló, hogy több milliárd embert hosszú távon ingyen ellátni élelmiszerrel és ivóvízzel nem lehet, ezért az ENSZ-nek meg kell teremtenie azokat a prioritásokat, amelyeket végre kell hajtani.
Dr. Nógrádi György
egyetemi tanár
Vállalkozásfejlesztési Intézet
Védelem- és Biztonságpolitikai Kutató Központ

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában