Véget ért a vektormentes időszak Magyarországon
Hírek - 2017.04.13
A rovartani vizsgálatok eredményei alapján véget ért Magyarországon a kéknyelv betegség szempontjából a vektormentes időszak.
A törpeszúnyogok megjelenésével a betegség ismételt előfordulása és további terjedése várható, ezért továbbra is érvényes az országos főállatorvos kéknyelv betegség elleni vakcinázásra vonatkozó határozata. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felhívja az állattartók figyelmét, hogy részben módosultak az állatszállításokra vonatkozó szabályok.
A vakcinázási stratégia egy kötelező és egy önkéntes részből áll. Az esetleges új kitöréssel érintett állattartó gazdaságokban a hatóság – állami költségen – kötelező jelleggel vakcinázni fog minden betegségre fogékony egészséges egyedet. Emellett, mivel Magyarország teljes területe 2015 novemberétől egy egységes védőzónának minősül, megelőzésképpen önkéntes alapon az állattartók is vakcináztathatják állataikat.
A vektormentes időszak végével és a vakcinázás engedélyezésével az állatszállításra vonatkozó szabályok részben módosulnak.
1.Továbbtartásra Magyarországról az EU mentes területeire, illetve megfigyelési körzeteibe, csak olyan kérődző szállítható, amely
◦kéknyelv betegség elleni védőoltásban részesült, vagy
◦laboratóriumi vizsgálat kimutatta, hogy már átvészelte a betegséget, vagy
◦szállítás előtt jóváhagyott vektormentes létesítményben tartózkodott.
2.Az azonnali vágásra történő szállítás, illetve azonos besorolású körzeten belüli szállítás esetén a feltételek változatlanok.
3.Harmadik országba irányuló szállításoknál továbbra is a fogadó ország követelményeinek megfelelően történhet a szállítás.
Az eddigi tapasztalatok alapján a vektormentes időszak újbóli kezdete 2017. negyedik negyedévében várható. A NÉBIH továbbra is kéri a szarvasmarhát, juhot vagy kecskét tartó gazdákat, hogy a kéknyelv betegség tüneteire fokozottan figyeljenek, és gyanú esetén haladéktalanul értesítsék állatorvosukat.
Forrás: NÉBIH
Címkék: vakcinázás
A PGR új arca – modern, felhasználóbarát felület a megszokott ...
Klímabarát kertek: Új irányvonalak és módszerek a melegedő ...
A végéhez közelít az őszi búza betakarítása
A csodasövény „ára”: Miért veszélyes a szibériai szil, és mivel ...
Az eldugott tápanyag
Strip-till művelés Hajdúböszörményben
Ön hogyan dönt? Védekezik vagy kockáztat?
Myxomatózis – élvonalban a Soproni Egyetem kutatócsoportja
12 százalékkal csökkent a takarmánykukorica ára
HORSCH Terrano, Tiger és Fortis gépcsaládok