
V4 tanácskozás a KAP-ról
Hírek - 2017.04.03
Elutasítják a visegrádi négyek (Szlovákia, Magyarország, Csehország és Lengyelország) agrárkamarái a közös uniós agrárpolitika (kap) úgynevezett renacionalizálását, azt, hogy az uniós agrártámogatások rendszerében a nemzeti agrártámogatások szerepe erősödjön - derült ki abból a közös állásfoglalásból, amelyet a V4-ek szakmai szervezeteinek képviselői Pozsonyban írtak alá, az ott zajlott kétnapos egyeztetés záróaktusaként.
Éder Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági kamara (NAK) élelmiszeriparért felelős alelnöke a találkozó után az MTI-nek elmondta: el kell kerülni, hogy az Európai Bizottság (EB) nagy engedményeket adjon az egyes tagországoknak abban, hogy saját költségvetésükből annyira támogassák saját termelőiket, amennyire bírják, mivel ez a gazdagabb nyugat-európai országoknak kedvezve hátrányos helyzetbe juttatná a nehezebb költségvetési helyzetben lévő, zömében kelet-európai tagállamokat és termelőiket. Hozzátette, a lehető legkisebb diszkriminációval bíró közösségi agrárpolitikára van szükség, amely egyszerűbb, hogy a termelők könnyebben juthassanak hozzá a támogatásokhoz, és egyúttal csökkenti a mezőgazdasági piacokon tapasztalható különbségeket is.
A kétnapos szakmai találkozó résztvevői központi témaként az unió 2020 utáni közös agrárpolitikájának előkészítését, illetve az ezzel kapcsolatos stratégiai kérdéseket vitatták meg, terítékre került az agrárpiacok aktuális helyzete is. A találkozó kibővített összetételben zajlott, azon meghívott vendégként Litvánia, Észtország és Horvátország agrárkamaráinak küldöttei is részt vettek.
A találkozón résztvevők megállapításainak közös központi eleme az volt, hogy a 2020 utáni közös uniós agrárpolitikának a jelenleginél igazságosabbnak, ugyanakkor egyszerűbbnek kell lennie úgy, hogy továbbra is megőrizze közös jellegét.
Milan Semancík, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnöke, a rendezvény vendéglátója a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón azt mondta: konstruktív hangulatú találkozót tudhatnak maguk mögött, amelyen megállapították, hogy minden résztvevő egységes, erősebb, igazságosabb és ugyanakkor egyszerűbb agrárpolitikát akar, olyat, amely egyenlő feltételeket teremt.
Robert Nowak, a lengyel agrárkamara képviselője kiemelte: egy esetleges jövőbeni kétsebességes unió sem jelenthet kétfajta agrárpolitikát Brüsszel részéről.
Zdenek Jandejsek, a cseh agrárkamara elnöke elmondta, az unió régi tagállamai a saját piacukénál jóval alacsonyabb, dömpingárakon juttatják el termékeiket a később csatlakozott tagországok piacaira, aminek következtében ma a közös európai piac inkább már egy "gyarmati piacra" hasonlít, s ez megmutatkozott az újabb tagállamok ágazati termelésében is, amely a rendszerváltozás idejéhez képest az akkori 10-20 százalékára esett vissza.
Forrás: MTI
Címkék: KAP, agrártámogatások
Hírek, információk a szántóföldről - Hozamapasztó gabona ...

A Corteva Agriscience és a Bioceres Crop Solutions ...

Tovább folytatódik az árverés útján történő földértékesítés

Műtrágya nélkül indítjuk el a kalászosokat!?

HORSCH újdonságok a 2023-as Agritechnica kiállításra

Így alakulnak a kalodás tűzifa árak 2023-ban

Kihozzuk növényeiből a maximumot!

Hírek, információk a szántóföldről- A repce őszi gyomirtásáról

Aratás, 2023

Szárbontás és talajoltás Natur Technológiával – tegye meg az ...