TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
A felülvizsgálat kötelező! – A mobil mérőállomások a permetezőgépeket körzetenként fogadják

A felülvizsgálat kötelező! – A mobil mérőállomások a permetezőgépeket körzetenként fogadják

Hírek - 2016.09.23

A 2009/128/EK irányelv minden tagállam számára kötelezővé teszi a permetezőgépek kötelező felülvizsgálatát, amihez a 43/2010 FVM-rendelet a 2016. november 26-i határidőt írja elő. Ezt követően „három évnél idősebb, nem felülvizsgált vagy a felülvizsgálaton nem megfelelt géppel növényvédelmi tevékenységet végezni tilos”.

A közelgő határidőre tekintettel a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara vállalta magára a vizsgálóállomás-hálózat kiépítését. Ennek kapcsán 2016. februári számunkban Bakonyi István, az MNMNK Növényvédő Gép Ellenőrző Állomásának igazgatója számolt be az előkészületekről. Azóta létrejött a mérőállomások megyei hálózata, több helyen a vizsgálatok is elindultak. Most az „élesbe állt” üzem első tapasztalatairól, illetve a növényvédő gépek üzemeltetőit érintő gyakorlati tudnivalókról kérdeztük az igazgató urat.

Kiépül a hálózat

Februári cikkünkben több alapvető kérdésre megadtuk a választ, emlékeztetőül mégis megkérdezem: mely gépek számára kötelező a felülvizsgálat?

–A növényvédelmi szolgáltatás és árutermelés során használt növényvédelmi gépeken – a kézi, illetve háti növényvédelmi berendezések kivételével – háromévente időszaki felülvizsgálatot kell végezni.

Hogyan áll a megyei állomások létrehozása? Sikerült az ország egész területét megfelelő mértékben lefedni?

–Az országot huszonnégy alállomással kívánjuk lefedni, amelyek láthatóak is már a www.ngea.hu weboldal alállomások menüpontjában. Ezek egy-két hónapon belül biztosítani fogják a teljes lefedettséget. A rendszerben már most is van annyi mobil alállomás, amelyek képesek a beérkező igényeket kielégíteni.

Mekkora területet fed le jelenleg egy-egy mérőállomás?

–Az általános elv a megyei rendszer kiépítése volt, de a növényvédő gépek eloszlásának heterogenitása miatt szükségszerűvé vált a határokat a járások határainak segítségével némely esetben módosítani. Nagyságrendileg egy alállomás egy évben 500 gép vizsgálatát képes biztonsággal ellátni, így a hároméves ciklusra tekintettelkörülbelül 1500 gépenként kívánunk egy alállomást üzemeltetni.

Honnan lehet tájékozódni, hogy ki melyik mérőállomás illetékességébe tartozik?

–A már említett weboldalon megtalálható az alállomások listája, amelynek táblázatában a járások alapján könnyen beazonosítható az illetékesség, ráadásul a tájékozódást egy színes térkép is segíti.

Vannak olyan állomások, amelyek már elkezdték a felülvizsgálatokat?Milyen a leterheltségük?

–Szerencsére igen, már most is végeznek vizsgálatokat Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Fejér és Zala megyében, s néhány héten belül még hat alállomásunk kezdi el a munkát. Egyelőre az igények összhangban vannak a kapacitással, így folyamatos a munkájuk.

Bejelentkezés

Hogyan lehet bejelentkezni a felülvizsgálatra?

–A vizsgálatra a www.ngea.hu weboldalon keresztül az online megrendelőlap kitöltésével lehet bejelentkezni. A megrendelést követően azonnal bekerülnek a központi nyilvántartásba a gép adatai, amelyeket a hatóságok is ellenőrizhetnek. Így ha a gép tulajdonosának önhibáján kívül nem történt meg a vizsgálat, tehát a megrendelés megtörtént, de a vizsgálatot az alállomás még nem végezte el, a gép rendeltetésszerűen használható. A megrendelő az általa megadott e-mail címre visszaigazolást (PDF-dokumentumot) kap, ez is igazolhatja a megrendelés megtörténtét. Azonban ha a megrendelővel a harmadik egyeztetést követően sem tud konkrét vizsgálati időpontot rögzíteni alállomásunk, vagy az egyeztetett időpontban a gép nincs jelen a vizsgálat helyszínén, a visszaélések elkerülése érdekében a megrendelését töröljük rendszerünkből.

Milyen lépéseket tegyünk a vizsgálati helyszín és az időpont egyeztetéséhez?

–Megrendeléskor az informatikai rendszer automatikusan az illetékes alállomásnak juttatja el a szükséges információkat. Ahogy az adott alállomás elkezdi működését, illetve eljut adott vizsgálati helyszín közelébe, munkatársunk felveszi a kapcsolatot – általában telefonon – a megrendelővel, hogy időpontot és helyszínt egyeztessenek. A rendszer mobil, így egyeztetett helyszínen, például az egyik megrendelő telephelyén végzik el a vizsgálatot. Ide általában öt-hat gépet hívnak össze egy napra kollégáink.

Mennyi a jellemző várakozási idő?

–Ez nagyon változó. Adott területen, illetve településen öt-hat gépet össze szoktak várni egy vizsgálati napra, hiszen akkor a kiszállási díj is öt-hat részre osztódik, és a munka is hatékonyabb. Kollégáink az időpont-egyeztetésnél figyelembe veszik a gép tulajdonosának kérését is, így a várakozási idő egy nap és több hónap között változik. Ha valakinek szükséges a vizsgálat gyors elvégzése, az soron kívül lehetséges.

Mit javasol azoknak, akiknek a permetezőgépe a jövő év tavaszán tölti be a három évet, tehát most még nem vizsgálatköteles, de a tavaszi munkák közben már az lesz?

–Célszerű a gép vizsgálatát megrendelni, és a megjegyzés rovatban feltüntetni, hogy mikor jár le a vásárlástól számított három év. Munkatársaink ezt figyelembe fogják venni, és már időben tudják ütemezni a tavaszi szezonra.

Szép legyen, ép legyen

– Mit vizsgálnak a permetezőgépen?

–A legáltalánosabb paraméterektől a szóráseloszlásig széles a skála, odafigyeléssel azonban nem nehéz megfelelni a vizsgálaton. Az általános előírásokon (kardánburkolat, tömlők épsége, keret, illetve tartály/ok épsége, tisztasága stb.) túl a műszerek megbízhatóságát (manométer/ek pontossága, nyomásállítás megbízhatósága, szakaszok kapcsolhatósága stb.), valamint a nyomáseséseket és a szórásképet emelném ki. A weboldalunkon ezekről is részletes tájékoztatót találnak a tevékenységünk menüpont, letöltések almenüjében. Fontos kiemelni, hogy csak azokat a kiegészítőit vizsgáljuk a gépnek, amelyeket a gyártáskor arra ráhelyeztek. Tehát a bemosó-, illetve öblítőtartályok csak abban az esetben szükségesek, ha azok már eredetileg is a gépen voltak. A kézmosó tartály megléte viszont minden gépen kötelező, kivitelezése azonban nem meghatározott.

Hogyan készüljön fel az üzemeltető a felülvizsgálatra?

–Mindenki alaposan mossa ki és mossa le a gépét. Az imént említett letöltések menüpontban ugyancsak megtalálható az a segédlet, amely a gép kimosásának technikáját mutatja be. Sajnos a legtöbb elutasítás a gépek nem megfelelő tisztításából ered. Érdemes új fúvókákkal érkezni a vizsgálatra, hiszen ez a másik fő ok, amely miatt a vizsgálat eredménye negatív lehet. Sajnos a hagyományos fúvókák olyan rövid élettartamúak, hogy nem alkalmasak hosszú távú munkavégzésre. Aki nem tudja megmondani a fúvókáról, hogy milyen típus, vagy mely gyártótól való (például mert lekopott), az biztosan gondolkodhat új garnitúra vásárlásában. Ha ezeket a fő szempontokat figyelembe vesszük, és a szivattyú különleges pulzáló mozgás/rángás/hang nélkül, illetve maximális üzemi nyomáson a tartályban látható keveréssel, valamint megfelelő kijuttatott mennyiséggel üzemel a gépen, akkor bízhatunk abban, hogy a vizsgálat pozitívan zárul. Vannak esetek, amikor konstrukciós hibákból, a keretek sérüléseiből vagy a fúvókák kopásából, illetve egyéb hiányosságokból adódik a negatív eredmény, de kollégáink próbálnak segítségére lenni minden géptulajdonosnak.

Piszkos anyagiak

Milyen napi/heti vizsgálatszám jellemző a már működő állomásokon?

–Általában napi négy-öt gépet vizsgálunk, többnyire heti négy napon, tehát alállomásonként egy héten általában 15-20 gépet tudnak felülvizsgálni.

Milyen költséggel jár a vizsgálat?

–A költség a növényvédő gép keretének méretétől, illetve fúvókasorainak számától függ. Általánosságban a vizsgálat 40 000 forint körül mozog, amelyen kívül a tanúsítási és kiszállási díjak fizetendőek. A tanúsítás 6000 forint, a kiszállás pedig 110 Ft/km, viszont a kiszállási díjat mindig annyi felé osztjuk szét, ahány gépet aznap vizsgálni tudunk, így ez általában 1000-2000 forint körül szokott mozogni gépenként.

Egységes tarifát alkalmaznak az egész országban? Mi a fizetés rendje?

–Igen, az alállomások egységes tarifával dolgoznak, amely a www.ngea.hu weboldalon megtekinthető. A fizetés rendje azonban változó: vannak alállomások, ahol előre, vannak, ahol utólag kell fizetni a vizsgálati díjat. Fontos megjegyezni, hogy amennyiben a helyszínen nem orvosolható hiba/probléma merül fel, a gép tulajdonosa a legközelebbi környékbeli mérésre újra elhozhatja a gépét, és a vizsgálati díjat nem kell újból kifizetnie. Természetesen ha ekkor sem felel meg a növényvédő gép, ki kell fizetni a teljes összeget.




Szerző: AgrárUnió

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

KWS Kukoricahibridek: A Jövő Terméshozama

A KWS kukoricahibridek kiemelkedő teljesítményükkel és megbízhatóságukkal léptek az élvonalba. Az alábbiakban ...