TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 66.932,36 Ft (tonna)
Napraforgómag: 217.304,46 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 70.933,55 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 63.924,51 Ft (tonna)
Repcemag: 185.706,37 Ft (tonna)
Full-fat szója: 198.551,98 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 615 Ft
Benzin ára: 595 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 364,44
USD: 311,46
CHF: 394,4
GBP: 420,47
Hirdetés
Az FAO 2026-ban az erdők nemzetközi napját és a víz világnapját ünnepli

Az FAO 2026-ban az erdők nemzetközi napját és a víz világnapját ünnepli

Hírek - 2026.03.23

Magas szintű és technikai rendezvénysorozattal emlékezett meg a 2026-os Erdők Nemzetközi Napjáról és a 2026-os Víz Világnapjáról  március 19-én római központjában  az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Az ENSZ két globális megemlékezése, amelyeket minden évben március 21-én és 22-én ünnepelnek, hangsúlyozza az erdők és a víz kritikus szerepét a helyi gazdaságok fenntartásában, a rugalmas agrár-élelmiszeripari rendszerekben és a fenntartható fejlődési célok elérésében.

„Az erdőknek vízre van szükségük, a víznek erdőkre, és mindkettőre támaszkodunk”

Az ünnepségeket megnyitó videóüzenetben Qu Dongyu, az FAO főigazgatója hangsúlyozta az erdők, a víz és a mezőgazdaság közötti szoros kapcsolatot.

„Az erdőknek vízre van szükségük, a víznek erdőkre, és mindkettőre támaszkodunk” – mondta a főigazgató. „Az FAO együtt ünnepli ezeket a nemzetközi napokat, hogy rávilágítson a mezőgazdasági élelmiszeripari rendszereinket alátámasztó két természeti erőforrás közötti erős kapcsolatokra.”

A fenntarthatóan kezelt erdők a gazdaságok középpontjában

A 2026-os Erdők Nemzetközi Napjának témája – Erdők és gazdaság – felhívja a figyelmet az erdők alapvető hozzájárulására a gazdasági jóléthez és a megélhetéshez világszerte. Az erdők és a fák évente több billió dollárral járulnak hozzá a globális gazdasághoz, és több milliárd embert támogatnak, akik jövedelem, élelem, energia és jólét szempontjából az erdei termékekre támaszkodnak.

Az erdők fenntartják a családi és közösségi mezőgazdaságot, fokozzák a mezőgazdasági termelékenységet és védik a vízgyűjtőket. Természetes infrastruktúraként szűrik és beszivárogtatják a vizet, csökkentik az eróziót, javítják a vízminőséget és mérséklik az árvizeket – olyan szolgáltatásokat, amelyek nélkülözhetetlenek a vidéki megélhetéshez és a nemzetgazdaságokhoz.

A globális GDP több mint fele – a becslések szerint 44 billió dollár – a természettől függ, beleértve az erdőket is. Az erdészeti termékek iránti kereslet minden idők legmagasabb szintjén van, évente körülbelül 4 milliárd köbméter fát termelnek. A jelenlegi trendek alapján ez a mennyiség 2050-re akár 1 milliárd köbméter ipari hengeresfával is növekedhet, ahogyan a népesség növekszik, és a világ arra törekszik, hogy a szén-dioxid-intenzív termékeket megújuló energiaforrásokkal helyettesítse – ami tovább növeli a fenntartható erdőgazdálkodás biztosításának szükségességét.

Ezenkívül a nem fa alapú erdei termékeket, például az élelmiszereket, gyógyszereket, gyantákat és dísznövényeket akár 5,8 milliárd ember is használja, és ezek értéke évi több mint 9,4 milliárd dollár, ami jelentős bővítési potenciállal rendelkezik.

Az FAO továbbra is támogatja az országokat az erdőalapú megoldások elterjedésében

Az erdőkből kinyerhető számos alapvető termék kiemeli az erdei erőforrások hatékony felhasználásán alapuló fenntartható ellátás biztosításának fontosságát, valamint az erdőirtás megállítására, a leromlott tájak helyreállítására és a biológiai sokféleség védelmére vonatkozó célok elérését.

Az erdők megőrzésébe, helyreállításába és fenntartható használatába való befektetés jelentős megtérülést biztosít. Az erdőpusztulás ezzel szemben talajerózióhoz, áradásokhoz, éghajlati hatásokhoz és hosszú távú termelékenységcsökkenéshez vezet.

Az FAO továbbra is támogatja az országokat az erdőalapú megoldások elterjedésében. Például az Erdészeti és Mezőgazdasági Program 15 országban segíti a termelői szervezeteket hozzáadott értéket képviselő vállalkozások kiépítésében, miközben helyreállítja a tájakat és csökkenti a szegénységet. A Nagy Zöld Fal Kezdeményezés eközben több mint 335 000 munkahelyet teremtett a Száhel-övezet közösségei számára, diverzifikálva a jövedelmeket és erősítve az ellenálló képességet.

A nemek közötti egyenlőség előmozdítása a vízhez való hozzáférés terén elengedhetetlen

A Víz Világnapja rávilágít arra a 2,1 milliárd emberre, akik továbbra is biztonságos ivóvíz nélkül élnek. Az idei téma, a Víz és a Nemek, kiemeli azokat a strukturális akadályokat, amelyekkel a vidéki nők és lányok szembesülnek a vízhez való hozzáférés és a vízgazdálkodás terén háztartási, öntözési, állattenyésztési, akvakultúra- és gazdasági tevékenységek céljából.

A nőket gyakran kizárják a vízgazdálkodási testületekből, és korlátozott hozzáférésük van a földhasználati jogokhoz, az öntözéshez és a pénzügyi szolgáltatásokhoz. Az éghajlatváltozás okozta vízhiány növeli a munkaterhelést, csökkenti a termelékenységet és elmélyíti a sebezhetőséget.

A nemek közötti egyenlőség előmozdítása a vízhez való hozzáférés terén elengedhetetlen a hatékony, befogadó és ellenálló agrár-élelmiszeripari rendszerek kiépítéséhez. A téma összhangban van a Női Gazdálkodók Nemzetközi Évével és a Legelők és Pásztorok Nemzetközi Évével – mindkettőt az FAO globálisan vezeti.

Például a 13 országban működő Dimitra Klubok több mint 8 millió embert, köztük nigeri nőket támogattak a földtulajdonjogok biztosításában és a kisméretű öntözőrendszerekhez való hozzáférésben.

„A víz és az erdők fenntartható, méltányos használata és kezelése elengedhetetlen a hatékonyabb, befogadóbb, ellenállóbb és fenntarthatóbb agrár-élelmiszeripari rendszerekhez” – mondta a főigazgató.

FAO-események – maraton, és az új  MuNe Múzeum népszerűsítése

Az FAO ünnepségsorozata összehozta a tagországokat, műszaki szakértőket, partnereket és a civil társadalmat, hogy megvizsgálják az erdők és a víz közötti kapcsolat tudományos bizonyítékait és gyakorlati tapasztalatait, különös tekintettel a gazdasági fejlődésre és a nemek közötti egyenlőségre.

A program része volt egy magas szintű megnyitó ünnepség, egy szakmai rendezvény az erdőkről és a gazdaságról, az ENSZ New York-i Víz Világnapjának élő közvetítése, valamint egy kiállítás, amely az erdők, a víz, a gazdaságok és az élelmezésbiztonság közötti szoros kapcsolatokat mutatta be.

A neves olasz énekesnő és dalszerző, Elisa is részt vett az ünnepségen, és megosztotta gondolatait az erdők és a víz kölcsönös függőségéről, valamint a jövő generációi számára betöltött fontosságukról.

„Mindannyian függünk az erdőktől, és mindannyian függünk a víztől. Kulcsfontosságú felhívni a figyelmet erre a mély kapcsolatra, mert minél jobban megértjük, annál jobban fogunk törődni a bolygónkkal” – mondta Elisa.

A korábbi évekhez hasonlóan az FAO a vasárnapi Római Maratonon is részt vett az ACEA-val, Róma vízművével együttműködve. Az együttműködés hagyományosan a láthatóság cseréjén alapult a figyelemfelkeltő kampányok keretében, beleértve az FAO márkaépítését a maraton városon keresztül vezető útvonalán.

Idén az FAO fizikai megjelenést is tervezett a Maratonfaluban, hogy népszerűsítse új MuNe Múzeumát, és kiemelje az ACEA-val való együttműködését a 2026-os Víz Világnapja támogatása érdekében.




Forrás:  fao.org, Fotó: ©FAO/Alessandra Benedetti

Címkék: fao, erdő, víz
Friss hírek
Kiemelt hírek