Biztonságos mezőgazdaság nélkül nincs biztonságos Európa
Hírek - 2025.11.12
A gazdák számára egyértelműen kiszámíthatatlanságot hozna, és a Közös Agrárpolitika (KAP) meggyengítését eredményezné, ha megszűnne a két pillér, és egyetlen alapba gyúrnák az agrár és vidékfejlesztési támogatásokat – hangzott el Brüsszelben egy, az új többéves pénzügyi keretről tartott tájékoztatón.
Az Európai Bizottság 2025. július 16-án ismertette az új többéves pénzügyi keretre (MFF) vonatkozó javaslatát. A költségvetés megalkotása során állapodnak meg az uniós vezetők arról, hogy az egyes kiemelt uniós cselekvési területekre mennyit költenek. Másrészt, a költségvetési tárgyalásokon vitatják meg és hangolják össze az EU jövőjéről alkotott elképzeléseket.
Magyarország a 2021-27-es költségvetésből 43 milliárd euró támogatásra jogosult, ebből több, mint 12 milliárd euró használható mezőgazdasági támogatásokra és vidékfejlesztésre.
Az új, 2028-2034 közötti időszak költségvetése uniós szinten 1.98 billió euró. A költségvetés prioritásai között első helyen a biztonság és a védelem áll, illetve a gazdasági versenyképesség és Európa stratégiai autonómiája. A költségvetés négy fő fejezete közül első helyen áll a gazdasági, szociális és területi kohézió, és itt jelenik meg a mezőgazdaság és vidékfejlesztés is.
Siegfried Muresan, az MFF téma jelentéstevője,az Európai Néppárt romániai képviselője november 12-én magyar és francia újságíróknak tartott tájékoztatót az MFF-ről az Európai Parlamentben. Szerinte a az európai Bizottság korábbi javaslata, amely egységes alapba gyúrta volna össze a KAP első és második pillérét, a belső piacok torzulását, kiszámíthatatlanságot, tisztességtelen versenyhelyzetet, a KAP meggyengülését eredményezné. A gazdáknak garanciákra van szükségük, és ezt a kétpilléres struktúra garantálja.
A korábbi pénzügyi tervezet csak a legfejletlenebb régiók finanszírozását biztosította volna. Muresan ezzel szemben azt az álláspontot képviseli, hogy a tagállamoknak minden régiót támogatniuk kell, ez azért is fontos, hogy az uniós támogatás ne váljon politikai eszközzé a választási kampányokban. A finanszírozási nemzeti tervek kidolgozásába a régiókat is be kell vonni, Muresan képviselő szerint fontos a régiók szerepének megerősítése.
Az európai gazdálkodók és a Copa és a Cogeca szövetkezeti szervezetei hónapok óta vészjelzésekkel bombázzák az EP képviselőket a 2028–2034-es többéves pénzügyi keret és a KAP reformjának alakulása miatt, mert szerintük azok messze elmaradnak attól, ami a gazdálkodók megélhetésének és az EU élelmezésbiztonságának védelméhez szükséges. Egy közös megközelítést szorgalmaznak, mert álláspontjuk szerint enélkül nem lehet tartós stabilitás sem a gazdálkodók, sem az élelmiszerlánc, sem Európa számára.
A Coca-Cola közleményében hangsúlyozza: az Európai Bizottság csupán kozmetikai változtatásokat javasol, amelyek figyelmen kívül hagyják az uniós mezőgazdasági közösség igényeit, és ezért a KAP-ot/többéves pénzügyi keretet továbbra is elfogadhatatlanná teszik. Leginkább azért, mert nincs változás az EU költségvetésének KAP-részesedésében, amely továbbra is az EU teljes kiadásainak kevesebb mint 15%-át teszi ki, ami - az infláció figyelembevétele nélkül - még mindig 20%-kal alacsonyabb költségvetést jelent a jelenleginél.
Szerző: Tóth Krisztina
Címkék: kap
Valós idejű vágókés-élesség asszisztens érkezett a Claas ...
Az AGRITECHNICA 2025 néhány díjazott terméke
Ötödével esett vissza a műtrágyaforgalom egy év alatt
A szűkülő vetésforgó veszélyei – Óvatosság, gondosság az ...
150 millió dolláros fejlesztéssel érkezik az új svájci ...
Gépújdonságok a jövedelmező erdészeti munkához: Valkon ...
Precíziós gyomirtás a gyepgazdálkodásban fapados áron: új ...
Hatékonyságnövelés és fenntarthatóság a ...
Digitális átállás könnyedén? Frissen végzett precíziós ...
Laborvizsgálat-pontos műtrágyaszóró beállítás 5 másodperc ...