Jelentősen nőtt a kereslet a műtrágyák iránt
Hírek - 2024.11.19
Kilencven százalékkal több műtrágya került a gazdákhoz 2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest. A termékkörön belül mészammon-salétromból (MAS) fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten pedig 81 százalékkal nőtt a termék iránti kereslet.
Az új mezőgazdasági gépek és eszközök forgalma az idei első félévben 49 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest – közli a Statisztikai jelentésekben az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) „Mezőgazdasági inputok havi forgalma 2024. VII–IX. hónap” című kiadványa.
A szuperfoszfát (–19 százalék) kivételével minden megfigyelt termék esetében nőtt a forgalom 2024. július–szeptemberben 2023 harmadik negyedévéhez képest. Ugyanezt a két időszakot összehasonlítva az értékesítési árak a bázisidőszakhoz képest 10–20 százalékkal voltak alacsonyabbak, a kálisó és a MAP kivételével. A legnagyobb mértékben a szuperfoszfát ára esett vissza.
A legnagyobb mértékben, 3 és félszeresére bővült a Nitrosol, DAM értékesített volumene
Amint a szerző, Medináné Lázár Virgilia kifejti, a legnagyobb mértékben, 3 és félszeresére bővült a Nitrosol, DAM értékesített volumene, ezt követte a karbamid és az ammónium-nitrát (AN) 2,6, illetve 2,4-szeres forgalomnövekedéssel. A kálium-klorid iránti kereslet mindössze 15 százalékkal emelkedett.
A 2024. harmadik negyedévi értékesítési átlagárakat viszonyítva a 2024. második negyedévihez – 3 termék kivételével –, 2–20 százalékkal csökkentek. A MAP és a Nitrosol, DAM ára is 1,5, míg a MAS-é 4 százalékkal emelkedett. A 2021. év eleji árakhoz képest a tárgyidőszakban még mindig közel másfél-kétszer többe kerültek a megfigyelt termékek, a Nitrosol, DAM ára pedig még a többinél is drágább maradt (2,1-szer). Az ammónium-nitrát és a karbamid iránti kereslet aránya 2023 harmadik negyedévében 1:3 volt, amely egy évvel később szintén ugyanígy alakult.
A gombaölők értékesített volumene nőtt, a gyomirtóké és a rovarölőké csökkent
A növényvédő szerek esetében a 2024. VII–IX. havi adatok alapján a megfigyelt termékekből 13 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A gombaölők értékesített volumene 40 százalékkal nőtt, ellenben a gyomirtóké 15, illetve a rovarölőké 52 százalékkal csökkent 2023 harmadik negyedévéhez mérten. A gombaölők közül Kumulus S-ből és Cuproxat FW-ből adták el a legtöbbet a tárgyidőszakban, a rovarölőknél Force 1,5 G-ből, míg a gyomirtóknál Fozát 480-ból. Ez a négy termék tette ki az összes értékesítés 69 százalékát 2024 VII–IX. hónapjában. Az előbb említett két fungicid végzett 2023 harmadik negyedévében is az első és második helyen az értékesített volumen alapján. Az inszekticideknél is a Force 1,5 G-ből kelt el a legtöbb, míg a herbicideknél szintén a Fozát 480 került a dobogó legfelső fokára.
A vizsgált termékek értékesítési átlagára az Eurokén 2000 80 WG kivételével egyhangúan mérséklődött (2–52 százalékkal) a tárgyidőszakban az előző év harmadik negyedévéhez képest. Viszont 2024 második negyedévéhez hasonlítva vegyesen mozogtak az értékesítési árak a megfigyelt időszakban, a legnagyobb mértékben a Pulsar Plus és a Thiovit Jet ára nőtt (+23 százalék), míg a Mospilan 20 SG-é 17 százalékkal mérséklődött. A rovarölők közül a Decis Mega ára emelkedett a leginkább, közel 8 százalékkal.
Új mezőgazdasági gépek – csökkenő forgalom
Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 89,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. január–június időszakban, ez 49 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre közel 41 milliárd forintot fordítottak, ami 6 százalékos csökkenést jelent a bázisidőszakhoz képest.
A mezőgazdasági termelők a jelentős visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 56 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok
2024 január–júniusában a gabonakombájn-piacon 73 százalékkal esett vissza az értékesítés, mindösszesen 68 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba 9,7 milliárd forint értékben. Egy évvel korábban ugyanebben az időintervallumban még 256 ilyen típusú gépet vásároltak.
A mezőgazdasági munkagéppiacon is visszaesés volt tapasztalható. Legnagyobb darabszámban (1685 darab) a különböző talajművelő gépekre volt igény, de itt is 20 százalékkal csökkent az értékesítés 2024 első hat hónapjában az egy évvel korábbi eladásokhoz viszonyítva.
A talajművelő gépeken belül a szárzúzókból, a magágykészítőkből és a tárcsás talajművelőkből vásárolták a legtöbbet a gazdálkodók. A gyümölcs- és szőlőápolás gépeinek kereslete szintén visszaesett 3 százalékkal.
Az öntözőgépek forgalma 65 százalékkal haladta meg a bázis-időszaki eladásokat. 2024 I. fél évében 5,4 milliárd forintért értékesítettek lineáris, körforgó rendszerű, csévélődobos és csepegtető öntözőberendezéseket, míg egy évvel korábban 3,3 milliárd forint értékben – áll az AKI kiadványban.
Címkék: műtrágya, mezőgazdasági gépCsaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
A kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
Nyest vagy menyét: Mi lakik a padláson, mi pusztítja a tyúkokat?
Árvakelés az őszi vetésekben
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Ismét visszatér régi jó „barátunk” az elektronikus ...
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Vadkár jogi esetek – Amikor az igazságszolgáltatást felváltja a ...
KRONE-SHOW 2024 – Ismét látványos gépbemutatókkal és színes ...