
A szúnyogokat is elintézheti a mesterséges intelligencia
Hírek - 2023.05.30
Lecsapjuk a minket bosszantó szúnyogot, vagy előbb lefotózzuk az okostelefonunkkal? Utóbbi esetben még a kutatók munkáját is segíteni tudjuk.
Váratlan előretörést produkált mindennapi életünkben a mesterséges intelligencia (AI). Természetesen a háttérben már eddig is ott szorgoskodott a legkülönfélébb munkafolyamatokban, ám a ChatGPT nevű chatbot élesítése a köznapi emberek számára is világossá tette, milyen messzire jutott már ez a technológia.
Amelytől lehet tartani vagy nem tartani, annyi viszont bizonyos, hogy etikus és észszerű használat esetén az AI valóban segítségére lehet az emberiségnek. Magyar kutatók most például a csípőszúnyogok ellen vetik be a mesterséges intelligenciát, és ettől komoly eredményt várnak.
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Labor csípőszúnyogokkal is foglalkozó kutatócsoportja Pécs városával működik együtt, hogy a már sokak által ismert mosquito alert telefonos applikáció alkalmazását még jobban kiterjessze.
„Tíz évre visszatekintő tapasztalataink, helyismeretünk most hasznosulni tud: az általunk készített felmérésekkel és szakértelemmel be tudjuk jelölni azokat a területeket, ahol – a szúnyogok fejlődési ideje stb. alapján – biológiai lárvagyérítést lenne érdemes végezni”
– nyilatkozta a Bama.hu oldalnak Kincs Gergely, a PTE hasznosító vállalkozásának ügyvezetője. A cél az, hogy a lakosság, és a náluk lévő okostelefonok segítségével előzzék meg a szúnyogok mennyiségének elharapózását.
Azt máris tudják, hogy csapadék után mely terület hol töltődik föl, és ezek közül melyiket szeretik leginkább a szúnyogok. GPS-es térképezést végeznek, így egy folyamatosan naprakész szúnyogtérképpel szolgálnak. De a tudatosság immár a lakosság részéről is elvárt, ugyanis Pécsett a szúnyogártalom döntő többsége a külvárosi kiskertekből származik.
Az említett mosquito alert applikáció segítségével bárki fotót készíthet (helymegjelöléssel) egy-egy szúnyogról, hogy az információt utána elküldhesse a szakembereknek. Ennek komoly gyakorlati haszna is van, Spanyolországban például a civilek segítségével tudták nyomon követni az ázsiai tigrisszúnyog terjeszkedését, illetve korán fel tudták ismerni az ázsiai bozótszúnyog jelenlétét is.
(Fotó: Franco Patrizia/Pixabay)
Címkék: szúnyog, mesterséges intelligencia, chatgpt, applikáció, telefon, gyérítés, pécs
Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

„Szerencsém volt, hogy parasztnak születtem” – Tradíció és ...

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

A mezőgépek veteránjai – Próbakörök két Landini traktorral

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...