
A költségcsökkenés garantált – Precíziós gazdálkodás
Egyéb - 2015.06.02
A magyar gazdálkodók többsége komolyan érdeklődik a precíziós gazdálkodás iránt, vágyik az általa kínált előnyökre, ám egy jelentős kisebbség részéről még mindig idegenkedés tapasztalható az újfajta technológiával szemben. Ez legfőképpen abból fakad, hogy bizonytalanok a sorvezetők, robotpilóta-rendszerek és más hasonló eszközök megtérülésében. Számukra jó hír: minden egyes befektetett fillér visszajön – csupán az a kérdés, mennyi idő alatt.
A precíziós gazdálkodás lényege a gyorsaság, hatékonyság, takarékosság és okszerűség. A legoptimálisabb üzemelési körülmények révén a gépek holtideje csökken, az inputanyagokból (vetőmag, műtrágya, növényvédő szer) pedig a földterület minden négyzetcentiméterére pontosan annyi jut, amennyi éppen szükséges. Könnyű belátni, hogy a helyspecifikus mezőgazdaság egyértelmű költségcsökkentéssel jár a gazdálkodók számára, sőt azt is bizton állíthatjuk, hogy minél nagyobb területet művel valaki, annál magasabb megtakarítást érhet el általa.
Egy év alatt megtérül
Az Agrogazda.hu mérőműszerek Kft. gyakorlati tapasztalatai alapján GPS nélkül átlagosan 7%-os átfedéssel lehet számolni a különböző műveleteknél, de extrém esetekben (például este vagy ködös időben végzett munkáknál) ez az érték a 20%-ot is meghaladhatja. A mérések szerint búzában közel 6000 Ft, kukoricában pedig 6400 Ft megtakarítás érhető el hektáronként a sorvezetők használatával. Ha ezeket az adatokat vesszük figyelembe, akkor általánosságban elmondhatjuk, hogy 70-80 hektárnyi földterületnél már egy év alatt megtérül a beszerzett eszközök ára. És ez még csak a 20 centiméter alatti pontosságra képes sorvezetőkre vonatkozik, ám ha automata kormányzási rendszereket is társítunk hozzájuk, az így elért 2 cm-es művelési pontosság révén átlagosan 11%-os, vagyis hektáronkénti 11 ezer Ft-os költségcsökkenéssel számolhatunk. Akár szlalomozva is végigmehetünk a táblán, de vetőmag, műtrágya és permetszer kizárólag csak oda kerül, ahová korábban még nem, s erről a GPS-alapú rendszer megbízhatóan gondoskodik. Magyarország a korrekciós jelekkel való lefedettség tekintetében szerencsés helyzetben van, hiszen számos nyugat-európai országot is megelőzünk ezen a téren. A legújabb mérföldkő az AXIÁL Kft. 45 bázisállomásból álló, mAXI-NET névre hallgató hálózatának teljes kiépülése, amely március 31. óta immár országos lefedettséget biztosít. „Minden olyan partnerünk igénybe veheti, aki automata kormányzást vagy területmérést használ – mondta el lapunknak Liszkay Péter,
a bajai központú cég észak-magyarországi területi képviselője. – A korrekciós jelet mobilinterneten kapják az előfizetők, akik függetlenül attól, hogy hol laknak és dolgoznak, legfeljebb 30 km távolságban biztosan találnak egy bázisállomást.”
www.agrogazda.hu/?utm_source=Agrarunio&utm_medium=cikk&utm_campaign=Agrarunio%20cikk%20kampany
Korlátok nélkül
Az AXIÁL Kft. rendszerét területi korlátozás nélkül vehetik igénybe a felhasználók, aki tehát előfizet rá, az az egész országban használhatja. Az éves díja nettó
250 000 Ft, de arra is van lehetőség, hogy – nettó 120 000 Ft-ért – csupán 3 hónapra fizessenek elő rá, például a vetés idejére. Hosszabb távon, nagyobb földterület esetén az éves előfizetés kifizetődőbb, hiszen a mAXI-NET ekkor az összes munkafolyamatban hasznos segítséget nyújt, a talajmunkáktól a műtrágyaszóráson és permetezésen át a betakarításig. Természetesen arra is van mód, hogy valaki ingyen vegyen igénybe hasonló szolgáltatást, az európai fejlesztésű EGNOS kiegészítő rendszer ebből a szempontból például sokak számára jó megoldás lehet. Ehhez csupán egy megfelelő méretű, professzionális GPS antennával kell rendelkeznie, ugyanakkor az ingyenességért cserébe komoly kompromisszumokat is kell kötnie. A rendszer csatlakozási pontossága 15–20 cm, a visszatérési pontossága pedig még ennél is rosszabb, akár az 1-2 métert is elérheti. Ha tehát valamilyen okból félbe kell szakítanunk a munkát, esetleg később másodszori művelést szeretnénk végrehajtani ugyanazon a táblán, akkor a nyomvonalak eltolódnak, vagyis a gépünk nem talál vissza a megfelelő helyre. Ezzel szemben a robotkormányzással kiegészített rendszer, illetve az
RTK hálózat lehetőséget ad arra, hogy 100%-os biztonsággal ugyanazon a ponton folytathassuk a munkát, ahol akár egy évvel korábban abbahagytuk.
Az AXIÁL Kft. rendszere két SIM-kártyás modemmel működik, de természetesen csak akkor, ha a kiválasztott mobilszolgáltatóknak megvan a megfelelő lefedettségük az adott területen. Abból sincs probléma, ha valaki rosszul választott szolgáltatót, mert a bajai cég 20 fős szervizbrigádjának, illetve 4 fős területi képviselői csapatának valamelyik tagja kérésre a helyszínre siet, és kicseréli a kártyát. Ilyenkor azt sem kell közölnünk, hogy éppen hol vagyunk, hiszen a központban mindig látják a mAXI-NET hálózathoz csatlakozó gépek pontos tartózkodási helyét. A rendszer országossá válása óta eltelt másfél hónapban az előfizetők száma 100 fölé emelkedett, és várhatóan folyamatosan nőni fog, hiszen egyre lejjebb tolódik az a területhatár (akár bőven 100 hektár alá is), amelynél már kifizetődő lehet csatlakozni. Ráadásul az AXIÁL Kft. nemcsak a saját rendszeréhez, de bármilyen SIM-kártya fogadására alkalmas eszközhöz tud előfizetést adni. Hab a tortán, hogy az általuk forgalmazott készülékek adatait hivatalosként is elfogadják, ezért például a földalapú támogatáshoz is mellékelhetők.
Kétféle rendszer
Aki most gondolkodik automata kormányzási rendszer beszerzésén, annak tudnia kell, hogy ennek alapvetően két formája létezik. A bonyolultabb változat esetén a szeleptömböt beépítik a hidraulikakörbe, de olyan verzió is létezik, amikor utólag csatlakoztatnak egy elektromotoros kormányt a rendszerhez. Természetesen ez is képes 2 cm-es pontossággal dolgozni, átszerelhetőség szempontjából viszont sokkal egyszerűbb az előzőnél. Az AXIÁL Kft. Topcon márkájú eszközöket használ, melyek óriási előnye, hogy elvileg gépfüggetlenek, bár az fontos, hogy a kormánymű, a futómű rendben legyen. Liszkay Péter régebbi gyártású MTZ-ken, sőt egy
1986-os évjáratú John Deere 4650-esen is látott már hiba nélkül működő elektromotoros kormányt. „Munkagépvezérlésben főleg a vetőgépek, permetezők, műtrágyaszórók alkalmasak a precíziós gazdálkodásra – tudtuk meg az észak-magyarországi területi képviselőtől. – Akár egy csupasz vetőgép is felszerelhető a megfelelő eszközökkel, amely ezáltal automatikusan szakaszolhatóvá válik. Partneri visszajelzések alapján egyedül a vetőmagban 3%-os megtakarítás érhető el általa, nem is beszélve a további költségcsökkenésről. A permetezőknél, műtrágyaszóróknál szintén meg tudjuk oldani az automatikus mennyiségszabályzást és szakaszvezérlést.”
A legfrissebb adatokkal
A precíziós gazdálkodás első eszközeinek a megjelenésekor az volt az általános vélekedés, hogy 1000 hektár alatt nem érdemes helyspecifikus gazdálkodásba fogni. Mára viszont lényegében eltűnt az alsó korlát, minden gazdálkodónak magának kell eldöntenie, hogy áldoz-e a korszerű technológiára. Elképzelhető, hogy valakinek csak sok év elteltével térül meg a beruházása, ám bizonyosan megtérül, és ezt viszonylag könnyű is kiszámolni: ehhez elegendő összeírni a gépek üzemóraköltségét, a területmennyiséget, s más hasonló adatokat, és máris megvan a kalkuláció. A rendszernek emellett vannak számokkal nem kifejezhető, járulékos hatásai is, ilyen például a gépkezelő fáradtságérzetének csökkenése, márpedig az senkinek sem mindegy, hogy esténként milyen állapotban száll ki a traktorból.
A precíziós gazdálkodás művelése viszonylag gyakori képzést és tudásfrissítést igényel, ezért az AXIÁL Kft.-nél például minden eladott automata kormányzási rendszerhez oktatás is jár, amely körülbelül
2 órás gyakorlati ismertetőt jelent. Emellett év közben 1-2 napos gépkezelői oktatást is tartanak (Baján, illetve Szolnokon), de ha valakinek még így is problémája akad, telefonon bármikor eligazítást és segítséget kérhet. A szerviz az átszereléseket is elvégzi, nem kell a gazdáknak maguknak bajlódniuk vele, s aki előfizetővé válik, az negyedévente automatikusan megkapja a legújabb szoftvereket is, tehát mindig a legfrissebb technológiával és adatokkal tud dolgozni.
Szerző: AgrárUnió ©
Címkék:
Kihozzuk növényeiből a maximumot!

Hozamapasztó gabonavírusok

Mikrobiológiai készítmények alkalmazása az AÖP-ben

Szárbontás és talajoltás Natur Technológiával – tegye meg az ...

Műtrágya nélkül indítjuk el a kalászosokat!?

A piaci összeomlás érezhető közelségben

Városi erdők a forróság ellen

Tanyarendelet – a gazdálkodók szemével

HORSCH újdonságok a 2023-as Agritechnica kiállításra

Így alakulnak a kalodás tűzifa árak 2023-ban