
Téma a fenntartható mezőgazdaság
Növényvédelem - 2019.01.04
A BASF konferenciáján elismert szakemberek szólaltak fel Együttműködés a fenntartható mezőgazdaságért címmel rendezett nemzetközi konferenciát 2018. november 19-én a Magyar Tudományos Akadémia épületében a világ egyik legnagyobb vegyipari vállalata, a BASF.
A rendezvény kiváló fórumot teremtett a BASF növényvédelmi üzletágának globális vezetői és a magyar növényvédelmi hatóság szakemberei közötti párbeszédre, melynek témája a mezőgazdaság jövője volt.
Christoph Hofmann
a BASF Hungária Kft. Mezőgazdasági Megoldások üzletágának vezetője
A konferencia platformmá kíván válni, ahol a különböző érintettek (kormányzat, termelők, ipar) megvitathatják a mezőgazdaság jövőjének kérdéseit – emelte ki Christoph Hofmann, a rendezvényt szervező BASF Hungária Kft. Mezőgazdasági Megoldások üzletágának vezetője. A fenntarthatóság holisztikus megközelítése elengedhetetlen, ha a mezőgazdaságról beszélünk, amely csak akkor válhat fenntarthatóvá, ha a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontok egyaránt érvényesülnek a döntésekben.
dr. Feldman Zsolt
az Agrárminisztérium Mezőgazdaságért felelős államtitkár
A rendezvény fővédnöke, dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium Mezőgazdaságért felelős államtitkára megnyitóbeszédében ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a gazdaságilag életképes, hatékony és erőforrásaival fenntarthatóan gazdálkodó mezőgazdasági termelés elérésének egyik kulcsa a precíziós gazdálkodás és a digitalizáció lehet.
Zsigó Róbert
az Élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár
Idén Zsigó Róbert, az Élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár is részt vett a konferencián, bemutatva az Élelmiszerlánc-biztonsági Stratégia főbb elemeit, aktualitásait. Beszédében kiemelte: a növényvédőszer-használatból eredő, az emberi egészségre és a környezetre jelentette kockázatokat is úgy kell csökkenteni, hogy az ne veszélyeztesse a növények és növényi termékek károsítóktól való megvédését és a jó minőségű, biztonságos élelmiszer megtermelését.
Az innováció iparági szerepe
Dr. Thomas Narbeshuber
a BASF Hungária Kft. ügyvezetője
Dr. Thomas Narbeshuber, a BASF Hungária Kft. ügyvezetője, a BASF közép- és kelet-európai vezetője kijelentette: az innováció tette a BASF-et vezető vegyipari vállalattá, és ma a BASF-nek egyedülálló forrásai és lehetőségei vannak a vegyiparban. Az innováció és a digitalizáció témája mellett a BASF új stratégiájáról és a visegrádi együttműködés fontosságáról is szólt az egybegyűlteknek. Szintén az innováció, elővigyázatosság és fenntarthatóság témakörét járta körbe prezentációjában Paul Leonard, a BASF mezőgazdasági megoldások üzletága, állami és kormányzati ügyek globális igazgatója. Az innováció fontos a fenntartható mezőgazdaság eléréséhez, a gazdaság új életre keltéséhez és a fenntarthatósághoz. Kiemelte, hogy a technológiai innováció kockázatvállalást igényel és bizonytalanságra épül. A politikának meg kell találnia a módját, hogy megértse és csökkentse a technológiai kockázatokat, de nem szabad azokat teljesen felszámolnia.
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint a csak a jövedelmet termelő mezőgazdaság fenntartható, az állandó függés a támogatástól az iparágat nem jó irányba viszi. „Egyértelműen látszik, hogy az eddigiektől eltérő korszak jön majd az unióban a mezőgazdaságban, jelentős kihívások, feladatok elé nézünk. A GOSZ-nak meg kell találnia azokat a lépéseket, amelyekkel a teljes tagság eredményesebbé tehető” – fejtette ki.
Hamisítás: többrétegű a kár
dr. Bognár Lajos
helyettes államtitkár
A konferencia egyik kiemelt blokkja a növényvédőszer-hamisítás elleni fellépéseké volt. A kormányzat részéről dr. Bognár Lajos, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára a jogi keretekről beszélt, a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága, valamint a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület munkájáról tartott előadásában pedig hangsúlyozta, hogy a minisztérium az egyik legfontosabb feladatának tartja a hamisított növényvédő szerek felderítését és a piacról való kivonását. A hamisított és illegális növényvédő szerek világkereskedelme növekszik, ami veszélynek teszi ki a gazdálkodókat, a környezetet, a gazdaságot és nem utolsósorban a fogyasztók egészségét is.
dr. Philippe Baudoin
a BASF európai engedélyezési vezetője
„A fenntartható mezőgazdaság több élelmet termel kevesebb erőforrás felhasználásával, garantálja a termelő, a fogyasztó és a környezet biztonságát, valamint lehetővé teszi a gazdálkodók számára a nyereséges termelést. A rendkívül szigorú európai szabályozás és a szűkülő erőforrások azonban összetett problémahalmazt jelentenek a gazdáknak” – tette hozzá dr. Philippe Baudoin, a BASF európai engedélyezési vezetője, a hamisításellenes tevékenységek koordinátora. Érdekes összevetni, hogy amíg az Egyesült Államokban két év, addig Európában hat év az átlagos piacra lépési idő egy-egy új termék esetében. Egyetlen új molekula engedélyezése átlagosan 11 évig tart, és 266 millió euróba kerül. Beszédes, hogy 2011 óta az 58 bejelentett molekulából 7 kapott engedélyt az EU-ban. Dr. Philippe Baudoin a rendkívül összetett engedélyezési rendszer egyszerűsítésében látja a megoldást.
Dr. Tőkés Gábor
a Nébih igazgatóhelyettese
Dr. Tőkés Gábor, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal igazgatóhelyettese szintén az engedélyezési nehézségekről beszélt, de pozitívumokat is megemlített: a hatóság elérhető az ügyfelek számára, minden ügyfél azonos bánásmódban részesül, és a céljuk a gyorsabb ügyintézés. Viszont az erőforráshiány nagyban megnehezíti az együttműködést a partnerekkel, a mezőgazdaság jelentőségéhez képest a hazai az egyik legkisebb létszámú hatóság az Európai Unióban.
Megoldások a gyakorlatban
Julia Richter
BASF-munkatárs
Julia Richter, a BASF Mezőgazdasági Megoldások üzletágának fenntarthatósági munkatársa konkrét példákkal mutatta be, hogy mit jelent a fenntartható mezőgazdaság a BASF olvasatában. A modern termelőknek olyan innovatív technológiákkal, megoldásokkal kell rendelkezniük, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy képesek legyenek a szükséges élelmiszert, takarmányt vagy üzemanyagot a fogyasztó, a környezet és a termelő számára is biztonságos módon előállítani. Ilyen az AgBalance™ mérőeszköz, amely magában foglalja a termelési jövedelmezőségi mutatókat, a termékgondozás mérését és a biológiai sokféleség javítását. Tudományos értékelést nyújt a legszélesebb körű forgatókönyvekről, és ajánlásokat tesz arra vonatkozóan, hogyan javítható a fenntarthatóság a mezőgazdaságban. A különböző partnerekkel együttműködve a BASF már számos tanulmányt végzett a világon ezen értékelési rendszerrel.
A termékgondozás a vállalati stratégia középpontjában áll. Az állandó termékfejlesztés egyik példája a Stick and Stay technológia. Ennek az innovációnak köszönhetően a gombaölő szerek közvetlenül a levél felületére ragadhatnak, így a növények hatékonyabban képesek felszívni az anyagot. A Supply Chain Track and Trace technológia segítségével pedig nyomon követhetjük a növényvédő szerek útját a gyártástól a felhasználásig.
Agrárképzés digitális platformon
Glattfelder Béla
a Digitális Agrárstratégia munkacsoport vezetője
Glattfelder Béla, a Digitális Jólét Program Digitális Agrárstratégia munkacsoportjának vezetője az agrárdigitalizáció fejlesztési irányairól beszélt. A Digitális Agrárstratégia célja, hogy a magyar mezőgazdaság rugalmasan, hatékonyan tudjon alkalmazkodni a digitalizációhoz, és ennek eredményeképpen versenyképesebb legyen – több és jobb terméket állítson elő, alacsonyabb költségekkel és kisebb környezeti terhelés mellett. A szükséges beavatkozási területek közül Glattfelder Béla elsőként az oktatást említette. A modern mezőgazdasághoz kevesebb, de jobban képzett ember kell. A képzést digitális agrárakadémiák létrehozása segítheti, emellett egyszerűbbé és olcsóbbá kell tenni a digitális megoldásokat. Mindezeken túl pedig támogatni kívánják az innovációt és a digitális beruházásokat, a közös agrárpolitikába beemelve az okos megoldások kiemelt támogatását.
A BASF-ről
A BASF-nél a vegyészetet a fenntartható jövő szolgálatába állítják, és környezetvédelemmel és társadalmi felelősségvállalással ötvözik gazdasági sikereiket. A BASF Csoport több mint 115 000 dolgozója azon dolgozik, hogy hozzájárulhasson az ügyfelek sikeréhez, akik a világ szinte minden országában, illetve mindenféle üzleti szektorban megtalálhatóak. A portfólió öt szegmensre oszlik: Vegyi anyagok, Nagy teljesítményű anyagok, Funkcionális anyagok és megoldások, Mezőgazdasági megoldások, illetve Olaj és gáz. 2017-ben a BASF 64,5 milliárd euró értékű forgalmat ért el, részvényeivel frankfurti (BAS), a londoni (BFA) és a zürichi (BAS) tőzsdén is kereskednek. További információk: www.basf.com.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: BASF, konferencia, fenntartható mezőgazdaság
Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

„Szerencsém volt, hogy parasztnak születtem” – Tradíció és ...

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – ...

Kezdődik a viharszezon

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Virág- és becőkárosító kártevők a repcetáblákon – Kártételeik ...