TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok

XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok

Állattenyésztés - 2019.05.28

A nagydíjasok közös jellemzője az innováció és megújulás képessége A magyar mezőgazdaság mára legjelentősebb és legrangosabb vidéki mezőgazdasági kiállítására hagyományosan kiírt termékdíjpályázat 2019. évi, április 23-án megtartott díjátadó ünnepségén, a Hód-Mezőgazda Zrt. központjában a nagydíjat növénytermesztés-kategóriában a szentesi Árpád-Agrár Zrt., állattenyésztés-kategóriában pedig a piliscsabai székhelyű UBM Feed Kft. képviselője vehette át.

A XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokra, a magyar mezőgazdaság mára legjelentősebb és legrangosabb vidéki mezőgazdasági kiállítására mint az OMÉK társrendezvényére idén május 9–11-én kerül sor Hódmezővásárhelyen, 
a Hód-Mezőgazda Zrt. szervezésében, karöltve a Magyar Állattenyésztők Szövetségével és tagszervezeteivel.

A kiállítást – mint a legnagyobb hazai élőállat-bemutatót – a szakminiszter az OMÉK állattenyésztési elő­rendezvényeként hirdette meg. Erről szólva az eredményhirdetésen Antal Gábor, a házigazda Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója megnyitójában kiemelte: ez megtiszteltetés, amely az eddigi színvonal megtartására ösztönöz. Mint elmondta, a kiállítás az idén négy előadásból álló konferenciával bővül; téma lesz az ammónia cselekvési terv; a juhágazat néhány aktuális kérdése; a vadászati konferencián az apróvad-gazdálkodás; a negyedik témakör pedig az állattenyésztési támogatások aktualitásai és a nitrátrendelet módosítása.

A rendezvénynek rangja van

Dr. Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár köszöntőjében az OMÉK és a hódmezővásárhelyi kiállítás és vásár szerepéről, kapcsolatáról beszélt, hangsúlyozva: a magyar állattenyésztés eme legnagyobb szabású vidéki rendezvénye, a folyamatos megújulási képesség megjelenítője professzionálisan, magas színvonalon szolgálja ki a teljes ágazatot. A Hód-Mezőgazda Zrt. és a szervezésben hozzá kapcsolódó nagy állattenyésztő szövetségek, tenyésztő szervezetek együttműködése garanciát jelent, amely méltóvá teszi az Alföldi Állattenyésztési Napokat arra, hogy az OMÉK rangos társrendezvénye legyen. Az agrártárca közös kommunikációt folytat, a tenyésztőszervezeteknek segítséget nyújt a kiállításon való megjelenéshez.

Fekete Balázs, a Hód-Mezőgazda Zrt. állattenyésztési igazgatója, a kiállítás igazgatója mutatta be a díjátadó ünnepségen a kiállítás és vásár megújult, egyedi díjait: a lézergravírozott üveg a vásárhelyi Rosetta Üvegstúdiótól a Hód-Mezőgazda Zrt. hihetetlen tejhozamokat produkáló, emblematikus tehenét, Margót ábrázolja.

A termékdíjpályázatra ebben az évben 31 pályamű érkezett, a rendszeresen nevezők mellett több új pályázó is jelentkezett. A rendezvényen Antal Gábor, Fekete Balázs, továbbá a bírálóbizottságok képviselői: dr. Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója, a növénytermesztés kategória szakmai zsűrijének elnöke, valamint 
dr. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igaz­­gatója, az állattenyésztés kategória zsű­­rijének elnöke adták át a díjakat, elismerő okleveleket.

High-tech palántanevelés

A Magyar Növénytermesztésért termékdíjak átadása előtt dr. Gyuricza Csaba elmondta: értékes pályamunkák érkeztek, de viszonylag kis számban, ami nincs arányban a magyar mezőgazdaságban tapasztalható innovációval. A zsűri – amelynek tagjai: Sipos József, a Bayer Hungária Kft. területi képviselője és dr. Molnár Tamás Géza PhD, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar Műszaki Intézet docense – a „Termékdíj a Magyar Növénytermesztésért 2019” pályázat nagydíját a szentesi Árpád-Agrár Zrt.-nek ítélte 
a „High-tech Palántanevelés a helyi adottságokra épített gazdaságfejlesztéssel” című pályaműért. A pályamű értékelése szerint „A szentesi Árpád-Agrár Zrt. neve fogalom a magyar mezőgazdaságban. (…) Hagyományok tisztelete, innováció, modernizáció, minőség, gazdaságfejlesztés: ezek azok a kulcsszavak, amelyek révén az Árpád-Agrár Zrt. a hazai kertészeti termelés zászlóshajójává vált.”

A Magyar Növénytermesztésért ter­mék­­díjpályázat Technika-technológia ka­­tegóriában első díjat nyert a tatai Agro VIR Kft. az „Agro VIR Global – Informá­ciós Platform a hatékonyabb gazdálkodásért” című pályázatáért, második a perbáli Agrovíz Kezelési Kft. az „AsMet – Új arzénmentesítő megoldás a melegházi zöldségtermesztésben” pályázatáért. Az Input anyagok kategóriában első díjas a nyíregyházi Agrova Kft. a Phylazonit Technológia a fenntartható mezőgazdaság szolgálatában pályázatáért, második a székesfehérvári Alpha-Vet Kft. a HumicQuattro növénykondicionáló készítményéért.

Fajspecifikus kacsatápok

A Magyar Állattenyésztésért termék­díjpályázat fődíjáért 2019-ben és a 2 kategória – Takarmányozás, állategészségügy, illetve Agrárinformatika, tartástechnológia – díjaiért 23 pályamű vetélkedett. Dr. Wagenhoffer Zsombor, a zsűri elnöke szólt a bírálati szempontokról, méltatta a pályamunkákat, amelyek a cégek folyamatos megújulás, innováció iránti elkötelezettségét mutatják. A nagydíjat a zsűri – tagjai: dr. Annaházi László ügyvezető, az ANIPHARMA Kft. ügyvezetője és dr. Sallai László, a Szegedi Tudományegyetem MGK Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet docense – a piliscsabai székhelyű UBM Feed Kft.-nek ítélte „Pecsenye- és hízottkacsa-tápsorok fejlesztése fajspecifikus táplálóanyag-szükségleti értékek, és emésztési együtthatók meghatározásával” című pályázati munkájáért. Az indoklás szerint „A kacsatápok fejlesztésének keretében az UBM elsőként határozta meg a legfontosabb takarmány-összetevők tényleges aminosav-emészthetőségi értékeit kacsákra vonatkoztatva. A K+F kutatást a keszthelyi Georgikon Karral együttműködve végezték. Az eredményeket felhasználva mulard és pekingi kacsákra meghatározták az optimális súlygyarapodást lehetővé tevő metabolizálhatóenergia-szinteket. Ezzel a hús- és májtermelés hatékonyabbá tehető, azaz olcsóbban lehet egységnyi terméket előállítani.” A Takarmányozás, állategészségügy kategóriában első díjat nyert az ADEXGO Kft. (Balatonfüred) és a VITAFORT Zrt. (Dabas) Glüko-Rep „Kombinált kiegészítő takarmány a bőtejelő tehenek szaporodásbiológiai problémáinak javítására” pályázatáért. Második díjas a horvát FANON doo RUPIOL SUNLINE. A kérődzők energiaellátásának innovatív koncepciója pályázatáért. Harmadik díjat nyert a fővárosi EPF Kft. az EPF LF SILOMAX a tejelő teheneknek termékéért.

Az állattenyésztés Agrárinformatika és tartástechnológia kategóriájában két első, két második és két harmadik díjat ítélt oda a szakmai zsűri. Első díjas a budaörsi DeLaval Kft. az Új DeLavai VMSTM V300 fejőrobotrendszeréért, szintén első a pécsi Dilaco Lighting Kft. Az agrárvilágítás új generációja pályázatáért. Második a szolnoki Bos-Plus Kft. a MILKINGO Dairy Pulsator Tester – „okoseszközhöz” kapcsolható fejőház-ellenőrző műszeréért, szintén második a Schauer Agrotronic GmbH (Ausztria) a Babyfeed szopós malac takarmányozása – automatikus vályútisztító rendszeréért; harmadik a Schauer Agrotronic GmbH a BeFree 2.0 – állatjóléti fiaztató rekesz termékéért; harmadik a Stalltechnik Ing. Brauer GmbH a „Comfort” biztonsági szarvasmarha-nyakfogó termékéért.
Végül az ünnepségen még egy nagydíj átadására került sor: dr. Feldman Zsolt ál­­­­­­­lamtitkár vehette át a házigazdától, mi­­után hosszú évek óta szakmai támogatója, résztvevője az állattenyésztési napoknak.

 

Technika, szakértelem, minőség

dr. csikai miklosDr. Csikai Miklós elnök-
vezérigazgató

 

A „High-tech palántanevelés a helyi adottságokra épített gazdaságfejlesztéssel” pályázatával nagydíjas, szentesi Árpád-Agrár Zrt. kertészete az ország legnagyobb, termálvízbázisra épülő zöldségtermesztő vállalkozása. Dr. Csikai Miklós elnök-vezérigazgatót a díjátadó után kértük rövid összegzésre.

„Több szempontból is megtisztelő számunkra ez az elismerés, amely egyik igazolása annak, hogy jó úton járunk. Ez a folyamatos fejlesztés útja, amelyen nem lehet megállni. A technológiai fejlődés ma sokkal gyorsabb, mint akár tíz évvel ezelőtt volt. Aki nem fejleszt, aki nem jutott idáig a gondolkodásban, a cselekvésben, az végzetesen lemarad. Az Árpád-Agrár Zrt.-ben azt valljuk, hogy nekünk nem legyőznünk kell a szomszéd kertészt, hanem partnerként segítenünk. Fejlesztéseink sorában ezért is hoztuk létre a korszerű technikával rendelkező, fényt, hőmérsékletet, páratartalmat igény szerint szabályozó palántanevelőt, hogy kertésztársainkat és más termelőket minőségi szaporítóanyaggal lássuk el. Tavaly ezer partnerünknek összesen 23,5 millió palántát tudtunk biztosítani, mégpedig arra a hétre, amelyikre kérték. Ezt csak világszínvonalú technikával, szakértelemmel, folyamatos fejlesztéssel lehet elérni. A minőségi palánta fél siker, a másik fele a kertész, a termelő szaktudása. Ehhez tanácsadás formájában szintén segítséget nyújtunk partnereinknek.”

 




Szerző: AgrárUnió

Címkék: Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok, termékdíjpályázat
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Talajművelés és növényvédelem kéz a kézben – A talajélet ...

Most, az újév kezdetén visszatekintve az előző évre ugyanazt tudjuk mondani, mint korábban: nincs két egyforma ...