TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
A francia agrárminiszter megerősítette, hogy országa 2021-től nem használ glifozátot

A francia agrárminiszter megerősítette, hogy országa 2021-től nem használ glifozátot

Hírek - 2019.05.24

Didier Guillaume francia mezőgazdasági miniszter megerősítette, hogy Franciaországban 2021. január 1-től nem használható a glifozát gyomirtó szer, jelentette a USDA Foreign Agricultural Service (külföldi mezőgazdasági szolgálat) nevű hivatala.

A miniszter erről egy hónapja beszélt, hozzátéve, hogy kivételek lehetnek a mezőgazdasági termelés olyan speciális eseteiben, ahol nem állnak rendelkezésre helyettesítő termékek, ám korlátozni fogják az alkalmazási területet és időtartamot. Franciaország más lehetőségek kifejlesztésén is dolgozik, tette hozzá.

Februárban a kormány létrehozott egy online erőforrásközpontot, hogy ezzel támogassa a gazdákat a glifozát általános használatának leállításában 2020-ig és a használat teljes leállításában 2022-ig.

2018 vége felé a francia mezőgazdasági és ökológiai miniszterek közzétették azt a szándékukat, hogy elérik a francia elnök által kitűzött célt, amely szerint három éven belül beszüntetnék a glifozát általános használatát. De szeptemberben a francia parlament, a Nemzetgyűlés visszautasította, hogy törvénybe foglalja a glifozát három éven belüli betiltását. A miniszter állítólag a 2021. január 1-i határidőt januárban jelölte ki, miközben az elnök azt mondta, hogy lehetetlen a glifozát felhasználását három éven belül beszüntetni.

A miniszter arról a tervről is ismételten szólt, amely szerint a rovarölő- és gombaölő-használatot 2025-re megfeleznék az országban. Franciaország évek óta próbálja a vezető szerepet átvenni a növényvédő szerek használatának mérséklésében az unióban. A 2008-ban készült Ecophyto tervről, melynek az volt a célja, hogy 2018-ra felére csökkentsék a növényvédőszer-használatot, 2014-ben beismerték, hogy sikertelen volt. Az Ecophyto II nevű módosított tervet 2016-ban tették közzé, és a célja az volt, hogy a növényvédőszer-használatot 2025-ig megfelezzék. 2018 novemberében az országban nyílt konzultációt kezdtek az Ecophyto II+ tervről, amely megerősíti az Ecophyto II-t, főleg úgy, hogy belefoglalja a glifozát kivezetésének szándékát.

A miniszter dicsérte az organikus és biodinamikus gazdálkodást, és felszólította a termelőket, hogy térjenek vissza a hagyományosabb gazdálkodási módokhoz. Ám a francia gazdák és a legjelentősebb francia gazdálkodói csoport, az FNSEA nem értettek ezzel egyet, az FSA válaszában rámutatott a francia fogyasztókat fenyegető veszélyekre az élelmiszerek biztonságával, minőségével és mennyiségével kapcsolatban. A közösségi médiában olvasható reakciókat idéznek, melyek szerint ezek az eljárások a termény mennyiségét 30-40 százalékkal csökkenthetik. Egyes válaszokban figyelmeztetnek, hogy ha a gabonafélékben kevesebb gombaölőt használnak, az olyan gombabetegségek nagymértékű elterjedését segíti elő, mint az anyarozs, és meglepő, hogy a miniszter kiáll az általános vélekedés szerint nem életképes biodinamikus termelés mellett.




Forrás: Agrow

Címkék: glifozát, rovarölő szer
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Új, drónos védekezési lehetőség a kukorica lepkekártevőivel ...

A szántóföldi növényvédelemben egyre népszerűbb a drónnal végzett permetezés, azonban erre kevés készítménynél ...