Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Hírek - 2018.11.06
Bő 6500 hektáron „termesztettünk” idén parlagfüvet, amely jóval meghaladja a paradicsom és paprika 4600 hektáros összesített vetésterületét. A hanyag tulajdonosokra 150 millió forintnyi bírságot szabtak ki.
Idén 3884 parlagfűfoltot derítettek fel, amelynek nagysága 6548 hektár – összegezte a 2018-as parlagfűszezont a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója egy sajtótájékoztatón. Gyuricza Csaba azt is elmondta, hogy 150 millió forintnyi bírságot szabtak ki az irtást elhanyagoló földtulajdonosokra.
A földhivatalok ellenőrzések alapján 4070 esetben összesen 3652 hektárra rendeltek el közérdekű védekezést, amit 2136 esetben (2322 hektár) a földhasználó maga végzett el. Magyarország még mindig a parlagfűvel legfertőzöttebb országok közé tartozik Európában, a gyomnövény elleni védekezés a mezőgazdaságban okozott károk és az egészségügyi hatások miatt is kiemelt jelentőségű – áll az MTI jelentésében.
A parlagfű miatti termésmennyiség-kiesés számszerűsíthető is, ez például a kukorica és a napraforgó esetén 1,5 millió hektárt érint, 40–50 milliárd forintos gazdasági kárral – emelte ki Gyuricza Csaba. A NAIK főigazgatója említést tett az osztrák Burgenland és Győr-Moson-Sopron megye közös, Joint Ambrosia Action elnevezésű, uniós forrásból finanszírozott parlagfű-mentesítési projektjéről is. A két ország közötti határterület légi és földi felderítése nyomán kirajzolódott, hogy az osztrák tartományban a parlagfű-fertőzés mértéke magasabb volt, mint Magyarországon.
Az agresszív gyomnövényt teljesen kiirtani nem lehet, de terjedését és magszórását a lehetőségekhez képest gátolni kell. A NAIK célja, hogy növelje a felderített területek nagyságát. Ehhez a helikopteres felderítés mellett drónokat is alkalmazna a jövőben, ami lényegesen olcsóbb megoldás lenne.
Szigeti Tamás, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) levegőhigiénés szakértője a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a parlagfűnek kedvező időjárás miatt idén két héttel korábban – már júniusban – elkezdődött a szezon. A tüneteket okozó pollenszint három hónapig tartott, és augusztus elején érte el a magas, extrém magas szintet.
Az országban húsz mérőállomás működik, és a pollenregiszternek köszönhetően napi szinten lehet tájékozódni a terhelés mértékéről. Magyarországon egymillióan szenvednek a parlagfűpollen által okozott allergiától, és egy felmérés szerint 90 százalékuk napi szinten tájékozódik az erre létrehozott információs oldalakról.
Forrás: MTI
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!