
25 éves a Hajdú Gazdakör
Hírek - 2018.03.26
A vidék nélkül nem létezhet sikeres Magyarország A kis- és közepes magángazdaságok, valamint független gazdák által alapított gazdakörök nem sokkal a rendszerváltás után jelentek meg Magyarországon. A hajdúböszörményi Hajdú Gazdakör 2018 februárjában már a 25. jubileumi ünnepségét tartotta, a szokásoknak megfelelően gazdabállal egybekötve.
„Hajdúböszörményben már a 20. század elején létezett mezőgazdasági egyesület, néhány alapítójának nevét utcák is viselik a hajdúvárosban” – emelte ki Szabó Sándor gazdaköri elnök a februári közgyűlést megnyitó beszédében. A jelenlegi Hajdú Gazdakört 1992 decemberében alapították, és az egy évszázaddal ezelőtt élt ősök szellemiségét kívánják általa továbbvinni.
Összefogtak a sikerért
A rendszerváltás után a magángazdálkodás körülményei megváltoztak, a termelők új helyzetbe kerültek, és ez tette szükségessé a termelő-értékesítő feladatokat koordináló szervezet létrehozását. „Korábban évi 100 ezer vágósertés került ki a városból, s bár a tenyésztés 1990 után is folytatódott, a piackeresés eleinte komoly feladatnak bizonyult” – beszélt a kezdeti nehézségekről Szabó Sándor, aki 2017 végéig a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Hajdú-Bihar megyei szervezetének elnöki tisztét is betöltötte. Az indulásra emlékezve felelevenítette, hogy az alakuló ülésen17 fő jelent meg, s őt magát rögtön elnökké választották, vagyis immár 25 éve viseli ezt a titulust.
A Hajdú Gazdakör hamarosan bekerült a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) megyei és országos szervezetének működésébe, amelynek elnöke, Jakab István szintén a hajdúböszörményi szervezet alapító tagjai közé tartozik. A gazdakör az évek során folyamatosan részt vett a városi rendezvények lebonyolításában, segített a tagoknak az inputanyag-beszerzésben, megszervezte a termények és vágóállatok értékesítését, a rendszeres közgyűléseken pedig szakmai előadásokkal segítet-te a gazdálkodók minél eredményesebb munkáját.
Új idők, új termelők
A Hajdú Gazdakör a közéletben, politikában is aktívnak bizonyult. Tagjai részt vettek az 1997-es demonstrációkon, és 2005-ben még a Parlament elé is feltraktoroztak, hogy tiltakozzanak a 2004-re járó támogatások akadozása és a működésképtelen intervenciós rendszer ellen. A Hajdúböszörményi Gazdanapok társszervezőiként 2003-ban találták ki az amatőr traktorhúzó versenyt, amely mára szépen kinőtte magát az augusztusban szokásos Hajdúsági Expó keretein belül.
Ami a termelői munkát illeti, az utóbbi években a növénytermesztésé lett a főszerep a tagság körében, ugyanakkor az állattenyésztés is jelentős maradt, bár a sertéshizlalás valamelyest visszaesett. „Negyedszázad alatt a gazdaságokban lassan lezajlott a generációváltás, illetve tavaly a Hajdú Gazdakörben is megtörtént a tisztújítás” – emelt ki még pár fontosabb momentumot Szabó Sándor. Köszöntője után a jelen lévő tagok ellenszavazat és tartózkodás nélkül szavazták meg 12 új belépő gazdatárs felvételét a szervezetbe.
A jövőbe tekintenek
A rendezvényen szót kapott Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára is, aki a 25 esztendeje létező Hajdú Gazdakör indulásakor éppen 25 éves volt. „Van miért hálát adni a közös munkára visszaemlékezve, de fontos előretekinteni is, hiszen komoly munka lesz, hogy a jövőben valamennyi gazda együttműködjön az eredményesség és versenyképesség érdekében. A vidék nélkül nem létezhet sikeres Magyarország” – hangoztatta a politikus. Szólláth Tibor hajdúnánási polgármester, új megyei NAK-elnök szerint örömteli, amikor egy közösség alakítójává tud válni egy település életének, de a gazdaköröknek abban is nagy szerepük lesz, hogy az agráriumban óhatatlanul bekövetkező változásoknak elszenvedője vagy alakítója lesz-e az ország. Jakab István Magosz-elnök, a Magyar Országgyűlés alelnöke pedig arról beszélt, hogy ezek a szervezetek a rendszerváltás hajnalán kiálltak egy élhetőbb vidék megteremtéséért, és máig folyamatosan hitet tesznek ezen cél mellett.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: Hajdúböszörmény, Hajdú Gazdakör
Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...