Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat
Hírek - 2024.11.15
A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségi vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese csütörtökön, Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján.
A miniszterhelyettes kiemelte, a hazai vetőmagágazat világszinten is kiemelkedő teljesítményt nyújt, a mezőgazdaság kiemelt területe, éppen ezért óriási lehetőségeket rejt magában. A jövőben változni fog a termelők által előnyben részesített fajták köre, ezért a vetőmagok iránti kereslet is módosulhat – tette hozzá. A gazdálkodók egyre inkább a kockázatkezelésre és a hozamok stabilizálására helyezik a hangsúlyt, ezért nőhet a kereslet az olyan fajták iránt, amelyek a különböző termelési környezethez és a változó éghajlati körülményekhez jól alkalmazkodnak. Emellett a precíziós gazdálkodás térnyerése is tovább erősítheti a magas minőségű hazai vetőmagok keresletét – húzta alá.
Farkas Sándor hangsúlyozta, a Közös Agrárpolitika keretein belül a fenntarthatóbb mezőgazdasági gyakorlatok támogatása várható, ami a vetőmagoknál előnyben részesíti a helyben adaptált fajtákat. Hozzátette, az Agrárminisztérium elkötelezett a hazai vetőmagágazat támogatásában, ezért a KAP keretében külön pályázati felhívás alapján juthatnak forráshoz az ágazat szereplői. Farkas Sándor ismertette, jelenleg előkészítés alatt áll egy pályázat, amely a szántóföldi termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztése mellett támogatást nyújt vetőmag-előállító üzemek létesítéséhez, illetve meglévők technológiai korszerűsítéséhez is. A kiírás célja a vetőmag-előállítás feltételeinek megteremtése – tette hozzá.
Az európai mezőgazdaságnak meg kell felelnie a növekvő népesség igényeinek, szem előtt tartva az élelmezésbiztonságot, ezért folyamatos innovációra van szükség a növénynemesítés és a növénytermesztés területén. Emellett az európai uniós, illetve a hazai GMO-szabályozások, valamint a vetőmag-előállítási és -forgalmazási normák is változhatnak a következő években, mely tényezők szintén hatással lehetnek a vetőmagok elérhetőségére és árképzésére. Az igények kielégítése érdekében a kutatáson és a genetikai fejlesztésen alapuló növénynemesítés kiemelten fontos – fűzte hozzá.
Hirdetés
Forrás: AM Sajtóiroda, Fotó: Vermes Tibor
Címkék: vetőmag
Már nyolc készítmény engedélyezett drónnal történő ...
A hortenzia gondozásának titkai - Hogyan varázsoljunk dús ...
Fito kalauz napraforgóban
Az AGRO MASTERS YIELD SHIELD rendszere technológiai ...
Erősödött az élősertés-kivitel, mérséklődött a behozatal
Elindult a vetés. Készüljünk fel a kukorica gyomirtására!
Vége a vektormentes időszaknak: a törpeszúnyogok ...
Alapgyomirtásban a Pladge az alap
Gombák kalászon, zászlóslevélen
Alternatív hüvelyesek (1. rész) – A szegletes lednek és ...
