Mi lesz veled, magyar falu?
Beszélgetés Raskó György agrárközgazdász, mezőgazdasági vállalkozóval
A hazai falvak nem nevezhetők a rendszerváltás nyerteseinek. Csökkenő népességszám, fogyatkozó munkalehetőség, elszegényedés sújtja kisebb településeinket, ahol a termelőszövetkezetek felszámolásával bő egymillió munkahely szűnt meg három évtized alatt.
Raskó György
Van-e ebből kiút? Van, ha mindent újratervezünk, és közösen megteremtjük a modern, 21. századi magyar falut – véli Raskó György agrárközgazdász, mezőgazdasági vállalkozó.
– Próbáljunk tipizálni: mi történt azokkal a 18-20 éves fiatalemberekkel, akik a nyolcvanas évek második felében helyezkedtek el egy falusi termelőszövetkezetben, de aztán a rendszerváltással elvesztették a munkájukat? Hogyan élnek most, három évtized elteltével, ha nem költöztek be egy közeli városba?
– A rendszerváltozás előtti utolsó évben, 1989-ben a KSH még 1 millió 250 ezer foglalkoztatottat tartott nyilván a mezőgazdaságban, bár ebben benne voltak a melléküzemágakban dolgozók is. Mostanra 215 ezerre csökkent ez a szám, vagyis bő egymillió munkahely szűnt meg a falvakban. Az említett fiatalemberek közül tehát hárman-négyen sikeres egyéni vállalkozók lettek, néhányuk pedig meg tudott maradni a téesz utódszervezetében brigádvezetőként, traktorosként, bár ezek száma elenyésző. Az ilyen gazdasági társaságok ugyanis országosan körülbelül 60-70 ezer főt foglalkoztatnak, vagyis egy-egy falura meglehetősen alacsony százalék jön ki. Az egykori szövetkezeti dolgozók nagy része elköltözött egy közeli városba vagy Budapestre, esetleg Nyugat-Európába. A magyar falvakban az elvándorlás miatti létszámcsökkenés mára közel 600 ezer főre tehető. Nagy probléma, hogy nemcsak mezőgazdasági, de egyéb munkalehetőség is alig van a kisebb településeken. A fogyatkozó és elszegényedő falusi lakosság nem jelent komoly vásárlóerőt, ezért a boltosok, fodrászok, kőművesek, festők, kovácsok is eltűntek a falvakból, egyedül talán a kocsmárosok maradtak meg. A kapcsolódó szolgáltatások iránti kereslet drámai mértékben megcsappant a kilencvenes években.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: AgrárUnió
Tags: föld, termőföld, falu, Raskó György