TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 86.046,10 Ft (tonna)
Napraforgómag: 234.271,39 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 81.735,43 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 83.107,91 Ft (tonna)
Repcemag: 212.832,73 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.765,06 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 612 Ft
Benzin ára: 598 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 398,44
USD: 367,6
CHF: 416,87
GBP: 476,45
Hirdetés
Komoly termésátlag-növekedéssel kecsegtet ez az új módszer

Komoly termésátlag-növekedéssel kecsegtet ez az új módszer

Hírek - 2017.12.25

Van olyan génmódosítás, ami nem génmódosítás – lényegében erről foglalt állást a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). Az újfajta módszer így akár Magyarországon is alkalmazható lesz, és máris jelentős termésátlag-növekedésekkel kecsegtet.

Ellenszavazat nélkül fogadta el a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége azt az állásfoglalást, amelyet a három élettudományi osztály – a biológiai, orvosi és agrárosztály – készített napjaink egy legfontosabb tudományos módszeréről, a gyógyítás és a mezőgazdaság előtt is óriási lehetőségeket nyitó genomszerkesztésről. A precíziós gén- és genomszerkesztés mint precíziós nemesítés alapvetően különbözhet a genetikailag módosított organizmusok (GMO) létrehozásától – jelentette ki az MTA az MTI-hez eljuttatott közleményében. A genomszerkesztés esetében ugyanis lehetőség van arra, hogy más fajból származó, idegen gén beépítése nélkül lehessen az élő szervezetek tulajdonságait jobbítani.

A genomszerkesztés során a megtervezett DNS-módosítás a természetben is lejátszódó folyamatokhoz hasonlóan valósítható meg, a korábbiaknál sokkal precízebben, ezzel is csökkentve a nem kívánt hatások kockázatát. Tudományos szempontok támasztják alá, hogy a genomszerkesztést a hazai szabályozás ne tekintse GMO-nak, így az Alaptörvénybe sem ütközne az ilyen szervezetek hasznosítása.

Az MTA úgy véli, a genomszerkesztéssel olyan módszerek kerültek a kezünkbe, amelyekkel tetszés szerint, a korábbiaknál jóval pontosabban módosíthatjuk egy élőlény genetikai állományát (genomját), akárcsak egy szöveget a Wordben. Az Egyesült Államok és Kína már lépett a gazdasági potenciált jelentő technológia szabályozásában, az Európai Unió viszont még nem. Az akadémiai közlemény szerint valós veszély, hogy Magyarország és Európa számára a bizonytalanság hátrányt jelent a nemzetközi kutatási és innovációs versenyben.






Szerző: AgrárUnió

Címkék: Európai Unió, GMO, Magyarország, MTA, genomszerkesztés, génmódosítás
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

TRIKA ESPERT, startolunk és védünk!

A hatóanyag-visszavonások és -korlátozások egyre nehezebb döntés elé állítják a termelőket. A rovarkártevők ...