Horsch Pronto – az eredeti és kiforrott aprómagvető
Vető- és talajművelő gépek - 2015.03.23
Az országban még mindig nagy területeken van belvíz, de a Pronto vetőgépek már elkezdték az apró magvak (mák) és az árpa vetését, amelyeket hamarosan a borsó is követ, és majd a szója vetése zár.
Milyen talajművelés kell
a Pronto vetőgépnek tavasszal? Azt is mondhatnánk, hogy semmilyen – mert erre is van példa. Ha az őszi szántás jól sikerült, és a fagy is elvégezte dolgát, akkor a Pronto vetőgéppel akár közvetlenül
a bolygatatlan földbe is vethetünk. Ez akkor lesz igazán tökéletes, ha a vetőgép elejére CrossBar simítót szereltünk. Ha a hirtelen felmelegedés és a talajfelszín kiszáradása lehetővé teszi a munkát, akkor nem simítózunk, hanem egy menetben a talajfelszín lezárásával a vetést is elvégezzük. Így összességében gázolajat, időt és értékes nedvességet spóroltunk, valamint sokkal kevesebb a taposás is. Ha mulcsos technológiában dolgozunk, akkor is tudunk tavasszal direkt vetést alkalmazni. Ám, ha a téli csapadék jobban lenyomta a talajfelszínt, vagy esetleg még egyengetni kell a magágyon, akkor talajtól függően alkalmazhatunk Joker rövidtárcsát vagy Terrano szántóföldi kultivátort. Az így előkészített magágy tökéletes a Pronto számára, és a vetőgép művelő tárcsáit elég nagyon sekélyen járatni, épp, hogy a traktorkeréknyomokat eltüntessék.
A nitrátérzékeny területeken nagyobb lejtőkön a tavaszi árpa vetésekor a növényre szánt összes N-t kijuttathatjuk a műtrágyaverziós Prontóval. A műtrágya a sorok közé kerül, nem érintkezik a vetőmaggal, így nem is gátolja
a csírázásban. A bokrosodáskor és szárba szökkenéskor azonban ott van nagy koncentrációban a növény gyökérzónájában, amely azt mind fel is tudja venni, erőteljes a fejlődése, és a kalászolás idejére a N-koncentráció már lecsökken, így a sörárpa tökéletes minőségben kerül majd a magtárba.
Az őszi vetések során is jó és hasznos megoldás a műtrágya precíz lehelyezése, s ez hatványozottan igaz egy megkésett vetés során. Ha kukorica után vetünk és mulcsos technológiában dolgozunk, akkor a nagyobb szártömeg rothadása hirtelen leköti a nitrogént. Ezt az időszakos hiányt a vetőgéppel adagolt műtrágya segítségével könnyebben áthidaljuk, így
a kezdeti fejlődési fázisban nem éri stressz a fiatal növényeket. Erősebb állománnyal indulunk a télnek, ami biztonságosabb és magasabb hozamot eredményez.
A Pronto már több mint 15 éve több ezer európai és hazai termelő sikerességét alapozza meg. Tartozzon Ön is közéjük – válassza a Prontót még előrendelési kedvezménnyel!
Szerző: zs
Címkék:Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Már véleményezhető a „Mezőgazdasági kisüzemek beruházási ...
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...