Talajművelés másképp - Szélsőségek között, átgondoltan és eredményesen
Egyéb - 2015.03.29
Február közepi adatok szerint Magyarországon az összes mezőgazdasági művelt területből 120-150 000 hektár víz alatt állt, és 1,3 millió hektár volt az a terület, amely teljesen vízzel telített, s már kis mennyiségű csapadék (5-10 mm) hatására is belvizessé válhatott. Mindez komoly probléma nemzetgazdasági szempontból, nem is beszélve a gazdákról, akiknek megélhetését alapjaiban határozza meg területük állapota.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Belépés
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Nézzük, mit tehetünk az ilyen természeti sokkok – amelyekre még mindig nem vagyunk felkészülve –, mint a belvíz, más években pedig az aszály által okozott problémák ellen, hogy azok negatív hatásait a minimálisra tudjuk csökkenteni az eredményes gazdálkodásunk érdekében.
A meghatározó szélsőség
Most, ha kinn járunk a határban, azt látjuk, hogy egyes területeken még mindig áll a víz, nagy területeken a talaj felső rétege vízzel telített, s már idegesek vagyunk, hogyan tudunk majd az idén elvetni és főleg mikorra tudjuk azt befejezni. Mit tehetünk és mit tehettünk volna azért a talajművelésben, hogy ezek a mostani szélsőségből eredő problémák enyhébbek legyenek? Itt szeretném felhívni
a figyelmet, hogy most már tudomásul kell vennünk: a szélsőségek a meghatározóak a termelésben, és az optimális időjárás a „szélsőség”. Megfigyelhető abban a régióban, ahol
a fenti gondok a legnagyobbak, hogy helyes talajművelési eljárásokat alkalmazva jelentős a különbség egyik és másik gazda területei között, ugyanazon talajtípusoknál a vízborítás és telítettség tekintetében. Ahol a problémák szemmel láthatóan kisebbek, ott az alábbi módon művelik a talajt: egyik és legfontosabb lépés a lazítók használata, a mélylazítás, középmély lazítás, amit 3-4 évente el kell, hogy végezzünk. Nemcsak azért, hogy most a víz könnyebben leszivárogjon a talaj alsóbb rétegeibe, hanem azért is, hogy szárazabb években visszafelé is tudjon áramolni a kapilláris csövecskéken, csökkentve ezzel a csapadékhiányt. Bizonyos talajtípusoknál, valamint az intenzíven öntözött területeinken ezt a műveletet ennél még sűrűbben el kell végeznünk.
Szerző: Fotók: H. Szabó Sándor
Címkék:
Bajban lehetnek a vetőburgonya termesztők

Ha bolond, ne szedjék le: innen ismerhető fel a májusi pereszke

Klasszikus szántóföldi traktor érkezett a dél-koreai Kiotitól

Hoppá: ez most a legnépszerűbb mezőgépmárka a németeknél

Kútügy: törvénytervezet a törvénymódosításra

Kalászfuzáriózis és sárgarozsda fertőzésének fokozott ...

A kalászfuzáriózis elleni védekezésről

Megvan a parlagfű legnagyobb ellenfele, már csak egy kis idő ...

Kiderült, hogy melyek a legfinomabb debrecenik
