Aktuális pályázatok és támogatások
Mezőgazdasági termékek
értéknövelése
A Vidékfejlesztési Program keretein belül megjelent a Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban című pályázati felhívás. A pályázat célja, hogy támogatást nyújtson a mezőgazdasági termékek feldolgozásához szükséges fejlesztésekhez.
A támogatási kérelmek benyújtására 2016. február 15-től 2018. február 15-ig van lehetőség.
A kedvezményezettek köre:
– mezőgazdasági termelő,
– mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozások,
– konzorcium.
A támogatható tevékenységek köre:
– termeléshez kapcsolódó új gép, eszköz beszerzése, új technológiai rendszer és kapacitás kialakítása,
– anyagmozgatáshoz, raktározáshoz, csomagoláshoz kapcsolódó új eszközök beszerzése,
– a tevékenységet támogató épületek, építmények kivitelezése,
– a termeléshez, a vállalatirányításhoz, a belső nyilvántartási, és a vállalati infokommunikációs rendszerekhez kapcsolódó informatikai eszközök és szoftverek beszerzése,
– energiahatékonyság javítására vonatkozó fejlesztések,
– környezetterhelést csökkentő fejlesztések,
– megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.
A támogatás intenzitásának mértéke eltérő, függ a megvalósítás helyszínétől, illetve a támogatható tevékenység fajtájától. A támogatás összege egyéni beruházás esetén maximum 500 millió Ft, kollektív beruházás esetén maximum 1,5 milliárd Ft.
Genetikai állomány megőrzése
A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése című felhívás célja az alacsony létszámmal rendelkező védett őshonos, és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták nőivarú állományának a fajták eredeti tartási, takarmányozási körülményekhez hasonló, in situ feltételek közötti, tenyésztésben történő életképes populációjának fenntartása, a genetikai állományuk megőrzése.
A támogatási kérelmek benyújtására több lehetőség is lesz:
– 2016. február 1. és 2016. február 28. között, illetve
– 2017. február 1. és 2017. február 28. között.
A kedvezményezettek köre:
– a védett őshonos és veszélyeztetett, mezőgazdasági célra hasznosított állatfajták bejegyzett állattartói.
A felhívás keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő támogatásnak minősül. A támogatás intenzitása 100%, a támogatási összegek állatfajonként eltérőek.
Trágyatárolók építése
2015. november 20-án megjelent Az állattenyésztési ágazat fejlesztése – trágyatárolók építése című pályázati felhívás. A pályázat célja, hogy segítséget nyújtson korszerű trágyatárolók építéséhez.
Benyújtás kezdete: 2015. december 20.
A kedvezményezettek köre:
– aktív mezőgazdasági termelő,
– fiatal mezőgazdasági termelő,
– mezőgazdasági termelők csoportja.
A támogatható tevékenységek köre:
– trágyatárolók kialakítása,
– a trágya kezelésére vonatkozó beruházások,
– a csapadék trágyarendszertől való elvezetése,
– a trágyatároláshoz kapcsolódó monitoring rendszer kialakítása,
– a trágyatároláshoz, feldolgozáshoz, mozgatáshoz szükséges erő- és munkagépek beszerzése.
A támogatás mértéke az összes elszámolható kiadás 50%-a. A támogatás összege egyéni beruházás esetén maximum 50 millió Ft, kollektív beruházás esetén maximum 100 millió Ft.
A támogatást igénylő megvalósítási helyenként csak egy támogatási kérelmet nyújthat be. Jelen felhívásra beérkező támogatási kérelmek a 272/2014. (XI.5.) Korm. rendelet alapján standard kiválasztási eljárásrendben, szakaszos elbírálás alapján kerülnek elbírálásra, az 1305/2013 EU Rendelet 17. cikk 5-6. bekezdése alapján a következő támogatásikérelem-benyújtási időszakok szerint ütemezve:
2016. február 12. – 2016. május 9. – 2016. június 10. – 2016. szeptember 12. – 2016. október 12.
Amennyiben a kedvezményezett fiatal mezőgazdasági termelőnek minősül, a fentieken kívül az alábbi időszakokban is benyújthat támogatási kérelmet:
2017. február 10. – 2017. május 8. – 2017. június 9. – 2017. szeptember 11. – 2017. október 11.
A 272/2014. (XI.5.) Korm. rendelet 47. § (2) bekezdése alapján a támogatási kérelmek benyújtására a felhívás közzétételét követő 24 hónapig van lehetőség.
Januárban igényelhető a tenyészkoca állatjóléti támogatás kifizetése
A tenyészkoca állatjóléti támogatás igénybevételének feltételeiről szóló 7/2015. (III. 11.) FM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) szerinti III. tárgynegyedévre vonatkozó kifizetési kérelmet 2016. január 1. és 31. között kell benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH) a 37/2015. (III. 13.) számú MVH Közleményben közzétett nyomtatványokon, az előírt mellékletek csatolásával együtt.
Figyelemmel arra, hogy a benyújtási időszak utolsó napja munkaszüneti nap, a kifizetési kérelmet 2016. február 1. napján még postára lehet adni.
A tenyészkoca állatjóléti támogatás kifizetését azon ügyfelek igényelhetik, akik rendelkeznek a 2015/2016-os támogatási évre vonatkozó támogatási kérelmet jóváhagyó határozattal.
A közlemény mellett a kitöltést megkönnyítő Segédlet és a Rendelet 7. § (3); 8. § (3) és 9. § (3) bekezdéseiben előírt jegyzőkönyvek elkészítéséhez felhasználható jegyzőkönyvminták szintén elérhetőek az MVH honlapján (www.mvh.gov.hu). Részletek: u4.hu/x/tenyeszkoca.
Módosul az anyajuhtartással kapcsolatos támogatási kérelmek benyújtási időszaka
Módosul a benyújtási időszak az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatás, valamint az ahhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 5/2015. (II.19.) számú, és a termeléshez kötött közvetlen anyajuhtartás támogatások igénybevételének szabályairól szóló 9/2015. (III. 13.) számú FM rendeletekben.
Az MVH felhívja a termeléshez kötött és átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatási jogcímben érintett ügyfelek figyelmét, hogy a Földművelésügyi Minisztérium honlapján megjelent közlemény alapján a termeléshez kötött és átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatására irányuló támogatási kérelmeket a 2016-os támogatási évben február 1. és március 20-a között lehet beadni.
A rendeletek módosítása a juhtenyésztő gazdák érdekeit szolgálja. A beadás határidejének változtatása miatt a rendeletileg előírt 100 napos birtokontartási időszak jobban igazodik a faj biológiai sajátosságaihoz. A birtokontartási idő lehetővé teszi a tél végi-kora tavaszi ellési, és a tavaszi nyírási időszakot követően az anyajuhok szakszerű selejtezésének korábbi végrehajthatását. A módosítással kapcsolatos közlemény az alábbi webes linken érhető el: u4.hu/x/anyajuh.