Szója termesztése közel 4 tonnás hektáronkénti átlaggal
Növénytermesztés - 2023.03.18
A szóját a kényes növények közé sorolják Magyarországon, amit sokan nem is tudnak igazán eredményesen termeszteni. Az Egyesült Államokban mindezt profibban végzik el.
Szója termesztése
A szója Magyarországon is egyre népszerűbb, már csak azért is, mert az Európai Unió kiemelten támogatja ennek az értékes fehérjenövénynek a termesztését. Tavaly 67 ezer hektáron vetették a hazai gazdák, az átlagtermés pedig 2 tonna körül alakult hektáronként, ami a rendkívül aszályos évet tekintve nem rossz eredmény.
De azért érdemes megnéznünk, hogy csinálják ezt az igazi profik. A lenti videóban az Egyesült Államok keleti felében, Minnesota és Indiana államokban gazdálkodó farmerektől láthatjuk, hogyan képesek folyamatosan kiemelkedő szójatermésre – országosan nagyjából évi 135 millió tonnára.
A vetést április végén–május elején végzik el, 2021-es adatok szerint összesen 91 millió hektáron. Nagyjából 130 ezer darab magot vetnek ki egy „acre” területre, ami körülbelül 0,41 hektárt jelent, így a tőszám 320 ezer növényre jön ki hektáronként, miközben Magyarországon 350–550 ezer a javasolt mennyiség.
A vetéstől a betakarításig 85 nap telik el, közben persze gondozni, permetezni, illetve öntözni kell a növényeket, ha nincs elég csapadék (ez a tenyészideje alatt 300–350 mm-t jelent). Az USA-ban nagyjából három héttel a vetés után végzik el a sorközművelést, és azzal egyidőben a műtrágya-kijuttatást. A betakarítást gyakran bérvállalkozók végzik, akik hatalmas gépkaravánokkal járják az országot, és a legmodernebb kombájnokkal aratnak. 2021-ben hektáronként 3,75 tonnás átlagtermésre voltak képesek.
Jelenleg az USA és mellette Brazília a legnagyobb szójatermesztők a világon, az amerikaiak a termés 78 százalékát takarmányozásra használják fel, elsősorban a baromfitartásban, a maradék pedig exportra megy, mintegy 45 millió tonna, ami közel 26 milliárd dollár értéket képvisel.
Címkék: szója, fehérjenövény, termesztés, 4 tonna, hektár, usa, magyarország
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Eredményes növényvédő szer hatóanyagkutatás az ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása
Miért lesznek egyre „gyengébbek” a talajaink? – Miért termelünk ...