Mit tegyünk a monília ellen?
Kiskert Kárkép - 2023.05.03
A csonthéjasok egyik legjelentősebb betegsége, amely ellen nagyon nehéz védekezni, és ha nem sikerül, akkor a képen látható tünetekkel találkozhatunk.
A csonthéjasok moníliája a virágzás idején a bibén keresztül is tud fertőzni, ezért az ekkori, akár többszöri gombaölőszeres permetezés elengedhetetlen, főleg amikor az időjárás kedvez is a gombának. Az idei virágzás idején találkozhattunk mindenféle időjárási jelenséggel, váltakoztak a melegebb és a hűvösebb, csapadékosabb időszakok, amely kimondottan kedvezett a monília terjedésének. Miután a gomba a bibén keresztül bejutott, a virág teljes pusztulását okozta és tovább terjedt a vesszőkbe, ágakba. Mézgafolyásokkal jelzi a súlyos fertőzést, majd hosszas küzdelem után akár a fa pusztulását is okozhatja.
Mit tehetünk a megelőzéséért?
Mivel nemcsak a virágzás idején fertőz, hanem sebzések útján is később, ezért az ellene való védekezés elég komplex. A kémiai védekezés csak az egyik pillére, de a növényvédelmet már a fa telepítése idején el kell kezdenünk. Ültetéskor kerüljük a mélyfekvésű területeket. A szellősre metszett lombkorona könnyebben felszárad, így csökkentve a monília fertőzés lehetőségét. A legfontosabb, hogy a fertőzési forrásokat eltávolítsuk, tehát metszéskor a fertőzött vesszőket, ágakat vágjuk le, a gyümölcsmúmiákat szedegessük össze és semmisítsük meg. A szüret utáni és a tél végi olajos rezes lemosó permetezés nélkül aligha tudunk eredményesen védekezni ellene. A szélkár és a jégkár ellen nehéz bármit is tenni, de a rovarkártétel ellen igen. Mivel ezek sebzéseket okoznak, bejuthat a gomba a növénybe, ezért figyeljük a rajzásukat és a megfelelő pillanatban védekezzünk ellenük rovarölő szerrel és a sebzéseket követően a monília ellen is gombaölő szerekkel.
Mit tegyünk a moníliás gyümölcsfával?
A már fertőzött fa rákos ágait metsszük vissza az ép részig, a metszett felületet pedig kenjük be fasebkezelővel. Ezután érdemes lenne gombaölő szeres kezeléssel a további fertőzést megakadályozni.
Címkék: kert, kertészkedés, gyümölcs, gyümölcsfák, virágzás, növényvédelem, monilia, gyümölcsmúmia, csonthéjasokAflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
A pálma téliesítése lépésről lépésre
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
Eredményes növényvédő szer hatóanyagkutatás az ...
Miért lesznek egyre „gyengébbek” a talajaink? – Miért termelünk ...
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...