Hogyan végezzük a tavaszi lemosópermetezést?
Kiskert Kárkép - 2023.03.12
A tél végi lemosópermetezésnek egyre nagyobb a jelentősége a házi kertekben is. Az éghajlatváltozás hatással van a kórokozók, kártevők áttelelésében. Egyre több és agresszíven terjedő kórokozóval és kártevővel kell megküzdenünk, amelyek egyre inkább ellenállóvá válnak a használt növényvédelmi beavatkozásokkal szemben.
A telek enyhébbek, a csapadék eső formájában hullik zömében. Ez nem csak, hogy nem tizedeli károkozókat, de a baktériumok felszaporodására kedvezően hat. Az őszi-téli időszakban elvégezhetünk néhány jól bevált növényvédelmi beavatkozást, amely segíti az áttelelő kórokozók és kártevők számát. A kéregtisztogatást az ott megbúvó, áttelelő kártevők ellen végezhetjük, így csökkentve a számukat. Emellett a lemosópermetezés során a permetlé is könnyebben eljut a kéreg repedéseibe, ahol a molyok bábjai és lárvái is telelnek. A metszéssel szellősebb koronát alakítunk ki, így egyenletesebben, a fa minden részére ki tudjuk juttatni a permetlevet, emellett a kártevőket és kórokozókat is gyéríthetjük vele. Ezenkívül a lehullott lomb összegyűjtésével, megsemmisítésével, gyümölcsmúmiák eltávolításával is hozzájárulhatunk az amúgy is előnyös lemosó permetezés sikeréhez.
- Miért alkalmazunk lemosó permetezést?
Az áttelelő kórokozó és kártevők gyérítése következtében a tavaszi és nyári permetezések számát csökkenthetjük ezzel a beavatkozással. A lemosózáshoz használt hatóanyagok kontakt hatásúak és nem tud kialakulni ellenük rezisztencia, ezért nagy jelentősége lehet ennek a kezelésnek. Előnye még, hogy a lemosó permetezést bio termesztésben is lehet alkalmazni.
- Mit használjunk?
Három hatóanyagot kombinálhatunk a lemosópermetezésnél. A rezet (rézhidroxid, rézoxiklorid), ként (poliszulfidkén) és olajat (paraffinolaj, növényi olajok). A rezet a gombák (kivétel a lisztharmat) és baktériumok ellen alkalmazzuk, a ként a varasodás, lisztharmat, monília ellen és mivel gázosodik, ezért az atkákra, tetvekre és bolhákra gyérítő hatása van. Az olajat pedig azért használjuk, mert az egy finom réteget képez a növény felületén, amely alatt a kártevők nem jutnak elegendő levegőhöz, így megfulladnak alatta. A gazdaboltokban kaphatunk olyan termékeket, amelyek külön-külön tartalmazzák ezeket a hatóanyagokat, ezeket otthon házilag összekeverhetünk. De beszerezhetünk olyan növényvédő szereket is, amelyek tartalmazzák a rezet, ként és az olajat is különböző arányban, így időt takaríthatunk meg és elkerülhetjük a hatóanyagok alul- és túldozírozását.
- Mikor kell elvégezni a lemosópermetezést?
Törekedjünk arra, hogy a rügypattanás idejéhez minél közelebb essen a permetezés, mert ekkor éledeznek a kártevők és kórokozók és ebben az állapotban a legérzékenyebbek a kezelésekkel szemben.
- Hogyan végezzük a lemosópermetezést?
Lehetőleg száraz, szélcsendes napot válasszunk a kezelésre. A vizes növényre való kijuttatáskor csökkenhet a permetlé hatékonysága, szeles időben pedig növekedik az elsodródás lehetősége. Mivel kontakt hatóanyagokat használunk, ezért törekedni kell az egyenletes, jó fedettségre, mivel csak így tudják kifejteni a hatásukat. Mint, ahogyan a neve is utal rá lemosásszerűen, bő lémennyiséggel kell kijuttatni a permetlevet, hogy eljusson a rejtett részekbe és kéregrepedésekbe is. Az alma és őszibarack rügypattanás után érzékeny lehet ezekre a készítményekre, ezért ne késlekedjünk a lemosásukkal.
A legfontosabb az időzítést! A rügypattanás előtti időszakban elvégzett megfelelő lemosó permetezéssel, nem csak csökkenthetjük az év közbeni permetezések számát, de mivel megszabadítjuk a kórokozóktól és kártevőktől a gyümölcsfákat, elősegítjük azokat a megfelelő kezdeti fejlődéshez, mivel nem akadályozzák az elpusztított károsítók.
Címkék: lemosópermetezés, növényvédelem, kert, kertészkedés, tavaszilemosópermetezés, kártevők, kórokozók, növényvédőszerJelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...