Miért fontos betartani a vetésforgót a kertben is??
Kiskert Kárkép - 2023.01.22
Amikor belekezdünk a veteményes megtervezésébe, akkor a vetésváltás szabályaival is szükséges foglalkoznunk, amelyet az apróbb kertekben nehezebb megoldani, de nem lehetetlen.
A vetésváltást már időszámításunk előtt is alkalmazták az őseink, ugyanis megfigyelték azt, hogy az évek alatt folyamatosan romlik a terméseredményük a talaj egyoldalú kihasználtsága miatt. A vetésváltás fogalma szerint, egy adott területen a növények sorrendjét értjük, időben elkülönítve. A monokultúrás termesztés, azaz, ugyanazon faj ugyanoda való újravetése, többek között azért is veszélyes, mert egyoldalúan használja ki a talajt. A növény a gyökerezési mélységben veszi fel a tápanyagokat és a vizet, ezért kimeríti a talajt abban a rétegben, végül pedig talajuntság alakul ki. Ugyanazon, vagy egy növénycsaládon belüli növények vetése adott területre további növényvédelmi problémákat okoz. Mindezt megelőzvén vegyük át, hogy milyen zöldségcsaládokkal találkozunk és mely fajok a tagjaik.
- Kabakosok: görögdinnye, sárgadinnye, uborka, tökfélék
- Burgonyafélék: paradicsom, paprika, tojásgyümölcs, burgonya
- Keresztesvirágúak: Káposztafélék, retek
- Ernyősök: petrezselyem, sárgarépa, zeller, pasztinák
- Hagymafélék: fokhagyma, vöröshagyma és még sokan mások
- Libatopfélék: cékla, spenót, mángold
- Hüvelyesek: bab, borsó, lencse és még a földimogyoró is
A növénycsaládok tagjai rengeteg közös betegséggel és kártevővel rendelkeznek. Ezeknek a károsítóknak melegágya lehet, ha a vetés helyszínén a zöldségfaj egyik testvére növekedett az előző évben. Teljes mértékben nem lehet kiküszöbölni ezt a problémát, hiszen a kertben nincsenek távolságok a kórokozóknak és a kártevőknek, ezért különösen oda kell figyelni a növényvédelemre ezután is!
Címkék: kert, kertészkedés, növények, zöldségek, zöldségeskert, növényisorrend, vetésváltás, növényvédelem, zöldségcsaládok
Mit jelent a fakitermelés az erdőlátogatóknak? – Amit a téli ...
Túltermelés réme fenyegeti a 2025/2026-os burgonyaszezont
Elrugaszkodott az új, hazai márka: a Martonvásári NemesMag
Vetőmaghasználat okosan – Gondolatok fajtaválasztásról és ...
„Együttműködésre vagyunk ítélve” – A mennyiségi szemlélethez ...
Új F8 és F9 önjáró szecskázógépek a John Deere kínálatában
Munkák a tél elmúltával az őszi káposztarepcében
Emelkedett a hazai szarvasmarha termelői ára az év elején
Gyógyír, ha elmaradnak a támogatások – Alternatív ...
„A technológia működik, ha ismered a növényeidet” – beszélgetés ...