Miért veszélyes gyom a japánkeserűfű?
Kiskert Kárkép - 2022.11.18
Eredetileg dísznövényként és takarmányozási célokra hozták Európába a Távol-Keletről ezt az impozáns megjelenésű növényt, amely a terjedésével egyre nagyobb problémát okoz hazánkban is. Sajnos már én is találkoztam vele kerítések tövében, árokpartokon. Kissé hasonlít a bambuszra, így sokan nem is bolygatják, ha megjelenik, de ezzel nagy gondot tesznek a nyakunkba.
Miben rejlik a sikere?
A japánkeserűfű gyorsan növekszik, hatalmas leveleket növeszt, így a meghódított terület eredeti lakóitól elveszi az éltető napfényt és a tápanyagokat, majd kiszorítja azokat. A legnagyobb problémát azonban a rizóma, a földalatti módosult szár okozza. A rizómán rügyek találhatóak, melyekből új hajtásokat tud kinevelni a növény, így terjedve a talajban. A japánkeserűfű maggal is képes szaporodni, amelyet a madarak, emlősök, de akár mi is terjeszthetünk. A gondot az okozza, hogy ahol megjelenik, ott az irtása igen nagy fejtörést fog okozni. A terjedési stratégiája olyan sikeres, hogy már-már megállíthatatlan. Egyes országokban azokat az ingatlanokat, ahol megjelent a japánkeserűfű, értékcsökkentnek tekintik, így érthető, hogy miért kell ellene küzdenünk.
Mit tehetünk, ha megjelent nálunk a japánkeserűfű?
Tavasszal, amikor kibújnak a földből az új hajtások, vágjuk vissza tövig legalább kéthetente. A növényt ezzel a kiéhezés szélére sodorhatjuk, mivel a rizómában rejlő tápanyagok kifogyhatnak, ha nem jut fényhez. Ehhez hosszú, kitartó munka szükséges, ezért ne csüggedjünk, ha egy év után is kihajt a növény. Glifozát tartalmú gyomirtószert akkor szükséges alkalmazni, ha már zöld lombfelülete van a növénynek. A hatóanyag elindul a gyökér irányába, így a rizómában fog kikötni, miközben gyengíti azt. Ez a módszer akkor a legeredményesebb, ha ősszel, lombhullás előtt végezzük el.
A problémát kezeljük a gyökerénél! A talajból próbáljuk kiforgatni a rizómákat, úgy hogy az ne sérüljön. Helyezzük olyan helyre, ahol nem tud legyökerezni és szárítsuk ki. A komposztba és a talajba semmiképpen se forgassuk bele.
Címkék: japánkeserűfű, gyomnövény, gyomirtás, gyomismeret, kert, kertészkedésA szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges? – ...
Elmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis