Ássunk, vagy ne ássunk? Ez itt a kérdés…
Kiskert Kárkép - 2022.11.08
Az ősz egyik legkimerítőbb feladata a kert (derekat nem kímélő) felásása, avagy az alapművelés elvégzése. Mindezt azért tesszük, hogy a területen maradt növényi maradványokat, a szerves trágyákat és a gyomokat leforgassuk a talaj mélyebb rétegeibe, hogy ott humusszá alakuljanak, mindeközben meglazítjuk a művelt réteget a téli csapadék könnyebb elvezetése érdekében. A tél folyamán a felásott talajrétegek szétfagynak, és mire eljön a tavasz, gereblyézés után már porhanyós, vethető talaj áll készen a számunkra. Lehet tavasszal is ásni, de az rendkívüli vízveszteséggel jár, viszont homoktalajon ekkor ajánlott elvégezni.
De mi történik akkor, ha felhagyunk az ásással?
A forgatás rombolhatja a talajok szerkezetét, ezzel együtt pedig a lebontásban résztvevő talajéletet is. A talajműveléssel értékes vizet veszíthetünk a tél folyamán, kiszárítjuk a talajunkat.
Csak gondoljunk bele, a természetben nincs talajforgatás. A lehullott levelek és az egyéves növények elszáradt földfeletti részei sűrű avart alkotva ott maradnak a felszínen, majd a tél során bekerülnek a talaj körforgásába. Miért ne járnánk el mi is így a kertben, amely számos előnnyel jár. Lássuk mik is ezek!
- Nem romboljuk a talajunk szerkezetét. Jobb lesz a talaj levegő-, víz-, és tápanyaggazdálkodása.
- A forgatás nélküli talaj lazább, morzsalékosabb, élettel teli.
- A talajban élő mikro-, és makroorganizmusok feldúsulása miatt sokkal eredményesebb lesz a lebontás. Több gilisztánk lesz, ami az egészséges talaj indikátora.
- Több vizet tudunk megtartani a talajban.
- Minél több hasznos szervezet él a talajban, annál kevesebb tér jut a kórokozóknak, kártevőknek. Egészségesebb növényt tudunk termelni.
- Az ásás elhagyásával időt és energiát spórolunk meg.
A forgatás nélküli talajfelszínre ősszel kiszórhatjuk a jól beérett komposztot, szervestrágyát, mulcsot, így védve télen a talajt az időjárási viszontagságoktól. Ez egy kiváló módszer a fenntartható kert kialakításához.
Összefoglalva tehát, az ásás elhagyásával növeljük a talaj biológiai sokféleségét, a szervesanyag tartalmát, a vízvisszatartó képességét, a termesztett növényeink sokkal ellenállóbbak lesznek a kórokozókkal és a kártevőkkel szemben.
Természetesen be kell látni, hogy ez a művelési mód nem minden talajféleségen állja meg a helyét, és lesznek olyan évjáratok, amikor elkerülhetetlen a forgatás, hiszen ennek is megvannak az előnyei. Nem lehet általános igazságot tenni, mindig figyelembe kell venni az adott terület sajátosságait és az alapján mérlegelni.
Címkék: kert, kertészkedés, hobbikert, őszitalajmunka, ásás, talajforgatás, talajélet, talajművelés, talajA csirkemell ára 11 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve
Az őszi búza alaptrágyázása
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Hiába az árvíz az úr, biztonságban a főváros ivóvize
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...
Tűzifa árak 2024 - Idei körkép
Megbízható, gyors és tartós – Samson PG hígtrágya kijuttató
Őszi repcekártevők
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!