Mi okozza a fásszárú növényeink elhalását?
Kiskert Kárkép - 2022.10.26
Mindig nehéz elfogadni, hogy féltve gondozott növényeink egyik évről a másikra eltávoznak az élők soraiból. Nálunk a köszméte, vagy büszke, piszke, egres, ki hogy nevezi, adta fel a harcot.
Kár érte pedig jó csemegézni róla a kerti munkálatok közben. A mi bokrunk a verticiliumos hervadást okozó gombának esett áldozatául. Teljes biztonsággal csak akkor tudnám meghatározni a gombát, ha laboratóriumi körülmények között megvizsgálnánk, de nagy valószínűséggel ez a galád tette tönkre a köszmétét.
Ez a kórokozó a talajból támadja meg a növényt, amely során a teljes szállítószövet rendszer elhal és emiatt az érintett részek elszáradnak és elpusztulnak. Ennek a betegségnek rengeteg áldozata lehet úgy, mint a csonthéjasok, dísznövények, de a lágyszárúak néhány képviselőjét is megtámadhatja.
Mielőtt a kórokozó biológiájába belekezdenénk, nézzük, hogyan is néz ki a fásszárú növények szállítórendszere a teljesség igénye nélkül. A víz- és ásványisók szállításáért a farész felel, míg a szerves anyagokat a háncsrész szállítja a növény belsejében. A farész elemei a tracheák, amelyek a vizet szállítják. A verticilium a gyökéren keresztül bejut a növény vízszállító rendszerébe (tracheákba) és eljut a lombozat felső részeibe is, majd a hervadásukat okozza. Mivel a gomba a növény belsejében él, ezért a külső tüneteit már csak akkor látjuk, amikor az érintett részek sárgulnak, elszáradnak, majd felkopaszodik az ágrész. A lehullott lombozattal tovább terjedhet a betegség, ezért a komposztba sose rakjuk azt.
A képeken látható köszmétén, amelytől meg kell válnunk, megfigyelhető, hogy a farész mely részei fertőződtek meg és haltak el.
Védekezési lehetőségeink szűkösek. Leginkább a megelőzéssel tehetünk ellene a legtöbbet. Ellenőrzött körülmények között nevelt, faiskolai árudából válogassuk a növényeinket. Mindig figyeljünk oda a tápanyagutánpótlásra és a megfelelő vízellátásra, hogy jó kondícióban tartsuk a növényeinket, így ellenállóbbak lesznek a kórokozókkal szemben. A megvált növényünk után olyan növényt ültessünk, amely nem érzékeny a kórokozóra.
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...