Így gyűjtsünk sikeresen magot a kertben
Kiskert Kárkép - 2024.07.19
A kerti növények maggyűjtése nemcsak költséghatékony, hanem nagyon logikus lépés. A már jól bevált fajok, fajták szaporítóanyagainak begyűjtése és következő évi elvetése garantált sikert hozhat nekünk. Lássuk, hogy milyen szabályokra érdemes odafigyelni maggyűjtés idején?
Mindig szomorú látvány, amikor a szép virágjaink befejezik életútjukat és elszáradnak, de természetesen ez az élet rendje. Ebben az időszakban jönnek létre az új életet adó magvak. Ha jól ügyeskedünk és kiválasztjuk a megfelelő időpontot a maggyűjtésre, akkor értékes növényutánpótláshoz juthatunk. Arról nem is beszélve, hogy egy vagyont spórolhatunk meg vele. Azonban mielőtt belekezdünk érdemes néhány szabályt megismernünk, hogy sikeres legyen a maggyűjtés.
MIRE FIGYELJÜNK ODA A MEGGYŰJTÉSNÉL?
A betakarításhoz nincs is másra szükségünk, mint egy éles metszőollóra, papírzacskóra, de egy boríték is megteszi és egy tollra.
Érdemes folyamatosan ellenőrizni a növényeinket, hogy tudjuk, mikor állnak készen a meggyűjtésre. Mielőtt megérnek a magvak, hagyjuk meg néhány virágfejet, amit betakarításra szánunk, a többit pedig távolítsuk el.
Ha máshonnan szeretnénk magot gyűjteni, akkor érdemes az egész virágfejet leszedni, később otthon egy papírlapra kiszórva kényelmesen kiszelektálhatjuk a magokat.
MIKET KERÜLJÜNK EL A MAGGYŰJTÉSNÉL?
- Nedves, párás időben ne szedjünk magot. Inkább száraz, napos időben szánjuk rá magunkat.
- Sérült, nyomott magokat ne gyűjtsünk be.
- Beteg növényről semmi esetre se takarítsunk be magot.
- Léha szemek nem lesznek csíraképesek. Vízbe áztatva könnyen kiválogathatjuk ezeket a szemeket, mivel felúsznak a víz tetejére.
- Hibrid növényről származó magvak nem alkalmasak újravetésre.
- Azokat a növényeket, amelyeket lehet dugványozni, azt nem érdemes magról szaporítani.
MILYEN NÖVÉNYEKRŐL GYŰJTHETÜNK SIKERESEN MAGOKAT?
- paprika
- paradicsom
- tök
- dinnye
- bab
- borsó
- cékla (2. évben hoz magot)
- kapor
- büdöske
- csodatölcsér
- körönvirág
- pillangóvirág
- pipacs
- kokárdavirág
- szarkaláb
- búzavirág stb.
MIKOR GYŰJTSÜK BE ÉS HOGYAN TÁROLJUK A MAGOKAT?
Amikor a leszáradt virágokat megrázva azt halljuk, hogy zörögnek benne a magok, akkor eljött az ideje a betakarításnak. Az ilyen növényekkel könnyű dolgunk van, mert csak óvatosan ki kell rázni belőlük az érett magokat, majd el kell távolítani az egyéb nem kívánatos növényi részeket.
A húsos termések magjait kicsit nehezebb tárolásra alkalmassá varázsolni. Óvatosan távolítsuk el a húsról az egészséges magokat. Dörzsöléssel megsegíthetjük a folyamatot. Egy papírral bélelt tálcára helyezzük és szárítsuk ki a magokat. Amikor meggyőződtünk róla, hogy teljesen megszáradtak, akkor szórjuk felcímkézett papírzacskóba.
Száraz, hűvös helyen tároljuk az elraktározott magjainkat. Nagyon hálásak leszünk magunknak a következő évben, ezért a csekély munkáért.
Címkék:Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Javában tart a tavaszi vetőmag szezon – Újdonságok az RWA ...
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Mennyi a hal ára idén karácsonyra? Mutatjuk!