Kapor, az elfeledett kerti fűszer
Kiskert Kárkép - 2024.06.20
Közkedvelt fűszernövény a kapor, amely egyébként nemcsak egészséges, de a remek díszítőértéke miatt feldobja a kertet. Hogyan neveljünk kaprot és miért érdemes fogyasztani? Tudj meg róla minél többet!
Maga a kapor az ernyősvirágúak családjába tartozik, így közeli rokonságot ápol a zellerrel, sárgarépával, petrezselyemmel, pasztinákkal. Fűszerként felhasználjuk levesek, kovászosuborka ízesítéséhez. Frissen leszedve a levelét fagyasztóba eltéve akár télen is élvezhetjük, amely jobban konzerválja az ízét, mint szárítva. Később pedig magját akár húsokhoz, köretekhez adva használhatjuk ki jótékony hatásait. A kapor kedvezően hat az emésztésre, nyugtató hatású és a száj higiéniájára is pozitív hatása van.
A KAPOR TERMESZTÉSE
A kapor nem támaszt nagy igényeket környezeti szempontból, de kedveli a jó szerkezetű gyorsan felmelegedő talajokat, amely a csírázáskor nagyon fontos lesz neki. Fényre kimondottan igényes, de a magas UV sugárzást a kapor is inkább a vízparton viselné el jobban.
Mi a saját kertünkben nem fektetünk nagy hangsúlyt a kapor vetésére, ugyanis saját magát veti újra. Szépen terjed, így évek óta fennmarad a kertünkben. Ha azonban nem szeretnénk, hogy olyan helyen is megjelenjen, ahol nem szeretnénk, kialakíthatunk neki saját kaporágyást is. Vízigénye magas, ezért ne feledkezzünk meg a rendszeres öntözéséről, főleg a rekkenő hőségben.
A KAPOR NÖVÉNYVÉDELME
Nemcsak mi szeretjük a kaprot, de a képeken látható csíkos pajzsospoloska is, megértjük. Ez a rovar az ernyősvirágúak családjának tagjain károsít. Könnyű felismerni, téglavörös, fekete csíkos a háta és pöttyös a pocakja.
A növényeket károsító poloskákról azt kell tudni, hogy szúró-szívó szájszervük van, amellyel behatolnak a növények szövetei közé, enzimeket juttattnak be, amelyek ezeket a szöveteket lebontják, így könnyen fel tudják venni a folyóssá vált növényi anyagokat. A lebontás cseppet sem jár kellemes illattal, ezért érezzük a poloskák által megszúrt növényeken a jellegzetes poloskaízt. A poloskák elleni védelemmel az a probléma, hogy pont azt a részét szeretik a növényeknek, amit mi is. De a termésérés idején nem ildomos kezelni őket növényvédő szerekkel.
Tökéletes megoldás nincs, szedegessük le őket a növényről, lehetőleg kesztyűben. A képen látható csíkos pajzsospoloskák éppen nagyon szerették egymást, úgyhogy lesz utánpótlás.
Címkék:Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...