TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 82.000,00 Ft (tonna)
Napraforgómag: 179.681,76 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 80.883,45 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 76.581,75 Ft (tonna)
Repcemag: 220.645,57 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.881,91 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 651 Ft
Benzin ára: 635 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 414,27
USD: 406,39
CHF: 443,13
GBP: 492,02
Hirdetés
Májusi teendők a kertben

Májusi teendők a kertben

Kiskert Kárkép - 2024.05.01

A május a legszebb hónapunk. Egy átlagos évben ilyenkor bontják virágaikat a növényeink. Ez idén sokkal korábban történt meg, azonban a biztos kitavaszodásban csak május havában bízhatunk. Lássuk, milyen feladatokat kell ellátni a kertben májusban!

  1. A VETÉS, ÜLTETÉS FOLYTATÓDIK

Ilyenkor ültetjük ki a melegigényes növényeink palántáit és vetjük el a magvaikat.

A fagyosszentek után kikerülhetnek a palánták a szabadföldbe, azonban az edzésükről ne feledkezzünk meg. A hűvösebb idő és a közvetlen napsütés károsíthatja a hetek óta dédelgetett növényeinket, amely visszavetheti a fejlődésüket. A kiültetés előtt érdemes néhány napig kitenni őket napközben, majd estére kerüljenek vissza a meleg, védett helyükre.

  1. HAGYMÁS VIRÁGOK KÖRÜLI TEENDŐK

Kicsit szívszorító érzés, amikor a pompás hagymások a virágzás vége felé járnak. A tavasz hírnökei egy évre szárnyat bontanak, viszont ahhoz, hogy a következő évben is virágba boruljanak, van egy kis feladatunk velük.

A hagyma egy földalatti módosult hajtás, ami a tápanyag raktározására hivatott. Az elvirágzás után a növény viszont a magtermelésre fordítja az energiáit, ami nekünk nem kedvező, ezért az elhervadt virágot törjük le közvetlen alatta és hagyjuk, hogy a szár és levél elszáradjon. Ekkor dolgozza vissza a növény a tápanyagokat a hagymába, ami energiát fog biztosítani a következő évre.

A már harmadik évben virágzó tulipán hagymáját nyár elején szedjük fel és tároljuk hűvös helyen a nyár végi kiültetéséig. A nárciszok, jácintok még gyakori hagymás virágaink. Azok hagymái maradhatnak a talajban, míg szépen terjednek sarjhagymáikkal a kertben.

  1. FÓLIASÁTOR, ÜVEGHÁZ SZELLŐZTETÉSE

A meleg napokon érdemes az ajtókat résnyire megnyitni szellőztetés céljából. Estére azonban még visszahűlhet a levegő, ezért zárjuk az ajtókat. A páratartalmat növeljük öntözéssel, hogy az atkákat elriasszuk, ugyanis ezek az apró kértevők a száraz környezetet kedvelik. A bent ragadt apró, hasznos rovarokat pedig menekítsük ki.

  1. GONDOSKODJUNK AZ ÖNTÖZŐRENDSZERRŐL

Az idei év cseppet sem volt hagyományosnak mondható időjárás terén. A hirtelen jött felmelegedés és az aszályos periódus miatt már sokan gondoskodtak az öntözőrendszer beindításán, sajnos már kellett öntözni. Akik még nem tették meg, azoknak viszont érdemes a frissen kiültetett növények tövét akár naponta öntözni, ha szükséges. A jó gyökeresedéshez elengedhetetlen a víz rendszeres pótlása.

  1. NE FELEDKEZZÜNK MEG A TÁPANYAG-UTÁNPÓTLÁSRÓL

A téliesített növények már előkerültek. Ilyenkor érdemes megtámogatni őket lombtrágyák használatával, komposzt bedolgozásával, hogy könnyebben életre keljenek. A konténeres növények talajának tápanyagkészlete ugyanis véges, ha elhasználja a növény, akkor nekünk kell gondoskodni a pótlásáról.

A frissen vásárolt cserepes növények nagyon mutatósak a kertészeti üzletekben, de ne felejtsük el, hogy ott folyamatos felügyelet alatt víz és tápanyag-utánpótlás zajlik, így amikor hozzánk kerülnek azzal szembesülhetünk, hogy hanyatlani kezd az állapotuk. Érdemes a célnak megfelelő lombtrágyát kiválasztani és azzal megtámogatni a virágzásukat.

  1. A NÖVÉNYVÉDELEM ELENGEDHETETLEN

A levéltetvek, atkák, csipkéspoloskák, stb., bizonyos növényi betegségek károsításával már idén is találkozhattunk. Ezek mindegyike ellenünk dolgozik, így érdemes odafigyelni rájuk és a megfelelő pillanatban védekezni a legjobb módszerekkel. Szerencsére a legtöbb károsító ellen már találhatunk biológiai módszereket és készítményeket. Próbálgassuk szárnyainkat és ha lehet kerüljük a kemikáliák használatát. Természetesen előfordulhatnak olyan esetek, amikor elkerülhetetlen az alkalmazásuk.

  1. GYOMIRTÁS, GYOMIRTÁS, NINCS MESE…

Az elmúlt hetekben szerencsére megörvendeztetett minket az időjárás csapadékkal. A növények erőre kaptak, minden csupa zöld, de ezzel együtt a gyomok is szép számmal megjelentek. Ne halasztgassuk a gyomok kikapálását, mert sokkal nehezebb lesz később megküzdenünk velük. A gyomok komoly víz-, tápanyag- és fénykonkurenciát jelentenek a termesztett növényeinknek. Ne hanyagoljuk el ez a problémát!

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel

A hazai kukoricavetőmag-piacon ígéretes hibrid jelent meg, melynek eredményei azt igazolják, hogy a jövő ...