TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 82.297,22 Ft (tonna)
Napraforgómag: 214.014,24 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.379,66 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 71.220,72 Ft (tonna)
Repcemag: 208.842,99 Ft (tonna)
Full-fat szója: 209.587,18 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 628 Ft
Benzin ára: 619 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 409,84000
USD: 389,95000
CHF: 439,83000
GBP: 497,58000
Hirdetés
Így neveljünk csodás lilaakácot

Így neveljünk csodás lilaakácot

Kiskert Kárkép - 2024.03.31

A lilaakác csodás fürtös virágjairól ismeretes. Kihasználva a kúszó hajlamait, könnyen felfuttathatjuk a kerítésre, a ház homlokzatára fenomenális színt adva otthonunknak, de kis fa is kialakítható belőle. Hogyan neveljünk lilaakácot?

A lilaakác remekül beillik bármelyik kert összképébe. Nevelhetjük térhatárolónak és szoliter növénynek is, biztosan nem fogunk benne csalódni.

A LILAAKÁC IGÉNYEI

A lilaakác Kínából és Japánból származik, de a mi klímánkon is jól érzi magát így bátran beültethetjük a kertünkbe. Keressünk neki egy napos helyet, mert árnyékos környezetben elmaradhat a virágba borulása. Az ültetőgödrét jól töltsük fel szerves anyaggal, később már nem kíván gyakori tápanyag-utánpótlást. Szárazabb periódusban pedig érdemes az öntözéséről gondoskodni. A fiatal növény még érzékeny lehet a fagyokra, ezért az első pár évében takarjuk a tövét.

TÁMRENDSZER KIALAKÍTÁSA

A lilaakác bizony nagyon agresszíven terjeszkedik. Évente több méteres hajtásokat is kinevelhet. Ezeknek a súlyát jól bíró, erős támrendszert kell kialakítanunk neki, mert az évek alatt megnövekedő teher alatt egy gyenge rendszer összeroskadhat. A házak falára is felfuttathatjuk, amellyel eltakarhatjuk a nem túl szép homlokzatot, sőt a kerítések tövébe ültetett lilaakác remek térhatárolóként is működik.

FÁVÁ IS NEVELHETJÜK A LILAAKÁCOT

Igazán szép szoliter növényt kialakíthatunk a lilaakácból, csak egy erős karóra van szükségünk, amelyet a növény mellé kell leszúrnunk. Erre futtatjuk fel a lilaakác hajtásait, amik később megvastagodnak, végül kialakul egy kis fa. A hajtások azonban folyamatosan lasszóként növekednek az évek során, amelyet metsszünk vissza, hogy kordában tartsuk a növényt.

A LILAAKÁC METSZÉSE

Erőteljesen növekedő hajtásait kénytelenek vagyunk többször is megmetszeni. Többek között azért, hogy ne nyomja el az összes többi növényt a maga környezetében, és azért is, hogy megújítsuk a lilaakácot. Egy rendszeresen karbantartott növény ellenállóbb lesz a betegségekkel szemben és folyamatos, egészséges virágok kinevelésére is serkenthetjük.  A lilaakácot metszhetjük a fagyok elmúltával és ősszel is.

A téli metszés során sok virágrügyet eltávolíthatunk a növényről, ezért figyeljünk oda, hogy ne vigyük túlzásba a megkurtítását. Őszi metszés során hosszabb hajtást is meghagyhatunk, rendbe állíthatjuk az elkószáló hajtásokat és eltávolíthatjuk a nem kívánatos, vagy beteg részeket.

A LILAAKÁC NÖVÉNYVÉDELME

A lilaakác növényvédelme nem okoz fejfájást, ha azt a néhány apróságot betartjuk, mint a folyamatos metszés, az ültetéskori szervesanyag-utánpótlás és az öntözés. A metszéssel szellősebb állományt tudunk kialakítani, amely természetes védelmet nyújt a betegségekkel szemben. Olykor felbukkanhatnak a levéltetvek, amelyek ellen akár biológiai készítményekkel is tudunk védekezni.

Ha már van lilaakácunk…

Nincs is más dolgunk, mint hogy gyönyörködjük a dús pillangós virágzatában és beszippantsuk a méhvonzó, kellemes illatát. Ültessünk lilaakácot, nem fogjuk megbánni.

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A növényorvosok és növényvédelmi szakmérnökök kötelező ...

Szolnokon rendezték meg 2024. november végén a növényorvosok és növényvédelmi szakmérnökök számára előírt, ...