TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 82.000,00 Ft (tonna)
Napraforgómag: 179.681,76 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 80.883,45 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 76.581,75 Ft (tonna)
Repcemag: 220.645,57 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.881,91 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 651 Ft
Benzin ára: 635 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 414,27
USD: 406,39
CHF: 443,13
GBP: 492,02
Hirdetés
A cseresznyefa metszése

A cseresznyefa metszése

Kiskert Kárkép - 2024.02.13

A cseresznye igen kedvelt, hazákban is megtermelhető gyümölcs, melyet nemcsak zamatos ízéért érdemes fogyasztani, hanem a különböző jótékony hatásai miatt is. A szerencsés kerttulajdonosok saját fáikról tudják élvezni a piros gyümölcs adta lehetőségeket. Nekik üzenem: Hamarosan következik a cseresznyefa metszése, lássuk mire érdemes odafigyelni!

MIÉRT ÉRDEMES CSERESZNYEFÁT ÜLTETNI?

Ahogy a felvezetésben is írtam, a cseresznye fogyasztása kimondottan egészséges. Habár magas a cukortartalma, mégis beilleszthető a fogyókúrás étrendbe. Magas víztartalma miatt eltelíti a fogyasztóját, miközben segíti az emésztést is. Magas A-, E- és C-vitamin tartalommal büszkélkedhet, továbbá emésztést segítő, gyulladáscsökkentő, immunerősítő anyagokat is tartalmaz. Eme jótékony hatásai mellett érdemes megemlíteni, hogy igazán dekoratív fát nevel ki a cseresznye, ami alatt szívesen elücsöröghet a család egy meleg nyári napon. Rövid idő áll rendelkezésünkre a cseresznyefogyasztásra, viszont az év első gyümölcsei közé tartozik. Ültessünk cseresznyefát!

MIÉRT PUSZTUL KI A CSERESZNYEFA?

Sajnos a cseresznyefa nem nevelhető bármilyen talajon, ugyanis igen érzékeny annak tulajdonságaira. Homoktalajon néhány év után el kezd hanyatlani az egészsége, ugyanis a homok néhány méter mélyen olyan mértékben betömörödik, amelyet a cseresznye mélyre hatoló gyökerei nem tudnak áttörni. Leginkább a jó szerkezetű, humuszban gazdag könnyen felmelegedő talajokat kedveli. Érdemes a gyengébb talajokat ültetés előtt feljavítani a fa épségének érdekében.

MI A METSZÉS CÉLJA?

A gyümölcsfák metszése elhanyagolhatatlan feladatunk. Mindezt azért tesszük, hogy kialakítsuk a megfelelő koronaformát, annak érdekében, hogy a különböző ágak fényellátottságát növeljük és azok megfelelően szellősen álljanak egymáshoz képest. Ezenkívül a metszéssel elérhetjük, hogy a fa hamarabb forduljon termőre, továbbá beállítjuk a növény vegetatív és a generatív egyensúlyát, vagyis a termés és a hajtásnövekedés arányát tudjuk megfelelő módon szabályozni. A metszéssel növényvédelmi feladatokat is elvégzünk, hiszen ekkor eltávolíthatjuk a beteg, fertőzött ágrészeket is. Összegezve, a metszéssel érjük el a magasabb gyümölcsminőséget és mennyiséget.

A CSERESZNYEFA METSZÉSE

Ha megfelelő növekedést, fejlődést és nagy termésmennyiséget szeretnénk elérni, akkor a cseresznyefa metszése kihagyhatatlan.

Nyár végi metszés

Általában a gyümölcsfákat a mélynyugalmi időszakban szoktuk metszeni, mert ez a legkevésbé érzékeny időszak, azonban a cseresznyefa metszése történhet nyár végén is, de ezt maximum csak a ritkítás miatt végezzük. Az ilyenkor történő beavatkozás azt a veszélyt rejti magában, hogy a gyümölcsnevelésre eltartalékolt energia egy részétől megfosztjuk a gyümölcsfát. Ezzel szemben a mélynyugalmi metszésnél a fa „raktárjában” lévő teljes készletet fel tudja használni a tavaszi fejlődésre.

Tél végi metszés

A tél végi, nyugalmi időszakban azonban erősebb visszametszés ajánlatos. Ilyenkor a nagyobb ágak teljes visszametszése történik, amivel kialakítunk egy szellősebb lombkoronát, amelyet a napfény könnyebben átjár, így a gyümölcsök a fa tengelye közelében is jó érési esélyekkel indulnak meg, színesebbek, finomabbak lesznek.

Kora tavaszi metszés

Mindenképpen a rügyfakadás előtt érdemes elvégezni a koronaalakító metszést, a nagy fagyok elmúlta után. Ezzel a fagykárokat előzhetjük meg, amire a fiatalkorú fák kimondottan érzékenyek lehetnek.

Fontos tudni!

  • Metszéskor sebeket ejtünk a fákon, ahol a baktériumok és a gombák szabadon tudnak fertőzni, ezért mindig kezeljük fasebkezelővel a nagyobb méretű sebeket!
  • Használjunk éles, megfelelően karbantartott metszőollót, ágvágót és fűrészt, hogy elkerüljük a kurta sebfelületeket, mert ezek mindig nehezebben és hosszabb idő alatt gyógyulnak meg!
  • Lehetőleg fertőtlenítsük le az eszközöket két metszendő fa között, hogy ne vigyük át a betegségeket a következő fára! Ezt megtehetjük nátrium-hidroxiddal, hipós vizzel, vagy alkohollal.
  • Metszés után mindig takarítsuk fel a fa alól a növényi maradványokat, főleg a beteg ágrészeket, gyümölcsmúmiákat, mivel ezek gócpontjai lehetnek a betegségeknek.

A FIATAL CSERESZNYEFA METSZÉSE

A fiatal cseresznyefa metszése a koronaalakításról szól. Az első években próbáljuk visszafogni a csúcsirányú növekedését azzal, hogy eltávolítjuk a középső, ég felé törő sudarat. Ezzel rávesszük a növényt arra, hogy oldalirányba fejlődjön, ami miatt több virágrügy, vagyis több termés várható. Továbbá a magasságát is tudjuk ezzel szabályozni.

Az elkövetkező években az lesz a célunk, hogy kiválasszuk a legerősebb ágakat, amelyek a középső sudárral szöget zárnak be és azokat hagyjuk meg vezérágaknak. Ahogy növekedik a fa egyre több ilyen vezérágunk lesz, annál jobban fog szellőzni a korona és annál több lesz a virágrügy.

Metszéskor el kell még távolítani…

  • a beteg, sérült vesszőket, ágakat,
  • a fattyúhajtásokat,
  • vízhajtásokat,
  • sűrűn növekedő,
  • egymást keresztező,
  • a föld felé tartó vesszőket, mert ezek nem is hasznosak és még tápanyagot is elvonnak a növénytől.

A TÖBBÉVES FA METSZÉSE

Ha szeretnénk fenntartani a könnyen kezelhető, szellős, napjárta koronát, akkor törekedjünk arra, hogy a fa vízszintes irányban fejlődjön, vagyis a középső sudarat távolítsuk el és a vezérágak növekedését segítsük elő.

Az idősebb cseresznyefákat is kell metszeni, habár ilyenkor elegendő csak pár évente belekezdenünk. Ilyenkor eltávolítjuk a gyengébb, elöregedő, beteg ágakat, hogy ne terheljük vele a fánkat. A nagyobb visszavágásokkal elérhetjük, hogy újabb, egészségesebb hajtásokat hozzon a cseresznye, miközben szellősebb is lesz a korona. A sarjhajtások, vízhajtások és gyümölcsmúmiák eltávolításáról viszont egyik évben se feledkezzünk meg.

A megfelelően karbantartott cseresznyefa nemcsak rengeteg gyümölccsel fog ellátni minket, de színfoltja lehet a kertünknek, amely alatt szívesen üldögél az egész család.

https://www.tuja.hu/cseresznyefa-metszes.html

https://hobbikert.hu/magazin/a-cseresznyefa-metszese-mikor-es-hogyan-vagjunk-bele.html

https://cseresznyeinfo.hu/cseresznyefa-metszese/

https://docplayer.hu/4662483-A-gyumolcsfak-metszese-es-koronaalakitasa.html

https://docplayer.hu/6361479-Gyumolcsfelek-testalakulasa-termoreszei-es-a-metszes-alapjai.html

Címkék: cseresznye, metszés
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...

A csemegekukorica a legnagyobb vetésterületen termesztett zöldségnövényünk, 2023-ban a vetésterülete a KSH ...